Post sponsorowany

Planując odchudzanie bardzo często zastanawiamy się, czym zastąpić cukier, aby nadal móc cieszyć się słodkim smakiem niektórych potraw i napojów z równoczesnym dbaniem o naszą sylwetkę.

Na rynku dostępnych jest wiele słodzików, które gwarantują słodki smak, a przy tym prawie nie posiadają kalorii. Jednymi z najbardziej znanych z nich są słodziki w tabletkach, których głównym składnikiem jest aspartam.

Co to jest aspartam?

Aspartam to substancja słodząca, która jest stosowana jako zamiennik cukru oraz dodawana do wielu produktów spożywczych typu light. Jest związkiem chemicznym, tzw. E951 (pod taką nazwą możemy go spotkać w składzie produktu spożywczego, który jest widoczny na etykiecie.

Aspartam jest składnikiem, który bardzo często bywa zalecany diabetykom, niemogącym stosować produktów zawierających tradycyjny cukier. Dodatkowo przez to, że praktycznie nie ma kalorii, bardzo często jest używany przez osoby na diecie odchudzającej. Warto też dodać, że już niewielka ilość słodziku pozwala uzyskać smak takiej samej słodyczy jak łyżeczka cukru. Przyjmuje się, że aspartam od cukru jest nawet 200 razy słodszy, dlatego należy używać go bardzo oszczędnie.

Gdzie można znaleźć aspartam?

Najpopularniejszą postacią aspartamu są pastylki – słodziki. Można go też dostać w formie proszku, który dobrze sprawdzi się w naszej kuchni, jeśli chcemy np. dosłodzić ciasto, sos czy inną potrawę.

Aspartam znajduje się też w wielu gotowych produktach spożywczych dostępnych w sklepach, czyli w sokach, gumach do żucia, żelkach, jogurtach, słodkich napojach gazowanych i izotonikach, syropach do wody, lukrze czy ciastach.

Słodzik dostępny nie tylko w pożywieniu!

Aspartam stosuje się także w lekach i suplementach diety. Można go znaleźć w środkach przeczyszczających, tabletkach musujących z witaminami czy lekach na grypę i przeziębienie, dostępnych bez recepty.

Czy aspartam może być szkodliwy?

Każdy środek spożywany w zbyt dużych ilościach może być zły dla naszego organizmu. Jednak warto pamiętać, że w przypadku aspartamu jego przedawkowanie jest bardzo trudne, ponieważ nawet niewielka ilość słodziku pozwala uzyskać słodki smak, a dodatkowo dzienna zalecana maksymalna dawka tej substancji wynosi aż 40 mg/kg.

Do objawów ubocznych związanych z przedawkowaniem aspartamu zaliczamy: bóle głowy, nudności, wysypkę, problemy trawienne, skurcz mięśni i bezsenność.

Aspartam został odkryty już kilkadziesiąt lat temu i od tego momentu jest najczęściej stosowanym słodzikiem zastępującym tradycyjny cukier. Jego kaloryczność jest naprawdę znikoma, ponieważ 1 gram ma tylko 4 kcal.

Stosowanie aspartamu nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia, jeśli przyjmujemy go w rozsądnych ilościach. Może być wręcz korzystne, gdy planujemy zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów lub właśnie dowiedzieliśmy się, że chorujemy na cukrzycę.


Źródła:

dietetycy.org.pl/aspartam-czy-na-pewno-jest-szkodliwy/

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/aspartam-slodki-ale-czy-zdrowy/yhmx883

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x