Post sponsorowany

Choć zwykle uważa się, że zadaniem wapnia jest tylko wzmacnianie kości i zębów, jego rola jest dużo bardziej rozbudowana. Minerał ten między innymi przyczynia się do zachowania prawidłowej krzepliwości krwi, metabolizmu energetycznego czy działania enzymów trawiennych. Jest więc wiele powodów, by dbać o jego dostarczanie do organizmu.

Mleko i jego przetwory

Najbogatszym źródłem wapnia bezsprzecznie są mleko i jego przetwory. Nie oznacza to jednak, że szklanka mleka i plaster sera pokryją całodzienne zapotrzebowanie na wapń. W dodatku znajdująca się w mleku i jego przetworach laktoza ułatwia jego wchłanianie. Inną ważną zaletą tej grupy pokarmów jest ich różnorodność.

To, że ktoś nie lubi mleka, nie jest powodem, by unikać wszystkich mlecznych przetworów. Z samego mleka można przyrządzać desery, np. budyń. Fermentowane produkty mleczne są bardzo zdrowe: kefiry, maślanki, czy jogurty. Wybór jest ogromny, więc każdy znajdzie produkty, które będą doskonale odpowiadać jego preferencjom. Dość łatwo jest więc zadbać o podaż wapnia, choć trzeba pamiętać, że potrzeba go na tyle dużo, iż zwykle dieta nie pokrywa zapotrzebowania w pełni, nawet gdy jest bardzo starannie skomponowana.

wapń w diecie

Inne źródła wapnia w diecie

Produkty mleczne są bogatym źródłem wapnia, jednak niemożliwe jest spożywanie ich w takich ilościach, by całkowicie pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik – trzeba byłoby przyjmować je w dość dużych ilościach. Oczywiście wapń można też znaleźć w innych produktach, jak orzechy, warzywa strączkowe czy ryby, ale jest go w nich z reguły mniej. Bardzo wartościowym źródłem są np. sardynki w puszce. W trudnej sytuacji są osoby z nietolerancją laktozy, które nie mogą spożywać mleka. Jednak rozwiązaniem są tutaj właśnie fermentowane produkty mleczne.

Zawsze warto wesprzeć zdrową dietę stosowaniem dobrego suplementu. Ważne jest to, by prócz odpowiedniej dawki wapnia zawierał on także składnik ułatwiający jego wchłanianie, czyli witaminę D3.

Połączenie stosowania diety bogatej w wapń oraz przyjmowania suplementu może dać doskonałe skutki.

Sprawdź źródła wapnia na http://www.vitrumcalcium.pl/wapn-baza-wiedzy/wlasciwosci-wapnia/zrodla/

 

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x