Post sponsorowany

Dlaczego ryby morskie są tak ważne w diecie przy Hashimoto? Oto 5 przyczyn

Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, jak choroba Hashimoto, skutkują nieprawidłowym działaniem całego organizmu. Najczęściej występującymi objawami są zwiększenie masy ciała lub brak możliwości redukcji masy, ciągłe uczucie zmęczenia i senności, bardzo niskim ciśnieniu krwi, a także słaba kondycja włosów i paznokci.

Wyleczenie choroby nie jest możliwe – stosowane leki pomagają jedynie pozbyć się jej skutków. Oprócz farmakoterapii bardzo ważne jest, wdrożenie odpowiedniej diety. Jaka jest najlepsza dieta przy Hashimoto? Bardzo ważnym składnikiem są ryby morskie, ponieważ zawierają wiele substancji, które wspomagają leczenie i poprawiają ogólne samopoczucie.

Co można jeść przy Hashimoto?

Ryby morskie w diecie Hashimoto – kwasy tłuszczowe Omega-3.Ryby morskie charakteryzują się dużą zawartością kwasów Omega-3, które należą do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dietetyk Michał Wrzosek podkreśla na swojej stronie: https://michalwrzosek.pl/dieta/hashimoto/, że są one bardzo istotne pod kątem potencjału przeciwzapalnego.

Związek ten zapobiega występowaniu dolegliwości związanych z przebiegiem Hashimoto.

Łagodzi również przewlekłe stany zapalne, a także bezpośrednio wpływa na zmniejszenie zaburzeń nastroju, uczucia zmęczenia oraz senności, a także poprawia kondycję włosów i skóry.

Największą zawartość kwasów tłuszczowych Omega-3 posiadają tłuste ryby, takie jak makrela, pstrąg, łosoś, śledź, a także owoce morza jak małże, ostrygi i homary. Odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych, która umożliwi zminimalizowanie lub pozbycie się nieprzyjemnych objawów Hashimoto, wynosi 500mg dziennie.

Ryby morskie w diecie Hashimoto – jod

Specjaliści coraz częściej odradzają suplementację jodu, ponieważ zauważa się jego negatywny wpływ na rozwój choroby. Z tego względu sugeruje się przyjmowanie tego składnika odżywczego poprzez włączenie do diety ryb morskich – już niewielka ilości makreli lub dorsza uzupełni dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Jest to istotne, ponieważ jod jest niezbędny do produkcji hormonów w tarczycy.

Ryby morskie w diecie Hashimoto – selen

Do niedawna lekarze i badacze uważali, że pierwiastek ten może mieć wpływ na spadek przeciwciał anty-TPO, obecnie odchodzi się od tego i sugeruje przyjmowanie nawet 55 mcg selenu dziennie, ponieważ ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie systemu odpornościowego oraz działanie tarczycy.

Selen występuje głównie w rybach morskich, dlatego tak ważne jest ich regularne spożywanie, jeżeli chce się wprowadzić skuteczną dietę przy Hashimoto.
Ryby morskie w diecie Hashimoto – duża zawartość białka

Istotne jest zwrócenie uwagi na spożywane przez chorych odpowiednie ilości pełnowartościowego białka. Niedobory aminokwasów mogą spowolnić produkcję hormonów tarczycy i przyczynić się do wypadania włosów, a także innych dolegliwości związanych z nieprzestrzeganiem diety przy Hashimoto.

Rekomendowane jest zwiększenie ilości spożywanego białka do 1,2 gramów na kilogram masy ciała. Dużą zawartość tego związku mają właśnie ryby morskie, dlatego osoba cierpiąca na Hashimoto, powinna spożywać je co najmniej 2 razy w tygodniu.

Ryby morskie w diecie Hashimoto – witamina D

Specjaliści zajmujący się leczeniem Hashimoto coraz częściej mówią o pozytywnym wpływie na choroby autoimmunologiczne, do których zalicza się to zaburzenie pracy tarczycy. Wskazuje się, że dzienne zapotrzebowanie witaminy D w skutecznej diecie przy Hashimoto wynosi między 2000 a 4000 IU.

Regularne spożywanie tłustych ryb morskich takich jak węgorz lub łosoś, może stanowić cenne źródło tej witaminy i w porozumieniu z dietetykiem lub lekarzem zastąpić sztuczną suplementację.

Zdrowa dieta przy Hashimoto w połączeniu z odpowiednimi lekami może przynieść wymierne efekty. Ryby morskie zawierają wiele składników odżywczych, które wspomagają pracę tarczycy. Pozytywnie korelują ze zdrowiem i samopoczuciem osoby, która je spożywa.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x