Osoby, które ukończyły 60 rok życia mogą ubiegać się o legitymację emeryta. Dzięki niej zyskają możliwość skorzystania z wielu ulg i udogodnień, które zwiększą komfort ich życia i obniżą koszty wielu usług. W jakich miejscach emeryci mogą oczekiwać należących się im zniżek z legitymacją emeryta?

Środki transportu

Pierwszym środkiem komunikacji, w którym seniorzy mogą oczekiwać zniżek są linie lotnicze. W zależności od wybranego przez nich przewoźnika mogą liczyć na ok. 20-procentowe zniżki przy zakupie biletów, a wystarczy legitymacja emeryta.

W zależności od miasta władze ustalają konkretne ulgi, jakich seniorzy mogą oczekiwać podróżując komunikacją miejską. W niektórych gminach przejazdy dla emerytów są całkowicie darmowe i podczas kontroli biletów muszą jedynie posiadać przy sobie legitymację. W innych gminach często mają możliwość zakupienia tańszych o ok.50 procent biletów.

Pozostają jeszcze pociągi, w których seniorzy okazując legitymację emeryta mogą dwa razy w roku mogą skorzystać z 37 – procentowej ulgi na przejazd drugiej klasy pociągami osobowymi, ekspresowymi lub pośpiesznymi. Jeśli podróżują pociągami znacznie częściej, powinni uzyskać legitymację seniora, która upoważnia do 50-procentowych ulg przy każdym przejeździe pociągami pierwszej i drugiej klasy.

Kultura

Emeryci, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniach sportowych po okazaniu swojej legitymacji mogą oczekiwać biletu ulgowego lub nawet wejścia za niewielką lub żadną opłatą.

Państwowe teatry mają obowiązek zapewnić emerytom możliwość zakupienia tańszego biletu. Każda placówka ustala indywidualnie zniżki. Ponadto większość kin, skansenów, ogrodów botanicznych, muzeów i galerii sztuki oferuje bilety ulgowe, które można nabyć po okazaniu legitymacji.

Formalności

Emeryci oraz ich małżonkowie będący na ich utrzymaniu mają możliwość skorzystania z 50-procentowej zniżki przy opłacie wydania paszportu. Natomiast osoby po ukończeniu 70 roku życia taki dokument otrzymują zupełnie za darmo.

Ponadto emeryci żyjący w gospodarstwach domowych są zwolnieni z opłat za jego posiadanie. Każda gmina indywidualnie ustala wysokość takiej kwoty.

Wypoczynek

Niektóre pensjonaty oraz hotele oferują emerytom pobyt za niższą opłatą. Najczęściej zdarza się to już po sezonie wakacyjnym, gdy cena za pobyt i tak maleje, a właściciele nie są już tacy stratni. Przed wyborem miejsca na wyjazd warto zorientować się, na jakie udogodnienia możemy liczyć jako emeryci i jakie oszczędności rzeczywiście nas czekają.

Legitymacja emeryta

Należy pamiętać o tym, że nie otrzymamy zniżki, jeśli podczas zakupu biletów lub dopełniania formalności nie będziemy mieć przy sobie dokumentu. Nawet jeśli z racji wieku przysługują nam darmowe bilety (na przykład w komunikacji miejskiej), to wsiadając do autobusu bez legitymacji możemy otrzymać mandat. Podczas kontroli osoba upoważniona do jej przeprowadzenia ma obowiązek spisać dane emeryta i nałożyć na niego karę finansową. Dlatego też musimy pamiętać, że legitymacja emeryta jest udogodnieniem, o ile mamy ją zawsze ze sobą. Sam wiek jeszcze do niczego nas nie uprawnia.

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x