Kasza jaglana jest pozyskiwana z prosa – jednego z najstarszych zbóż występującego na całym świecie. Jego ziarna mogą być białe, żółte lub czerwone w zależności od odmiany. Kasza ta jest jednym z najbardziej lekko strawnych produktów zbożowych i nie zawiera glutenu – może spożywać ją każdy, nawet osoby cierpiące na celiakię. Jako jeden z niewielu produktów zbożowych jest zasadotwórcza, co przy dzisiejszej diecie, może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Jakie jeszcze zalety posiada?

Wartości odżywcze i lecznicze kaszy jaglanej

Kasza jaglana ma ich wiele właściwości: witaminy z grupy B, lecytynę, substancje mineralne, wapń, fosfor, potas. Jest również źródłem żelaza – zawiera go najwięcej ze wszystkich kasz.

Następnym pierwiastkiem jest krzem, który wpływa na zdrowy wygląd skóry, włosów, paznokci, ale również na elastyczność naczyń krwionośnych. Działa zapobiegawczo na odkładanie się w nich związków tłuszczowych, a tym samym reguluje poziom złego cholesterolu. Dodatkowo, krzem bierze udział w mineralizacji kości, zapobiega odwapnianiu oraz sprawia, że szybciej regenerują się po urazach.
Kolejnymi składnikami kaszy jaglanej są aminokwasy; jednym z nich jest tryptofan- niesyntezowany w ludzkim organizmie musi być dostarczany wraz z pożywieniem.

O czym również warto wspomnieć, kasza ta ma w swoim składzie mało skrobi, a w porównaniu z innymi produktami zbożowymi dużo białka (9,84g/100g), które jest łatwo przyswajalne.


Następnym ważnym składnikiem są kwasy tłuszczowe nienasycone mające dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Znana ze swoich detoksacyjnych właściwości, pomaga pozbyć się z organizmu złogów, toksyn, metali ciężkich. Wspomagając oczyszczanie jelit, sprawia, że zrzucanie zbędnych kilogramów będzie bardziej efektywne.
Aby pomóc układowi trawiennemu w regeneracji należy zwrócić uwagę na odmianę bardziej żółtą – karoten pomaga w przypadku podrażnionej śluzówki. Kasza jaglana może być spożywana w przypadku choroby trzustki, wątroby, nerek, jelit, w przypadku wyziębienia organizmu, ale również w razie schorzeń związanych ze stawami– krzemionka w niej zawarta może wspomóc leczenie.

W jaki sposób przechowywać kaszę jaglaną?

W przechowywaniu najważniejsze jest, aby kasza była szczelnie zamknięta w szklanym pojemniku. W innym wypadku prawdopodobnie wchłonie wilgoć i nawet po prażeniu walory smakowe mogą nie być zadowalające. Na jej smak wpływa także sposób przygotowania, który powinien być odpowiedni.

Jak ugotować kaszę jaglaną?


Poniżej podajemy dwa podstawowe sposoby na ugotowanie prosa:

1. Przed gotowaniem kaszę należy dokładnie wypłukać w garnku lub na sitku. Najlepiej zrobić to 2-3 razy do momentu, aż woda nie będzie mętna, za każdym razem ją odlewając.  Następnie, trzeba zalać kaszę wodą w stosunku 2:1 i gotować pod przykryciem, nie mieszając, ok. 8-15 min w zależności od producenta. Garnek z cienkim dnem można zdjąć z kuchenki wcześniej zapobiegając przypaleniu zawartości.

2. Tym razem kaszę najpierw trzeba uprażyć (do momentu, kiedy poczujemy lekko orzechowy zapach, delikatnie poruszając garnkiem lub mieszając drewnianą łyżką), a później zalać niedużą ilością wrzątku i wypłukać. Po tym zabiegu ponownie zalać wrzątkiem i gotować w lekko osolonej wodzie.

Kiedy kasza nie jest jeszcze dostatecznie ugotowana, warto mieć przygotowany wrzątek, aby dolać go do rondla.


[1] M. Zaremba, Jaglany detoks, Bielsko-Biała 2015, s.16-23

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x