Dokucza Ci zmęczenie, problemy z koncentracją albo uczucie ciężkości? Być może powinieneś oczyścić swój organizm z toksyn. Aby to zrobić trzeba zastosować dietę oczyszczającą. Dowiedz się, czy któraś jest skuteczna i czy warto je stosować.

Skuteczna dieta oczyszczająca powinna być bogata w warzywa, owoce, ryby i nasiona, i zakładać eliminację słodyczy, alkoholu oraz słonych pokarmów. Ale po co właściwie stosować takie diety?

Czy warto zastosować szybką dietę oczyszczającą?

Nasz dzisiejszy tryb życia charakteryzuje się często nieodpowiednim odżywianiem, jedzeniem w pośpiechu, dużym stresem i niskim poziomem aktywności fizycznej. Wszystkie te czynniki powodują, że w naszym ciele odkładają się duże ilości toksyn, które z czasem zaczynają negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Często skutkuje to brakiem energii, zwolnionym metabolizmem, nadwagą, a często nawet obniżoną odpornością i problemami trawiennymi. Skuteczna dieta oczyszczająca powinna pomóc w usuwaniu tych szkodliwych substancji z naszego organizmu. Dzięki temu możemy zwalczyć takie dolegliwości jak kłopoty z cerą, bóle głowy, przewlekłe zmęczenie czy poduszki pod oczami. Szybkie diety oczyszczające mają jeszcze tę zaletę, że pozwalają na powrót do dobrego samopoczucia w stosunkowo krótkim czasie (około 2 tygodnie). Internet aż huczy od propozycji. Jednak nie wszystkie tego typu diety są skuteczne. Które warto wypróbować?

Głodówka

Jest to najbardziej radykalna, a zarazem najpopularniejsza forma diety oczyszczającej. Może opierać się na rezygnacji z przyjmowania jakichkolwiek pokarmów i piciu dużej ilości wody albo spożywaniu przez jeden dzień jakiegoś określonego produktu (np. dzień jabłkowy, bananowy, jogurtowy itp.). Trzeba jednak pamiętać, że głodówek nie można przeprowadzać za często, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i rozregulować proces trawienia. Poza tym nasze samopoczucie w trakcie ich stosowania może daleko odbiegać od ideału. Dlatego też zdecydowanie lepiej po prostu zmienić swój jadłospis lub zastosować inną dietę oczyszczającą.

Dieta sokowa

Dieta sokowa ostatnio święci triumfy popularności. Polega na spożywaniu świeżo wyciśniętych soków zamiast posiłków. Pozwala na dostarczenie swojemu organizmowi dużej ilości witamin i jest odpowiednia dla osób cierpiących na zapalenie jelit lub chorobę wrzodową żołądka. Jednak aby dieta była skuteczna trzeba na niej wytrwać, a to nie jest łatwe. Ponadto nie jest ona wskazana dla cukrzyków, kobiet w ciąży oraz osób pracujących fizycznie. Inną trudnością jest – podobnie jak w przypadku głodówki – zmęczenie spowodowane dostarczaniem organizmowi małej ilości składników odżywczych. Niczym dziwnym nie są również bóle głowy, apatia i osłabienie. Przeszkodą w stosowaniu tej diety mogą być też ograniczenia dotyczące wykonywania wszelakich ćwiczeń, picia kawy oraz mocnej herbaty.

Urozmaicona szybka dieta oczyszczająca

Skuteczna dieta oczyszczająca powinna polegać na stopniowym wprowadzaniu do jadłospisu zdrowych produktów. Dieta urozmaicona trwa 10-14 dni. Zaczyna się od jedzenia surowych lub gotowanych warzyw i owoców (pierwsze 2-3 dni). Następnie wprowadzamy ½ l fermentowanych produktów mlecznych dziennie. Można wtedy skusić się na maślankę, kefir albo jogurt naturalny. Szóstego dnia zaczynamy jeść ryż, grube kasze, otręby oraz płatki owsiane. Dwa dni później możemy wprowadzić biały ser (10 dag), natomiast 10 dnia – gotowaną lub pieczoną rybę (20 dag), którą od 12 dnia zastępujemy porcją chudego mięsa drobiowego (10 dag).

Jak widać, szybkie diety oczyszczające mogą być skuteczne, ale wyłącznie wtedy, gdy stosujemy się do ich zasad. Dieta urozmaicona pozwala spożywać różnorodne pokarmy, bez ograniczania ilości kalorii i katowania się. Warto jednak zastanowić się, czy zamiast iść na łatwiznę i oczyszczać swój organizm co jakiś czas przez dwa tygodnie nie lepiej po prostu prowadzić zdrowy tryb życia, bez niepotrzebnego podtruwania się?

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x