Chłoniaki często wykrywane są w zaawansowanym stadium. Tymczasem im wcześniej się je zdiagnozuje, tym większe są szanse na wyleczenie. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza?
Co roku w Polsce rozpoznaje się około 7,5 tys. zachorowań na chłoniaki. Niestety, chłoniak często wykrywany jest w późnym stadium. Powodem może być to, że jego objawy często przypominają objawy… przeziębienia.
Jakie są objawy chłoniaków?
Pierwsze symptomy chłoniaka mogą przypominać zwykłą infekcję. Często występuje kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych, gorączka lub stany podgorączkowe, a także zmęczenie i ogólne osłabienie. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów chłoniaka są powiększone, niebolesne węzły chłonne m.in. na szyi czy w górnej części klatki piersiowej. Chorobie mogą towarzyszyć także bóle kości, duszności, nocna potliwość i znaczna utrata masy ciała w niedługim czasie. U pacjentów może także wystąpić powiększenie wątroby i śledziony oraz swędząca wysypka. Nieraz chory odczuwa bóle brzucha połączone z dolegliwościami układu pokarmowego. Chcesz wiedzieć więcej na temat diagnozowania i leczenia chłoniaków? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.
Jak wygląda diagnozowanie chłoniaka?
Niestety, z uwagi na to, że chłoniaki nie dają nieraz żadnych widocznych objawów a czasem ich symptomy przypominają zwykłe przeziębienie – ich diagnoza bywa utrudniona. Jednoznacznie chłoniaka można zdiagnozować dzięki badaniu histopatologicznemu pobranego węzła chłonnego lub innego narządu zajętego przez chorobę.
Pacjenci, którzy zauważą u siebie niepokojące objawy powinni w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który w razie konieczności zleci badania krwi. Powiększenie węzłów chłonnych może mieć bowiem wiele przyczyn – może wynikać m.in. z infekcji lub chorób autoimmunologicznych.
Jeżeli badania krwi nie pozwalają wykluczyć chłoniaka wówczas wykonuje się biopsję. Pobranie materiału do badania histopatologicznego pozwala jednoznacznie stwierdzić czy dana osoba choruje na chłoniaka.
Przebieg choroby i jej objawy różnią się od siebie. Nieco inaczej przebiega chłoniak Burkitta od chłoniaka Hodgkina.
Choć zdiagnozowanie chłoniaka zazwyczaj budzi lęk faktem jest, że większość pacjentów udaje się całkowicie wyleczyć. W innych przypadkach pacjenci żyją z chłoniakiem jak z chorobą przewlekłą przez 20 lub 30 lat. To, co jest najistotniejsze w leczeniu, to szybka diagnoza choroby.