Post sponsorowany

Błona śluzowa ludzkiego nosa jest nieustannie narażona na kontakt z różnorodnymi bodźcami zewnętrznymi. Niektóre z nich, takie jak pyłki roślin oraz kurz, mogą powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym alergiczny nieżyt nosa, nazywany często katarem siennym. Jakie są jego objawy i w jaki sposób go leczyć?

Co to jest katar sienny?

Katar sienny to nic innego jak alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, występujące w efekcie kontaktu dróg oddechowych z alergenem, przede wszystkim z pyłkami roślin. Szacuje się, że ta dolegliwość może dotyczyć nawet 15% ogólnej populacji. Warto pamiętać, że bywa jednym z symptomów astmy. Wyróżnia się dwa podstawowe typy tego schorzenia. Okresowy nieżyt nosa związany jest przede wszystkim z alergiami na pyłki, z kolei całoroczny, przewlekły nieżyt nosa wywoływany jest najczęściej przez reakcję alergiczną na kurz.

Najpopularniejsze objawy kataru siennego to:

  • wielokrotne kichnięcia,
  • obfita, wodnista wydzielina z nosa,
  • świąd w nosie,
  • łzawienie oraz zaczerwienienie spojówek,
  • bóle głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • oraz ogólne zmęczenie.

Charakterystyczną cechą dla kataru siennego wywołanego przez reakcję alergiczną jest fakt, że powyższe symptomy pojawiają się nagle i trwają stosunkowo krótko. Objawy okresowego nieżytu nosa występują mniej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż 4 tygodnie. W przypadku przewlekłego nieżytu nosa objawy nie są tak gwałtowne, jednak mogą się utrzymywać nawet przez cały rok.

Na czym polega leczenie kataru siennego?

Nieleczony katar sienny znacząco obniża komfort życia, a nawet wykazuje tendencję do nasilania się, dlatego właściwa diagnostyka i leczenie są w tym przypadku szczególnie ważne. Aby dowiedzieć się, czy męczące Cię objawy to alergiczny nieżyt nosa, odwiedź gabinet alergologa, który wykona odpowiednie testy. Prawidłowa diagnoza pozwoli na wdrożenie odpowiedniej terapii.

Podstawą leczenia kataru siennego jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Jeżeli uda się go prawidłowo rozpoznać, lekarz zaleci wyeliminowanie go z Twojego najbliższego otoczenia, a na dalszym etapie leczenia także odczulanie, które zapobiegnie nawrotom tego problemu. Równie ważne będzie wdrożenie leczenia objawowego za pomocą leków antyhistaminowych, które wyhamują katar, łzawienie oczu oraz inne objawy, które przyczyniają się do spadku Twojego samopoczucia.

Sprawdź, które leki na alergię dostępne są bez recepty >>

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś alergikiem i odczuwasz wpływ alergicznego nieżytu nosa, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Ten pierwszy postawi prawidłową diagnozę i wraz z Tobą opracuje najlepszą metodę leczenia, z kolei farmaceuta zaproponuje najskuteczniejsze tabletki antyhistaminowe lub ich równie skuteczne zamienniki.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x