Ewa Dąbrowska przez lata była adiunktem w Klinice Chorób wewnętrznych. Po przeprowadzeniu badań z tematyki immunologii uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. Podczas pisania pracy doktorskiej jej uwaga została skierowana na kluczową rolę żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych. Dlaczego dieta dr Dąbrowskiej jest coraz bardziej popularna? Czy warto ją stosować?

Kilka słów o dr Dąbrowskiej

Efektem pracy dr Dąbrowskiej było powstanie pierwszego Ośrodka Wczasów Zdrowotnych z dietą owocowo-warzywną, a także powstanie artykułów naukowych i kilku książek z zakresu żywienia:

-„Dieta warzywno-owocowa a harmonia ciała”
– „Ciało i ducha ratować żywieniem”
– „Przywracać zdrowie żywieniem”
– „Znaczenie żywienia w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych”.

Podstawowe informacje o diecie Dąbrowskiej

Kiedy zawodzi leczenie farmakologiczne, a choroba nie znika, warto zapoznać się z dietą dr Dąbrowskiej zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce zdrowotnej. Głównymi zadaniami diety owocowo-warzywnej o charakterze leczniczej głodówki jest oczyszczenie organizmu i wspomożenie jego właściwego działania. W dzisiejszych czasach żywność, którą na co dzień spożywamy najczęściej jest wysoko przetworzona, a co za tym idzie- nie pokrywa zapotrzebowania składników odżywczych, m.in. błonnika, mikroelementów czy witamin.

Dzięki stosowaniu diety nasz organizm może posiąść większe zdolności samoleczenia poprzez jego skuteczne oczyszczenie. W ten sposób można nie tylko odzyskać zdrowie i odzyskać równowagę biologiczną, ale także pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Dieta jest niskokaloryczna, bogata w przeciwutleniacze zawarte w warzywach i owocach, dlatego bardzo dobrze wpływa na różne obszary funkcjonowania. Jak dowodzą badania, zmniejszenie ilości przyjmowanych kalorii pomaga w wydłużeniu życia oraz zapobiega m.in. chorobom nowotworowym. W miarę stosowania odpowiedniego jadłospisu normuje się ciśnienie tętnicze, poziom cukru, co także dodatnio wpływa na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch etapów – pierwszy to lecznicza głodówka trwająca kilka-kilkadziesiąt dni, drugi- zdrowa, zbilansowana dieta oparta na produktach niskoprzetworzonych. Jest to dowód na to, że dieta nie jest tylko chwilową modą, której celem jest spadek wagi, ale długotrwałym planem żywienia dla jak najlepszego funkcjonowania organizmu i jego pełnego zdrowia.

Co i jak powinno się jeść?

W zależności od wskazań i indywidualnej sytuacji zdrowotnej dietę można stosować od kilku dni do paru tygodni. Należy wtedy żywić się warzywami niskoskrobiowymi takimi jak korzeniowe (np. marchew, pietruszka, seler, buraki), kapustne (np. kapusta, kalafior, brokuł), cebulowe (np. cebula, por, czosnek), dyniowate (np. dynia, ogórek), psiankowate (pomidor, papryka), liściaste (sałata, natka pietruszki, zioła). Dopuszczane są również niskocukrowe owoce jak jabłka, grejpfruty, cytryny. Proste i wartościowe urozmaicenie stanowią soki, które można przygotować z wyżej wymienionych składników. Inne sposoby podania to surówki, zupy czy potrawy pieczone.

W eliminacyjnej wersji diety należy unikać ogórków kiszonych i soli, ponieważ zatrzymuje wodę w organizmie i zwiększa ciśnienie krwi, gotowanej marchwii, jabłek czy buraków- jako ugotowane zwiększają poziom cukru we krwi. Wyeliminować należy również wszystkie pokarmy, które uczulają lub których dana osoba nie toleruje.

Leki a dieta Dąbrowskiej

Przede wszystkim należy być pod stałą opieką lekarzy i specjalistów oraz regularnie wykonywać badania. Szczególnie uważne powinny być osoby cierpiące na m.in. cukrzycę, otyłość, nadciśnienie czy mające problemy z krzepliwością krwi. Podczas stosowania diety organizm normuje się i najczęściej dawki leków ulegają zmianie. Należy mieć to na uwadze od początku stosowania diety i w razie niepokojących objawów natychmiast udać się do lekarza.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania diety owocowo-warzywnej

Podstawowym przeciwwskazaniem może okazać się strach przed dietą, który wywołuje stres, a ten z kolei niekorzystne reakcje fizjologiczne. Niepewność dotycząca nowości, samego procesu zmian, jaki zapoczątkowuje dieta czy rezultatów. Środkiem zaradczym na wszelkie wątpliwości mogą być obserwacja siebie, regularne badania oraz konsultacje specjalistyczne z lekarzami.

Kolejnym przeciwwskazaniem są choroby takie jak krańcowa niewydolność narządów, choroba nowotworowa w zaawansowanym stadium, nadczynność tarczycy, posterydowa lub autoagresyjna niedoczynność nadnerczy, oraz sytuacje jak na przykład karmienie piersią, ciąża, okres dojrzewania u dziewcząt.

Dietę odradza się też osobom po transplantacji narządów i w okresie ciężkiej depresji.

Kryzys ozdrowieńczy

Kiedy odtruwa się organizm, może pojawić się kryzys ozdrowieńczy, który może skutkować bólami głowy, osłabieniem, wymiotami, nudnościami, stanem podgorączkowym. U osób, które stosowały wcześniej kuracje oczyszczające lub odznaczają się zdrowym stylem życia z reguły kryzys nie pojawia się.

Dla szczególnie zainteresowanych

Doktor Dąbrowska wdrożyła swoją dietę owocowo-warzywną w kilku miejscach w Polsce, gdzie można pojechać na zdrowotny turnus. Jest to okazja nie tylko do odpoczynku i oczyszczenia organizmu, ale także czerpania inspiracji kulinarnych, które można wykorzystać po powrocie we własnej kuchni.

Oficjalne ośrodki z dietą dr Dąbrowskiej:

Instytut zdrowia SFORA S. p. z. o. o.- Mielno-Unieście lub Karpacz
Ośrodek Wczasów Zdrowotnych „U Zbója” Gołubie
WALDTOUR-REVITA Kaszubskie Centrum Promocji Zdrowia S. p. z. o. o. Gołubie
Centrum Rehabilitacji i Zdrowia ”U Haliny” s.c. Gołubie


[1] Dieta warzywno-owocowa jako metoda profilaktyki i leczenia, http://ewadabrowska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2

[2] Dieta Dąbrowskiej: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej, http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/dieta-dabrowskiej-zasady-efekty-diety-warzywno-owocowej-dr-dabrowskiej_41939.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x