Post sponsorowany

Opiekun oraz opiekunka to osoby, które towarzyszą starszym ludziom w codziennych czynnościach. Nie każdy nadaje się do podjęcia tego rodzaju pracy. Jakie cechy powinna posiadać idealna opiekunka osób starszych?

Ofert pracy dla opiekunek nie brakuje, na co najlepszym dowodem jest duża liczba ogłoszeń na tej stronie: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/. Opiekunki i opiekunowie są poszukiwani nie tylko w kraju, ale też – przede wszystkim – za granicą, szczególnie w Anglii i Niemczech. W pracy na tego rodzaju stanowisku, ważne jest posiadanie zarówno określonych cech osobowościowych, jak i predyspozycji.

Opiekunka osób starszych – jakie predyspozycje powinna posiadać?

Praca opiekunki wymaga posiadania pewnych predyspozycji. Najważniejszą z nich jest sprawność fizyczna. Opiekun często wykonuje czynności, które wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym – mowa tu, chociażby, o konieczności podniesienia podopiecznego. W takiej – i podobnych sytuacjach, sprawność fizyczna jest niezbędna. Równie ważne są umiejętności językowe. Znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, (w zależności od kraju, w którym opiekun/ka podejmuje zatrudnienie), umożliwia swobodne porozumiewanie się z podopiecznym. Osoba, która chce wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie, powinna znać przynajmniej podstawy języka, którym posługują się mieszkańcy kraju, w którym chce podjąć zatrudnienie. W przypadku niektórych podopiecznych, przydatne może się również okazać prawo jazdy.

Opiekun seniorów – cechy idealnego kandydata

Wzorowa opiekunka osób starszych musi być przede wszystkim pozytywnie nastawiona do seniorów. Osoby, które nie darzą sympatią seniorów lub mają jakiekolwiek obiekcje czy zahamowania związane z charakterem swojej pracy, najwyraźniej nie nadają się do tego rodzaju zawodu. W tej profesji, bardzo ważna jest empatia i wyrozumiałość. Idealna opiekunka jest w stanie wczuć się w emocje podopiecznego, nie ulegając przy tym jego ewentualnym, złym nastrojom. Praca opiekuna osób starszych wymaga ogromnych pokładów cierpliwości. Zdolność do szybkiej reakcji u seniorów jest często dużo słabsza niż w przypadku młodych osób. Dodatkowo, podopieczni muszą często zmagać się z ograniczeniami własnego ciała. To właśnie dlatego opiekunowie powinni być cierpliwi, by jak najlepiej wspierać osoby niedołężne i starsze, w codziennych czynnościach. Opiekunka seniorów powinna mieć zdolność do szybkiej adaptacji. W domu, w którym będzie wykonywała pracę, obowiązują określone zasady. Im szybciej się do nich przystosuje, tym łatwiej będzie jej nawiązać dobry kontakt z podopiecznym i wykonywać swoje obowiązki.

Praca w charakterze opiekunki seniorów nie jest zajęciem dla każdego. Tylko osoby, które mają wymienione w artykule cechy i predyspozycje, sprawdzą się w tej profesji.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x