Post sponsorowany

Coraz więcej osób zastanawia się nad wyjazdem za granicę, by pracować, jako opiekun osoby starszej lub podejmuje ten zawód, co sprawia, że wybór tej kariery jest naprawdę atrakcyjny. Jednak, na czym dokładnie polega to zajęcie? Warto zadać sobie to pytanie, zanim zgłosimy się do agencji pośredniczącej, by uniknąć późniejszych przykrych niespodzianek czy zawodów. Jeśli szukasz odpowiedzi, trafiłeś w dobre miejsce! Oto kilka informacji, które mogą okazać się pomocne.

Zakres obowiązków

Na czym dokładnie polega ta praca? Zazwyczaj, dzień wygląda następująco (choć oczywiście może się to różnić, w zależności od konkretnego przypadku). Opiekun rano pomaga podopiecznemu w porannej toalecie, pomaga się mu ubrać i podaje śniadanie. Następnie sprząta, robi zakupy i popołudniu podaje obiad. W międzyczasie, często do seniora przychodzi pielęgniarka. Opiekun pomaga podopiecznemu przy posiłkach, przypomina o przyjmowaniu zapisanych leków oraz o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

Po obiedzie nastaje czas wolny, w którym podopieczny i opiekun mogą wykonywać jakieś aktywności, rozmawiać, czytać. Ważne, by zacieśnić więzy z naszym seniorem. Dzięki temu, wytworzy się wzajemne zaufanie. Będzie ci łatwiej rozeznać się w humorach i zachowaniach podopiecznego, które mogą być wynikiem choroby lub właśnie konkretnych cech charakteru. Warto się z podopiecznym zwyczajnie zaprzyjaźnić. Ułatwia to znacznie pracę i poprawia atmosferę dla obu stron.

Pod wieczór, opiekun przygotowuje kolację i pomaga położyć się seniorowi do łóżka. Może się okazać, że podopieczny będzie potrzebował naszej pomocy w nocy.

Rutyna

Praca opiekuna osoby starszej wiąże się z dużą powtarzalnością codziennych czynności, opracowania i trzymania się pewnego rozkładu dnia, który jest niezwykle ważny dla seniora. Pomaga mu odnaleźć się w zaistniałej rzeczywistości, jest pomocny, kiedy podopieczny cierpi na różne choroby, na przykład Alzheimera.

Aktywność

Równie ważne, jak rutyna, okazują się aktywności, których wdrażanie leży po naszej stronie. Aktywizacja seniorów jest ważna. Granie w gry planszowe, spacery (jeśli jest to możliwe), wspólne warsztaty manualne – chodzi o to, by zapewnić różnorodność i stymulację umysłu. Dlatego nie powinniśmy bać się takich „zabaw”. Praca opiekuna to odpowiedzialność, ale również kreatywność i chęć zaopiekowania się kimś, poprowadzenia go przez codzienność.

Jak ważny jest język?

Znajomość języka niemieckiego jest dosyć istotna. Dlatego większość agencji pośredniczących wymaga chociażby znajomości języka w stopniu komunikatywnym. Jest to o tyle ważne, że język stanowi pierwsze narzędzie w naszej pracy, pozwala zapewnić wysoki komfort psychiczny zarówno nam jak i podopiecznemu oraz jego rodzinie. Jeśli myślisz o wyjeździe za granicę, zadbaj o swoje umiejętności językowe.

Czego opiekun nie robi?

Opiekun nie zapisuje leków, nie wykonuje żadnych zabiegów ingerujących w powłoki skórne, typu zastrzyki, a także nie jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku na całej posesji podopiecznego – utrzymuje czystość w mieszkaniu seniora, tak aby możliwe było normalne funkcjonowanie. Głównym zadaniem opiekuna jest opieka nad seniorem i dotrzymywanie mu towarzystwa – nie prowadzenie domu.

Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem, zgłoś się PrivateCare24. Odpowiedzią oni na wszystkie twoje pytania!

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x