Post sponsorowany

Grypa jelitowa, inaczej nazywana żołądkową, to dość nieprzyjemne schorzenie. Wywołują ją wirusy, więc nie ma nic wspólnego z tym, co zjadłeś wcześniej. Jej objawy są jednak dość podobne do zatrucia pokarmowego, łatwo więc się pomylić. Dowiedz się, jak rozpoznać grypę żołądkową u dorosłych i jak sobie z nią poradzić.

Grypa jelitowa czyli atak wirusów

Grypa jelitowa czy żołądkowa to wynik zaatakowania organizmu przez różnego rodzaju wirusy. Najczęściej są to rotawirusy, czasami pojawiają się także norowirusy lub adenowirusy. Wszystkie są wyjątkowo niebezpieczne i wyjątkowo zjadliwe.

Wnikają w błonę śluzową wyściełającą żołądek lub jelita i niszczą ją. To jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się przykrych objawów. Jak większość chorób wirusowych – jelitówka jest dość zaraźliwa. Można ją złapać na wiele sposobów, na przykład drogą pokarmową, przez kontakt z zarażoną osobą lub używanie przedmiotów, których używała. Ryzyko rośnie w okresie obniżonej odporność, zwiększonego stresu lub w sezonie wzmożonych zachorowań. Wirusy grypy jelitowej zarażają jeszcze przed pojawieniem się u chorego pierwszych objawów.

Jak rozpoznać jelitówkę?

Rozpoznawanie jelitówki nie jest trudne. Choroba nie daje dużo objawów, ale za to są bardzo silne, po prostu ścinają chorego z nóg. Co więcej, pojawiają się nagle – pacjent potrafi położyć się spać zdrowy i obudzić się w środku nocy ze złym samopoczuciem.

Objawy grypy żołądkowej:

  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • ostra, wodnista biegunka,
  • silne bóle brzucha,
  • wymioty, które potrafią wystąpić nawet kilkanaście razy na dobę.

Przebieg i leczenie grypy jelitowej

Gorączka lub stan podgorączkowy są tutaj naturalnym objawem. To znak, że organizm walczy z zakażeniem. Nie powinno się ich zbijać, chyba, że temperatura jest już bardzo wysoka. Wtedy można podawać paracetamol lub inny preparat na gorączkę.

Podobnie biegunka i wymioty – jeśli nie są szczególnie osłabiające, a pacjent przyjmuje sporo płynów i nie grozi mu odwodnienie, nie trzeba ich hamować. W ten sposób właśnie organizm próbuje pozbyć się wirusów, które zagnieździły się w przewodzie pokarmowym. Jeśli wszystko ma przebieg łagodny, chory nie jest odwodniony i chorobie nie towarzyszą na przykład omdlenia z osłabienia, można leczyć się samemu w domu. Leczenie polega na wprowadzeniu lekkostrawnej diety, przyjmowaniu płynów i elektrolitów oraz ewentualnym zbijaniu gorączki.

Grypa jelitowa trwa zazwyczaj 3-4 dni, chociaż czasami może wydłużyć się do 9 dni. Rekonwalescent po chorobie może być bardzo osłabiony. Warto więc przyjmować suplementy, uzupełniać elektrolity i zadbać o florę bakteryjną oraz śluzówkę jelit i przewodu pokarmowego.

Można w tym celu zastosować preparat Intesta, odbudowujący prawidłową mikroflorę jelit.

Grypa jelitowa a zatrucie pokarmowe

Grypa jelitowa i zatrucie pokarmowe mogą wyglądać bardzo podobnie. Jednak warto rozpoznać te choroby, by wiedzieć, jak postępować. Przede wszystkim zatruciu bardzo rzadko towarzyszy gorączka. Najczęściej także jego przebieg jest o wiele łagodniejszy, niż objawy grypy jelitowej.

Z drugiej strony zatrucie pokarmowe może być o wiele bardziej niebezpieczne. O ile grypa jelitowa nie ma większych konsekwencji, o tyle zatrucie pokarmowe może być bardzo poważne. Jeśli objawy nie ustąpią przez 3-4 dni lub nasilają się, należy zasięgnąć porady lekarza. Może okazać się, że przyczyną jest gronkowiec lub salmonella. W takich wypadkach wymagana bywa hospitalizacja.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x