Statystycznie na depresję cierpi około 1,5 miliona osób. Leczenie zaburzeń depresyjnych stosuje się najczęściej przy użyciu środków farmakologicznych, których skuteczność jest miarodajna. Najnowsze badania dowodzą, że depresję najlepiej leczyć… jogurtem naturalnym.

Jak wyleczyć depresję naturalnymi metodami?

Niezwykle istotna w leczeniu depresji jest właściwie skomponowana dieta, która dostarczy organizmowi pożywienia wpływającego na wydzielanie serotoniny. Do pokarmów, które najbardziej wpływają na wzrost poziomu serotoniny należą: owies, pszenica i banany. Istotne są również badania poziomu witamy B,  magnezu, cynku i żelaza, niedobór każdego z tych składników może powodować depresję i bezsenność.

Warto również poszukać naturalnych ziół, które zastąpią leki antydepresyjne i nasenne. Doskonałym środkiem antydepresyjnym jest wywar z dziurawca, ponieważ ma on znacznie mniej skutków ubocznych, niż leki przepisywane przez lekarzy. Męczennica, melisa,  czy lawenda mogą stanowić zamiennik leków uspokajających ułatwiających zasypianie. Można również stosować gotowe mieszanki ziołowe i preparaty w postaci herbat lub kapsułek o działaniu antydepresyjnym i nasennym.

 W proces leczenia warto również włączyć techniki relaksacyjne, które znacznie pomagają w uzyskaniu równowagi psychicznej.

Jogurt naturalny na depresję

Niedawno naukowcy odkryli, że powodem depresji jest głównie nieodpowiednia mikroflora jelitowa. Udowodniono, że kultury bakterii znajdujące się w jogurcie mogą znacznie zmniejszyć symptomy depresji. W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Virginii badali zależność pomiędzy ludzkim mikrobiomem a samopoczuciem. Najpierw badanie zostało przeprowadzone na myszach, które wystawiono na działanie silnego stresu. U tych gryzoni pojawiły się objawy depresji.

Badania doprowadziły uczonych do wniosków, że podczas silnego stresu maleje poziom serotoniny, a tym samym zmniejsza się ilość bakterii Lactobacillus w przewodzie pokarmowym. Ich zmniejszenie się lub brak może powodować rozwój zaburzeń afektywnych, które są określane jako zespół zaburzeń nastroju[1].

Wpływ jogurtu naturalnego na nastrój

W 2014 roku badanie przeprowadzono na kobietach. Badano dwie grupy. W pierwszej grupie badano kobiety z obniżonym nastrojem, którym regularnie podawano jogurty z probiotycznymi bakteriami. W drugiej grupie badano kobiety, którym nie podawano jogurtów. Obserwacje były zaskakujące bowiem u kobiet, które spożywały regularnie jogurt z probiotycznymi bakteriami zaobserwowano po miesiącu lepszy nastrój, lepszą pamięć i większe zdolności poznawcze.

Alternatywne metody leczenia depresji

Biorąc pod uwagę, że w 2005 roku wydaliśmy 3 miliony złotych na leki antydepresyjne, a chorych na depresję wciąż przybywa warto poszukiwać alternatywnych metod leczenia. Jogurt naturalny z probiotycznymi bakteriami Lactobacillus to podstawa właściwego funkcjonowania układu pokarmowego, a co za tym idzie również układu nerwowego. Układ nerwowy jest bowiem ściśle powiązany z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego.

Spożywanie probiotycznego jogurtu wpływa dobroczynnie na organizm w przeciwieństwie do przyjmowania leków antydepresyjnych, od których można się uzależnić. Jeśli cierpisz na depresję zadbaj o właściwą dietę, która odbuduje Twoja mikroflorę jelitową. Zdrowa mikroflora jelitowa wpływa na absorpcję pokarmu, a tym samym przyczynia się do produkowania serotoniny, która jest podstawą dobrego samopoczucia.


[1]. M. Kossobudzka, Nasz nastrój zmienia się w jelitach, http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,147124,19819105,nasz-nastroj-zmienia-sie-w-jelitach.html?disableRedirects=true (dostęp: 12.01.2017).

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x