Zakwaszenie organizmu to cichy zabójca. Cichy nie dlatego, że nie daje żadnych objawów, ale dlatego, że często nie potrafimy znaleźć ich właściwej przyczyny. Bóle głowy, zgaga, problemy z zatokami i ciśnieniem – to objawy, które często kojarzymy z innymi dolegliwościami. Dowiedz się, jak rozpoznać zakwaszenie organizmu i jak skutecznie sobie z nim poradzić.

Zazwyczaj nasz organizm utrzymuje stałą równowagę kwasowo-zasadową. Współczynnik pH w naszej krwi wynosi wówczas 7,35-7,45. A wszystko dzięki prawidłowej pracy naszego układu pokarmowego, hormonalnego i krążenia. Pewne czynniki mogą jednak wpłynąć na zaburzenie tej równowagi. Wówczas pojawiają się różne uciążliwe dolegliwości i – chcąc odzyskać dobre samopoczucie – trzeba zacząć działać.

Przyczyny zakwaszenia organizmu

Podstawową przyczyną zakwaszenia organizmu jest nieodpowiednia dieta. Sprzyja temu w szczególności spożywanie dużej ilości cukru, który jest ciężkostrawny i wymaga wytworzenia przez układ pokarmowy dużej ilości kwasów żołądkowych. Zakwaszeniu organizmu sprzyjają też popularne używki, tj. kawa, alkohol (wtórny produkt cukru!) papierosy, a nawet herbata! Wskaźnik pH w naszym organizmie może się też zmienić na niekorzystny na skutek stosowania różnego rodzaju diet odchudzających, prowadzących do odwodnienia oraz przyspieszenia przemian metabolicznych.

Przyczyny zakwaszenia organizmu mogą tkwić również w stylu życia. Jeśli bardzo intensywnie uprawiamy jakiś sport lub po prostu dużo się męczymy, to w naszych mięśniach odkłada się kwas mlekowy. To nic innego jak tylko znane nam dobrze zakwasy! Bardzo niekorzystnie na nasz organizm wpływa również stres, siedzący lub zbyt intensywny tryb życia oraz stosowanie niektórych leków.

Objawy zakwaszenia organizmu

Sygnały świadczące o niekorzystnym pH w naszym organizmie mogą być – zwłaszcza na początku – niejasne. Wyróżniamy trzy stopnie zakwaszenia. W pierwszym pojawiają się m.in. bóle głowy, zgaga, problemy skórne, problemy z potencją, nadmiar wydzieliny w górnych drogach oddechowych, senność i zmęczenie, biegunka czy zaparcia.

Stopień drugi obejmuje już obrzęki, stany zapalne, częste infekcje, silne migreny, depresję, łuszczycę, bezsenność i alergie. Pojawia się też tzw. zespół metaboliczny, objawiający się otyłością, insulinoopornością oraz podwyższonym poziomem cholesterolu.

Ignorowanie powyższych sygnałów skutkuje wystąpieniem trzeciego stopnia zakwaszenia organizmu. Jego efektem są choroby takie jak nowotwory, stwardnienie rozsiane, autoimmunologiczne choroby skóry czy gruźlica.

Co zrobić, gdy organizm jest zakwaszony?

Leczenie zakwaszonego organizmu powinno się opierać głównie na zdrowej diecie. Przede wszystkim trzeba ograniczyć jedzenie produktów charakteryzujących się wysokim poziomem kwasowości. Należą do nich w szczególności mięso i wędliny, ryby oraz słodycze. Niekorzystny wpływ mają też jajka, makarony, pieczywo, herbata, kawa, alkohol oraz niektóre owoce, tj. jabłka, mango, arbuzy, wiśnie czy banany.

Aby odkwasić organizm trzeba też jeść duże ilości produktów zasadowych. Dobre będą w szczególności warzywa i owoce, tj. cytrusy, truskawki, pomidory, cukinia, szpinak, buraki czy brokuły. Warto też spożywać duże ilości kaszy gryczanej i jaglanej oraz orzechów. Można się także wesprzeć kawą zbożową lub zieloną herbatą.

Skutecznym sposobem odkwaszania jest też rezygnacja z szybkiego jedzenia i objadania się, na rzecz powolnego spożywania 5 małych posiłków w ciągu dnia. Warto też oczywiście zadbać o regularność. 

Nie obędzie się też bez odpowiedniego nawadniania. W tym celu zaleca się picie 2,5l wody mineralnej dziennie. Dobrym pomysłem jest też picie naparów ziołowych oraz wypijanie codziennie na czczo szklanki wody z sokiem z cytryny.

Chcąc skutecznie odkwasić swój organizm warto też pamiętać o podstawowej zasadzie dotyczącej diety alkalicznej. Produkty zasadotwórcze powinny stanowić 80% naszego jadłospisu, natomiast kwasotwórcze – jedynie 20%. Oprócz tego warto też poświęcić więcej czasu w ciągu dnia na relaks i aktywność fizyczną.

Prawdziwym kluczem do osiągnięcia sukcesu jest jednak przede wszystkim dobra diagnostyka. Objawy nie zawsze są na tyle charakterystyczne, żeby pozwolić nam rozpoznać zakwaszenie. 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x