Post sponsorowany

Stetoskop to ważne narzędzie pracy kardiologów, pediatrów, lekarzy pierwszego kontaktu, a także ratowników medycznych czy pielęgniarek. W stetoskop muszą zaopatrzyć się również studenci kierunków medycznych. Co warto wiedzieć na temat dostępnych na rynku stetoskopów.? Zachęcamy do lektury!

Rodzaje stetoskopów

Stetoskop jest służącym do osłuchiwania pacjenta, przede wszystkim klatki piersiowej, płuc i serca‒ stetoskopy umożliwiają też przeprowadzenie pomiarów ciśnienia. W konstrukcji stetoskopu wyróżniamy takie elementy, jak:

 • Liry ‒ zespół lir to metalowa część stetoskopu, do której przyłączony jest przewód słuchowy.
 • Oliwki – gumowe, okrągłe części, które lekarz umieszcza w uszach.
 • Dren – przewód, który łączy lirę z głowicą.
 • Głowica – odpowiada za detekcję sygnałów akustycznych, które odbierane są wprost z powierzchni skóry.
 • Membrany – to znajdująca się na powierzchni głowicy powłoka, która  odpowiedzialnej za wzmacnianie słyszanych przez lekarza dźwięków.

Wyróżnić możemy różne rodzaje stetoskopów, do najpopularniejszych należą:

 • Stetoskop kardiologiczny ‒ to stetoskop z najbardziej czułą dwutonową membraną, dzięki której możliwy jest osłuch wysokich i niskich tonów. Tego typu stetoskopy wyposażone są w podwójny dren.
 • Stetoskop pediatryczny ‒ tego typu stetoskopy przeznaczone są do osłuchiwania najmłodszych pacjentów, zazwyczaj mają mniejszą membranę. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, aby zachęcić dzieci do badania.
 • Stetoskop internistyczny ‒ jest dość lekki, umożliwia osłuch tonów serca, szmerów oddechowych płuc, jak również wykonanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.
 • Stetoskop weterynaryjny – na rynku dostępne są również stetoskopy do badania zwierząt, takie modele stetoskopów mają wydłużony dren.
 • Stetoskop anestezjologiczny ‒ przede wszystkim przeznaczony jest do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, ma lekką, płaską głowicę.
 • Stetoskop Rapport ‒ to uniwersalne stetoskopy, najczęściej z wymiennymi membranami (pediatryczna i internistyczno – kardiologiczna) oraz llejkami (pediatryczny, neonatalny, internistyczny)

Oromed ‒szeroka oferta stetoskopów

Szeroki wybór stetoskopów oferuje firma Oromed, specjalizująca się zarówno w produkcji, jak i sprzedaży stetoskopów i sprzętu medycznego. Wśród propozycji wymienionej firmy znajdziemy stetoskopy internistyczne, kardiologiczne, pediatryczne czy typu Rapport. Ponadto w Oromed zakupicie ciśnieniomierze, termometry, wagi, soniczne szczoteczki do zębów, inhalatory, otoskopy i wiele, wiele innych.

Podsumowanie

Stetoskop to ważne narzędzie pracy personelu medycznego. Wyróżniamy różne rodzaje stetoskopów, które są dedykowane konkretnym specjalistom, na przykład kardiologom bądź pediatrom. Stetoskop jest pomocny w diagnozie stanu zdrowia pacjenta, dlatego też powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x