W wyniku nie tylko nieodpowiedniego odżywiania, ale także narażenia na kontakt z różnymi szkodliwymi substancjami (na przykład w pracy), w naszym organizmie kumulują się metale ciężkie czy toksyny. Nierzadko padamy także ofiarami pasożytów. Pomocny w takich sytuacjach bywa detoks, czyli oczyszczanie organizmu.

Jak oczyścić organizm?

Oczyszczanie organizmu polega przede wszystkim na pozbyciu się z niego wszelkich substancji toksycznych, metali ciężkich, czy nawet pasożytów. Podstawą diety oczyszczającej są warzywa i duże ilości wody. Doskonałym rozwiązaniem są również ziołowe napary. Przeprowadzony w odpowiedni sposób detoks przywraca nam energię oraz poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Zanim rozpoczniemy proces oczyszczania organizmu, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Na 3 dni przed rozpoczęciem detoksu wykluczamy z diety alkohol, kawę, mleko, mąkę pszenną, czerwone mięso, jajka i wszelkie inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Takie przygotowanie łagodzi przebieg detoksu oraz wpływa na sprawność całego procesu. Przede wszystkim podczas oczyszczania organizmu potrzebna jest odpowiednia dieta, która powinna trwać około 14 dni. Przez pierwsze dni najlepiej jeść surowe lub gotowane warzywa i owoce oraz pić wyciskane, domowe soki. W czwartym dniu oczyszczania należy dołączyć do diety fermentowane produkty mleczne. W 6 dniu dziki ryż, grube kasze i płatki, a dwa dni później chudy twaróg. Dopiero w 10 dniu oczyszczania można dodać ryby a w 12 dniu chude, drobiowe mięso. Bardzo popularną dietą, jest tak zwana dieta sokowa, która polega na wypijaniu od pół do całego litra soków owocowych dziennie i spożywaniu lekkostrawnych posiłków. Nierzadko stosowana jest również dieta jabłkowa, polegająca na jedzeniu samych jabłek przez 1 – 2 dni. Istnieje także dwutygodniowa dieta koktajlowa, która z kolei polega na piciu codziennie 3 szklanek koktajli z kefiru i owoców. Należy także jeść produkty zbożowe oraz chude mięso. Najbezpieczniejsza jest jednak dieta zbożowa, polegająca na jedzeniu gotowanego dzikiego ryżu, pszenicy, kiełków oraz natki pietruszki.

Wspomaganie oczyszczania organizmu

Sama dieta to nie wszystko. Trzeba pamiętać także o piciu dużych ilości wody. Usuwanie toksyn przyspiesza także… drapanie się szczotką do ciała przed kąpielą. Pobudza ono krążenie oraz tkankę limfatyczną. Zaleca się także głębokie oddychanie, ponieważ tlen ma udowodnione właściwości odtruwające. Najważniejszą rzeczą w procesie oczyszczania organizmu jest jednak aktywność fizyczna. Rodzaj aktywności powinien zostać dobrany według preferencji osoby przeprowadzającej detoks organizmu. Podczas oczyszczania można również wspomagać się chlorellą, dzikimi algami, spiruliną czy źdźbłami zbóż. Powodują one ułatwienie usuwania się toksyn z organizmu. Układ pokarmowy wraz z wątrobą oczyszczają się znacznie szybciej, a także znika senność, apatia i ciągłe zmęczenie. Ważną rolę w procesie oczyszczania organizmu pełnią także zioła. Najskuteczniejsze zioła w detoksie to między innymi pokrzywa, która ma działanie moczopędne, ostropest plamisty pomagający oczyścić organizm z alkoholu i jest naturalnym lekiem na marskość wątroby, czystek sprzyjający oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich, melisa, która ma działanie rozkurczające i chroni wątrobę, a także rumianek, który ma właściwości przeciwzapalne oraz przeczyszczające.

Dlaczego warto przeprowadzać detoks organizmu?

Raz na jakiś czas detoks organizmu przyda się każdemu. Toksyny i metale ciężkie przyczyniają się do rozwoju niebezpiecznych chorób oraz ogólnego pogorszenia samopoczucia. Zmęczenie, senność, apatia, brak energii – to wszystko efekt właśnie toksyn w organizmie. Nie można zapomnieć także o pasożytach, które żywią się tym, co zjadamy, więc z braku składników odżywczych spowodowanego pasożytami ciągle jesteśmy głodni oraz nie mamy na nic siły. Detoks sprawia, że poprawia się znacznie nasze samopoczucie i to już w pierwszych dniach. Nie jesteś pewien czy przeprowadzić detoks?

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x