Post sponsorowany

Dentysta nie każdemu kojarzy się dobrze, a już w szczególności nie dzieciom. Możemy jednak odczarować “straszny” gabinet stomatologiczny i sprawić, że nasza pociecha nie będzie czuła się tak niekomfortowo z myślą o konieczności udania się na oględziny. Jak zatem przygotować dziecko na wizytę do stomatologa? Jak sprawić, by samo pamiętało o dbaniu o swoje zęby i aby nie bało się wizyty na fotelu dentystycznym?

1. Wybierz gabinet przyjazny dzieciom

2. Nie rób niczego na siłę

3. Naucz dziecko dbać o zęby poprzez zabawę

Wybierz gabinet przyjazny dzieciom

Zanim wybierzemy się z dzieckiem do dentysty warto pamiętać o tym, że nie każdy gabinet jest przystosowany do obsługi małych pacjentów. Aby zapewnić naszej pociesze maksymalny komfort powinniśmy poszukać więc albo stomatologa stricte dziecięcego, albo takiego, który możliwie jak najbardziej wpisuje się w tę rolę.

Stomatolog dziecięcy różni się od gabinetu dla dorosłych nie tylko samym podejściem do małego pacjenta, ale także wystrojem poczekalni, obecnością kącika do zabaw czy po prostu większą wyrozumiałością dla zestresowanych dzieci. Warto również zadbać o to, by w momencie samej wizyty dziecko nie czuło się przestraszone, nie miało poczucia, że zaraz stanie mu się coś złego ani nie było zdenerwowane jakąś inną sytuacją, która miała miejsce wcześniej.

Szukając gabinetu dla dziecka możemy wspomóc się opiniami w internecie, dotyczącymi punktów w naszej najbliższej okolicy. Jeżeli sprawdzimy je wcześniej zyskamy mniej więcej ogląd na to, który dentysta dziecięcy jest wart rozważenia, a do którego lepiej nie iść. W ten sposób zwiększamy szansę na uniknięcie przykrych sytuacji, które mogłyby doprowadzić dziecko do traumy.

Nie rób niczego na siłę

Gdy już znajdziemy dentystę i umówimy się na wizytę warto pamiętać, aby nie robić niczego na siłę. Jeżeli będziemy zbyt stanowczy dziecko siłą rzeczy nauczy się, że konieczność wizyty u stomatologa to przykry obowiązek i nie będzie chciało współpracować ani teraz, ani później. W ramach zapoznania się z samym środowiskiem gabinetu dentystycznego warto zabrać naszą pociechę na tak zwany przegląd, gdzie specjalista jedynie obejrzy jego zęby, bez żadnej większej ingerencji.

Takie miękkie pierwsze spotkanie ze stomatologiem sprawi, że dziecko nie będzie postrzegało wizyty w gabinecie jako czegoś przykrego. Innym sposobem na przyzwyczajenie do konieczności sprawdzania stanu zębów może być zabranie pociechy na naszą własną wizytę, gdzie będzie mogło samo się przekonać, że o zęby dba każdy i że nie jest to takie straszne, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Naucz dziecko dbać o zęby poprzez zabawę

Dbanie o higienę jamy ustnej to rzecz, którą możemy zacząć wdrażać na długo przed pierwszą wizytą u stomatologa. Oczywiście, niektóre dzieci mają tendencję do chorób zębów, jednak w większości wypadków można uniknąć wielu przykrych zabiegów właśnie dzięki temu, że nauczymy pociechę o nie dbać. Aby mycie zębów weszło w nawyk i nie było przykrym obowiązkiem możemy skorzystać z wielu sztuczek: kupić specjalną pastę dla dzieci z fluorem, szczoteczkę elektryczną z ulubionym bohaterem z bajki czy melodyjką i tak dalej.

Pamiętajmy również, że dzieci nas naśladują i czerpią z nas wzorce, więc jeżeli chcemy, aby dbały o swoje zęby, sami musimy dać im jak najlepszy przykład. Dotyczy to także samej wizyty u dentysty – jeżeli dziecko widzi, że nam zależy i że regularnie sprawdzamy stan naszych zębów oraz leczymy je na bieżąco, samo w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem będzie robić dokładnie tak samo.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x