Dieta wegańska w ostatnich czasach staje się coraz bardziej modna. Dzieje się tak po pierwsze ze względu na miłość do zwierząt, po drugie ze względu na jej walory zdrowotne. Argumenty te przemawiają do coraz większej liczby ludzi. Zwłaszcza, że dieta wegańska wcale nie musi być nudna! Poznaj 6 powodów, dla których warto przejść na weganizm, o jakich nie miałeś pojęcia!

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym

Powstrzymywanie zmian klimatycznych kojarzy nam się przede wszystkim z rezygnacja z samochodu na rzecz roweru, zmianą sposobu ogrzewania domu, naciskaniem na osoby decyzyjne w państwie czy też oszczędzaniem energii. Warto jednak wiedzieć, że hodowla zwierząt obejmuje działania, których efektem jest emisja gazów. Należy do nich miedzy innymi produkcja nawozów i pasz oraz transport mięsa, mleka i jaj.

Odchudzanie

Wegańskie jedzenie nie jest tak ciężkostrawne, jak mięso, bo ma mniej tłuszczu. Znacie to uczucie, kiedy po tłustym posiłku czujecie się ospali i ociężali? Z pewnością nie macie wtedy chęci na przejażdżkę rowerem ani jogging w parku. Właśnie dlatego dieta wegańska przyczynia się do chudnięcia – sprzyja zwiększeniu poziomu aktywności fizycznej! Poza tym weganie z reguły mniej się przejadają, dzięki czemu nadmiar tłuszczu nie odkłada się im w organizmie.

Dieta wegańska weganizm

Zdrowszy organizm i przedłużenie życia

Badania wykazują, że stosowanie diety wegańskiej zmniejsza prawdopodobieństwo występowania niektórych chorób. Należą do nich między innymi: cukrzyca, choroby serca oraz nowotwory. Spożywanie mięsa w szczególności może przyczyniać się do zachorowania na raka jelita grubego. Niewątpliwie mało przyjemna dolegliwość, więc zdecydowanie warto jej unikać. Unikanie mięsa pomoże nam też uniknąć wszelkich chorób, które niesie za sobą otyłość, tj. problemy z ciśnieniem, zaburzenia oddychania, zwyrodnienie stawów, problemy z płodnością, wysokie stężenie lipidów w organizmie, choroby pęcherzyka żółciowego, zaburzenia psychiczne, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy problemy z oddychaniem.

Kompozycje smakowe, na które byś nie wpadł!

Kolory, smaki i rośliny na talerzu. Wbrew pozorom weganie korzystają z szerokiego wachlarza produktów spożywczych, bogatych w witaminy i wartościowe składniki odżywcze. Dodatkowo dania wegańskie są proste i szybkie w przygotowaniu. Do stworzenia ich podstawy potrzebne jest zaledwie kilka produktów, takich jak ryż, kasze i makarony. Dodając do nich warzywa, owoce, zboża i pestki możemy stworzyć naprawdę smaczne i wartościowe posiłki. Z łatwością znajdziemy również produkty, które pozwolą nam zastąpić nabiał. Na półkach sklepowych coraz częściej pojawiają się na przykład substytuty mleka, tj. mleko sojowe, kokosowe, owsiane czy migdałowe. Mamy również coraz więcej zamienników mięsa, dzięki którym możemy sporządzić tak proste dania, jak wegańskie burgery lub też odpowiedniki tradycyjnych posiłków. Dlatego też przejście na dietę wegańską może być dla nas po pierwsze ciekawym wyzwaniem, a po drugie niesamowitym doświadczeniem!

Dieta wegańska weganizm

Uroda

Stosując zwykłą dietę często nie zwracamy uwagę na to, co jemy. Przejście na weganizm natomiast wymaga od nas zainteresowania się tym, co znajduje się w kupowanych przez nas produktach i świadomego planowania posiłków. Dzięki temu w praktyce spożywamy dużo więcej witamin i mikroelementów potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Oszczędność

Mięso często jest jednym z najdroższych produktów, jakie znajdujemy w sklepie. W przeciwieństwie do warzyw i owoców, które możemy nawet sami hodować w ogródku lub na balkonie. Nie bez powodu w historii (nawet niedalekiej, bo sięgającej czasów naszych dziadków) mięso było spożywane stosunkowo rzadko. Po prostu zawsze było dużo droższe! Dlatego też z pewnością ich również możemy zapytać o pomysły na wegański obiad.

W przekonaniu większości społeczeństwa do tej pory dominuje pogląd, że dieta wegańska nie zapewnia wystarczającej ilości składników odżywczych. Warto jednak na samym sobie dowieść, że składniki zawarte w mięsie i produktach zwierzęcych można z powodzeniem zastąpić znacznie zdrowszymi i lekkostrawnymi produktami roślinnymi!

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x