Post sponsorowany

Wszystkie witaminy i minerały odgrywają niebagatelną rolę w organizmie człowieka. Praktycznie niemożliwe jest podzielenie ich na ważne i mniej ważne czy wyodrębnienie takich, które nie mają większego znaczenia. Często więc sięga się po suplementy, które wspomagają dietę. Ich przeciwnicy jednak uważają, że takich środków powinno się unikać. Jak to jest w przypadku wapnia?

Tylko wsparcie dla diety

Sięgając po suplementy, ważne jest, by traktować je tylko jako to, czym są, czyli dodatki do zróżnicowanej, zdrowej diety. Jeśli ktoś chce suplementem zastąpić dobrze zbilansowane posiłki, to na pewno nie osiągnie dobrych skutków, także dlatego, że najbardziej wartościowe są witaminy i minerały pozyskiwane z pożywienia. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż nie zawsze udaje się dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników, w dodatku w odpowiednich ilościach. Może to być bardzo kłopotliwe, a nieraz wręcz niemożliwe. Dotyczy to na przykład witaminy D3, która obecna jest w niewielu produktach, a przy tym występuje w nich w małych ilościach. Wapń co prawda można znaleźć w dużej grupie pokarmów, jednak jego ilości nie w każdym źródle są imponujące. Dodatkowy problem polega na tym, że zapotrzebowanie na wapń jest naprawdę duże, szczególnie iż pierwiastek ten pełni wiele ról w organizmie. Pełne pokrycie zapotrzebowanie na niego za pomocą samej diety jest więc zdecydowanie trudne.

Przydatna pomoc

Po suplementy diety z wapniem warto sięgać szczególnie wtedy, gdy wiadomo, że jego poziom jest zbyt niski albo tylko się to podejrzewa, na przykład z powodu słabej krzepliwości krwi czy osłabienia się zębów. Jest to też niezbędne wyjście dla osób poważnie zagrożonych skutkami, jakie daje niedobór wapnia w organizmie. O suplementacji muszą więc pomyśleć przede wszystkim kobiety, które z powodu wieku narażone są na wystąpienie osteoporozy, a także osoby w podeszłym wieku, u których gęstość kości zmniejsza się w naturalny sposób. Stają się wtedy one kruche, a ryzyko upadków i złamań wzrasta, tak samo jak tego, że złamania będą się długo goić.

Warto, by suplementację wapnia rozważyły także osoby, które mają do czynienia z czynnikami zmniejszającymi poziom wapnia we krwi czy obniżającymi jego wchłanianie. Dotyczy to między innymi osób pijących duże ilości kawy i coli czy palących papierosy. Stosowanie suplementów z wapniem pozwoli utrzymać poziom tego minerału w organizmie na odpowiednim dla zdrowia poziomie.

Czytaj więcej o suplementacji wapnia na www.vitrumcalcium.pl

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x