Wielu z nas doświadczyło tego nieprzyjemnego uczucia, gdy po nocnej zabawie budzimy się rano i nasze samopoczucie płata nam figla. Wzmożone pragnienie, ból głowy, światłowstręt, dreszcze, nudności i biegunka to tylko niektóre z objawów kaca. Naukowcy dowodzą, że nie ma skutecznego sposobu na wyleczenie zatrucia alkoholowego. Trzeba po prostu przecierpieć. Są jednak pewne sposoby na zmniejszenie dolegliwości. Jakie? Nie zawsze mamy pod ręką specyfiki prosto z apteki. W takich wypadkach warto sięgnąć po metody domowe. Poznaj najskuteczniejsze z nich.

Nawodnienie

Alkohol to substancja higroskopijna, czyli wchłaniająca dużo wody podczas rozkładu. Skutki odwodnienia mogą być przez nas odczuwane jako zawroty głowy, osłabienie i przyspieszone bicie serca. Dlatego też mając kaca trzeba koniecznie pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Najlepiej pić duże ilości wysoko zmineralizowanej wody mineralnej,  soku z kiszonych ogórków, maślanki i kefiru, a także soków pomidorowych i pomidorowo-bananowych. Pomocne mogą być także: mleko z masłem i miodem, gorący rosół, yerba mate, zielona herbata z miodem i z cytryną oraz mocna czarna herbata z 4 czubatymi łyżkami cukru i sokiem z jednej cytryny.

Coś słodkiego

Najlepiej duża łyżka miodu. Cukier skutecznie pobudza i dodaje energii, dzięki czemu szybciej odzyskamy wigor i będziemy w stanie funkcjonować. Warto wiedzieć, że przy zatruciu alkoholowym dostarczenie organizmowi glukozy jest – zaraz po nawodnieniu – priorytetem! Dlatego należy także skusić się na słodkie owoce albo mocno osłodzone napoje.

Chłodny prysznic

Przy zatruciu alkoholowym trzeba zadbać o to, aby jak najszybciej oczyścić swoją krew z tego, co spożyliśmy poprzedniego wieczoru. W tym celu warto skorzystać z zimnego prysznica. Dzięki temu pobudzimy swoje krążenie i przyspieszymy proces wydalania szkodliwych substancji. Jeśli jesteśmy w stanie warto też zdobyć się na wysiłek fizyczny – wówczas efekt będzie jeszcze lepszy.

Czy kaca można wyleczyć naturalnymi metodami?

Imbir

Aby złagodzić mdłości warto napić się wody z imbirem. Ma on właściwości przeciwwymiotne i powinien skutecznie złagodzić nasze dolegliwości. Można go także dodać do herbaty. Ważne, żeby była ciepła! Sporządzony napój powinien rozgrzać nasz organizm.

Jajecznica

Jajka dostarczają naszemu organizmowi wysokoenergetycznych składników odżywczych. Dzięki temu skutecznie wspomagają one nasz organizm w walce z zatruciem. Szczególnie gdy spożywamy je z pieprzem i pełnoziarnistym pieczywem.

Migdały, czekolada i owoce

Pijąc alkohol warto pamiętać, że wypłukuje on magnez z naszego organizmu. Dlatego też następnego dnia należy uzupełnić braki. Bogatym źródłem magnezu są migdały oraz czekolada. Kac wiąże się także z niedoborami innych składników. Dlatego też należy spożywać dużo owoców, tj. grejpfrut, dostarczający wielu witamin, oraz banan, który stanowi bogate źródło potasu.

Czy kaca można wyleczyć naturalnymi metodami?

Koktajl jajeczny

Sposób rodem z Rosji. Wystarczy wymieszać ze sobą 2 jajka, 2 łyżeczki cukru, łyżeczkę serka homogenizowanego oraz pół łyżeczki śmietany (najlepiej gęstej). Tak sporządzony napój wypijamy, dostarczając swojemu organizmowi białek, tłuszczów i węglowodanów.

Zimne okłady

Na ból głowy dobrym sposobem będzie zimny kompres na czoło, albo – jeszcze lepiej – na całą twarz. Dodatkowo zmniejszy on obrzęk powiek, który bardzo często jest jednym z objawów kaca. Pomocne może być także nałożenie na oczy torebek zaparzonej czarnej herbaty.

Oczywiście chyba wszyscy znamy pospolitą metodę „na klina”. Polega ona na niwelowaniu skutków nagłego zgęstnienia krwi po przetrawieniu alkoholu. Tego sposobu jednak zdecydowanie nie polecam, ponieważ na dłuższą metę może ona powodować katastrofalne skutki dla naszego organizmu. Nie należy również pić kawy w celu złagodzenia objawów, ponieważ działa ona odwadniająco i zwiększa ciśnienie, przez co może intensyfikować ból głowy i negatywnie wpływać na układ krwionośny. Krótko mówiąc, najskuteczniejszym sposobem na kaca w dalszym ciągu jest zapobieganie, czyli sok zamiast alkoholu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x