Myślenie, pamięć i koncentracja, to bardzo ważne i niezbędne elementy dla naszego codziennego funkcjonowania i efektywnej pracy. Jak poprawiać koncentrację oraz jakie witaminy i składniki odżywcze mają na nią pozytywny wpływ? Skąd czerpać te witaminy?

Jak poprawiać koncentrację?

Odpowiednia koncentracja jest konieczna, abyśmy mogli wykonać prawidłowo swoją pracę. Jak możemy o nią zadbać i ją poprawić? Przede wszystkim musimy dbać o odpowiednią ilość odpoczynku i snu. Zmęczenie skutecznie obniża koncentrację i utrudnia funkcjonowanie oraz pracę. Ponadto trzeba także nauczyć się odcinania od tego, co dzieje się wokół nas, aby nie rozpraszały nas inne osoby, dźwięki i różne bodźce atakujące ze wszystkich stron. Wpływ na koncentrację ma także wiele witamin i innych składników odżywczych, więc powinniśmy zwrócić uwagę również na naszą dietę.

Witaminy, które pozytywnie wpływają na koncentrację

Na pracę mózgu, w tym naszą koncentrację wpływa wiele witamin i innych składników odżywczych. Przede wszystkim są to witaminy z grupy B:

  • Tiamina czyli witamina B1 – wpływa na przenoszenie impulsów nerwowych, a jej niedobór powoduje uszkodzenie komórek nerwowych, co ma niekorzystny wpływ na czynnościowe funkcje układu nerwowego;
  • Witamina B3 lub inaczej PP – Jest konieczna, aby mózg mógł prawidłowo pracować. Jej niedobór prowadzi do osłabienia pamięci, a także kłopoty z koncentracją, skupieniem uwagi oraz kojarzeniem;
  • Witamina B6 – Niedobór tej witaminy prowadzi do przedwczesnego starzenia się komórek nerwowych, a także może prowadzić do depresji. Produkty zawierające witaminę B6 wspomagają proces syntezy tryptofanu, w wyniku czego powstaje hormon szczęścia – serotonina, która wspomaga pracę układu nerwowego;

Co jeszcze oprócz witamin?

Oprócz witamin, istotnym składnikiem odżywczym dla pracy mózgu jest lecytyna. Buduje ona włókna nerwowe. Jest także najlepszym źródłem choliny, której zbyt mała ilość powoduje osłabienie pamięci. Aby nie dopuścić do niedoboru, warto jeść często produkty sojowe, a także 2 do 3 razy w tygodniu jajka. Od czasu do czasu można zjeść na obiad mięso wołowe i pochrupać orzeszki ziemne. Kolejnym niezbędnym składnikiem dla układu nerwowego jest żelazo, odpowiadające za dotlenienie mózgu. Jego niedobór powoduje problemy z koncentracją i nauką. Najwięcej żelaza znajdziemy w wątrobie, czerwonym mięsie, a także w roślinach strączkowych i warzywach zielonych. Magnez i wapń z kolei pomagają przewodzić impulsy nerwowo – mięśniowe. Magnez nie tylko wspomaga koncentrację, ale także zmniejsza napięcie, stres.

Skąd brać te niezbędne witaminy i składniki odżywcze?

Niestety wiele osób cierpi na niedobory tych składników, gdyż nasza codzienna dieta jest złożona z wysokoprzetworzonych składników oraz uboga w warzywa czy owoce.  Konieczna jest więc ich suplementacja. Jednak sporo wapnia znajdziemy w mleku i nabiale, a magnezu w kakao i czekoladzie. Niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego są także cynk, potas oraz fosfor. Cynk i fosfor znaleźć można w mięsie i rybach. Cynk znajduje się także w kaszy gryczanej i orzechach. Natomiast potas znajdziemy w wielu warzywach i owocach. Witaminy z grupy B zaś występują powszechnie w żywności, a jadłospis powinien być jak najbardziej urozmaicony, by dostarczać ich odpowiednie ilości. Witaminy te można znaleźć zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Aby uniknąć niedoboru tych składników, można korzystać także z suplementów diety. Takie suplementy można kupić . Niedobory witamin można zdiagnozować robiąc podstawowe badania krwi, jednak bez konkretnych, uciążliwych objawów lekarze rzadko je zlecają. Biorezonans to innowacyjna metoda medycyny alternatywnej, naturalnej, która w szybki i bezpieczny sposób pozwala wykryć niedobory oraz dopasować niezbędne preparaty, za pomocą których możliwe będzie uzupełnienie brakujących witamin i składników odżywczych.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x