Wyrzynanie się ósemek może sprawiać wiele problemów. Proces ich wychodzenia wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, a niekiedy nawet powikłania. Ból głowy i szczęki, obrzęk dziąseł czy inne objawy można jednak złagodzić i poprawić komfort jedzenia, śmiania się i prowadzenia rozmowy.

Objawy wyrzynania się ósemek

Ósemki lub też zęby mądrości to potoczne nazwy na trzecie trzonowce występujące na końcach obu łuków zębowych, które wyrastają jako ostatnie, zwykle w okresie między 16 a 25 rokiem życia. Mogą pojawić się też wcześniej lub później, mimo że ich zawiązki zaczynają kształtować się już w dzieciństwie. Proces wyrzynania się ósemek różni się osobniczo i jest uwarunkowany przede wszystkim genetycznie, jednak niemal zawsze stanowi przyczynę wielu dolegliwości.

Ze względu na to, że etap wzrostowy szczęki dorosłego człowieka jest już zakończony, wychodzenie ostatnich trzonowców powoduje silny ból. Ponadto brak miejsca w łuku zębowym sprawia, że ósemki mają skłonność do wychodzenia pod niewłaściwym kątem, napierając przy tym na sąsiadujące zęby i powodując rozchodzenie się bólu po tylnej części szczęki i podniebieniu.

Pomimo że dyskomfort przebiega z okresami remisji, co związane jest ze skokowym charakterem wzrostu zęba, warto w przebiegu nieprzyjemnego stanu sięgnąć po dobry lek przeciwbólowy, jak Ketonal Active, który pozwoli uniknąć przykrych następstw, a ponadto pomoże złagodzić inne dolegliwości takie jak stan zapalny, obrzęk i tkliwość dziąsła. Wsparcie farmakologiczne jest ważne, ponieważ wraz z postępem wychodzenia ósemki może dojść do powiększenia węzłów chłonnych, ból ucha, gorączki, a nawet szczękościsku. Zespół objawów obniża komfort jedzenia i komunikacji werbalnej, dlatego poza lekami warto zastosować inne metody, uzupełniające leczenie objawowe.

Metody na ząb mądrości

W walce z dolegliwościami ulgę mogą przynieść płukanki ziołowe. Szczególnie poleca się stosować roztwór z rumianku, szałwii, goździków lub czosnku. Można również zdecydować się na preparaty apteczne do higieny i pielęgnacji jamy ustnej o działaniu bakteriobójczym i łagodzącym podrażnienia. Warto też stosować miejscowo zimne kompresy. W okresie nasilenia dolegliwości dobrze jest unikać szczotkowania wrażliwego miejsca, jednak nie należy zaniechać mycia zębów w ogóle.

Warto także udać się na konsultację stomatologiczną w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki i ustalenia dalszej terapii, zwłaszcza kiedy dolegliwości ze strony ósemki nie ustępują, nasilają się lub utrzymują się przez wiele dni czy tygodni. Tego typu stan może świadczyć o zatrzymaniu zęba. Wówczas ósemki stanowią zagrożenie dla zdrowia, powodując m.in. nawracające stany zapalne, ropnie, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, torbiele zębopochodne, niszczenie korzeni sąsiedniej siódemki, próchnicę czy bóle neuralgiczne. Problematyczne zęby mądrości najczęściej podlegają ekstrakcji. Operacyjne usunięcie zęba wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym przez specjalistę z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x