Każda kobieta doskonale zdaje sobie sprawę, jakie dolegliwości mogą się pojawić niedługo przed miesiączką i w trakcie jej trwania. Są to często bóle, które utrudniają normalne funkcjonowanie i nie dają spać po nocach. Mimo że mogą się nam wydawać naturalne, to wcale takie nie są. Jakie są przyczyny występowania wszystkich tych dolegliwości, które uprzykrzają, nam kobietą kilka dni w każdym miesiącu? Jak walczyć z takim bólem i jak mu zapobiegać?
Co się dzieje z ciałem kobiety kilka dni przed okresem?
Warto wiedzieć co tak naprawdę dzieje się z organizmem kobiety kilka dni przed okresem. To może nam pomóc w zrozumieniu wszystkich pojawiających się, nieraz już tydzień przed miesiączką, dolegliwości. Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę, ale są to niezwykle ważne dni w cyklu menstruacyjnym. By zrozumieć swoje zachowania w czasie napięcia przedmiesiączkowego, warto dowiedzieć się jakie procesy w tym okresie mają miejsce w naszym ciele.
Czas napięcia przedmiesiączkowego zwany jest również fazą poowulacyjną. Istnieje również inna nazwa, która przybliża nam jakie procesy zachodzą w kobiecym organizmie, jest to inaczej faza lutealna. W tym czasie w organizmie jest wytwarzany progesteron. Hormon ten zostaje produkowany przez ciało żółte, które powstaje z pękniętego pęcherzyka Graffa. Jest on odpowiedzialny za zmiany zachodzące w wydzielanej błony śluzowej macicy. Kiedy ciało żółte znika, poziom progesteronu spada i jest to głowy powód wszelkich dolegliwości, które doskwierają kobiecie kilka dni przed miesiączką. Z biologicznego punktu widzenia, spadek progesteronu powoduje niedokrwienie macicy, czego powodem jest jej złuszczanie i tak dochodzi do krwawienia czyli rozpoczęcia nowego cyklu.
Skąd się biorą dolegliwości przedmiesiączkowe?
Najczęściej na dolegliwości przedmiesiączkowe skarżą się kobiety od 18 wieku życia. Trwa to aż do początku menopauzy, z przerwami na ciążę. Główną przyczyną wszystkich naszych dolegliwości są zmiany hormonalne. W fazie lutealnej spada poziom progesteronu, a kiedy jest on niższy niż poziom estrogenów, to wtedy pojawia się wiele nieprzyjemnych objawów mówiących nam, że zbliża się miesiączka.
Jakie są objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego?
Łącząc wypowiedzi wszystkich kobiet na świecie, specjaliści naliczyli aż sto pięćdziesiąt różnych dolegliwości związanych z napięciem przedmiesiączkowym. Ze względu na zaburzenia hormonalne, jakie zachodząc w ciele kobiety podczas tej fazie cyklu, są one niezwykle nieprzyjemne i męczące dla każdej kobiety, ale również osób, które w danym momencie znajdują się w pobliżu.
Do najczęściej spotykanych dolegliwości należą:
- Drażliwość
- Zaparcia
- Niestrawności
- Biegunki i silne mdłości
- Zawroty głowy
- Potliwość i uczucie uderzenia gorąca lub wręcz odwrotnie
- Trudności z koncentracją
- Bolesność i nabrzmiałe piersi
- Częste zmiany nastroju
- Migrenowe bóle głowy.
Wszystkie te dolegliwości, mogą rozpocząć się kilka dni przed terminem spodziewanej miesiączki. Jednak są również przypadki kobiet, które już od piętnastego dnia cyklu czyli w jego połowie zaczynają odczuwać te wszystkie nieprzyjemności. Nie ma reguły, która powie nam, kiedy zacznie się u nas zespół napięcia przedmiesiączkowego. W niektórych miesiącach mogą się w ogóle nie pojawić, a w innych nasilić się jeszcze bardziej. Istnieją również sposoby, by raz na zawsze pozbyć się nieprzyjemności związanych ze zbliżającym się okresem.
Jak złagodzić dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego lub raz na zawsze się ich pozbyć
Jednymi z przyczyn pogłębienia się wskazanych powyżej dolegliwości, jest stres, przemęczenie oraz zła dieta. Warto więc wiedzieć, że istnieją sposoby na to, by złagodzić wszystkie dolegliwości, a nawet się ich pozbyć. To bardzo łatwe. Po stosowaniu się do poniższych zasad możemy już po miesiącu zobaczyć różnicę, jaka zaszła w naszym organizmie.
Tak więc warto zapoznać się z tymi sposobami:
Relaks i wypoczynek
Przed miesiączką warto, żebyśmy pamiętały o sobie. W najbliższych dniach ciało będzie w niezwykle ważnej fazie, która przygotuje je do czasu ważnego dla każdej kobiety czyli płodności. W tym czasie najlepiej spędzać czas na relaksie i odpoczynku. Mimo że mamy pracę i wiele obowiązków w domu, należy znaleźć chociaż kilka chwil, by móc się wyciszyć i zrelaksować. Ważne jest również to, byśmy spały osiem godzin. Ten czas pozwoli nam na regenerację i odpoczynek, który jest niezbędny dla naszego organizmu.
Odpowiednia dieta
Przed okresem i w czasie jego trwania powinnyśmy zrezygnować z tłustych i ciężkostrawnych potraw. Ten czas jest wymagający dla układu trawiennego, więc należy pomóc mu w jego pracy. Dlatego zamiast fast foodów, ciężkich obiadów i szybkich niezdrowych przekąsem, warto spożywać produkty lekkie, takie jak jogurty, owsianka. Warto również jeść dużo owoców i warzyw, ponieważ mają one wiele witamin, które mogą poprawić pracę naszego organizmu w czasie napięcia przedmiesiączkowego.
Spożywaj odpowiednie suplementy
We krwi kobiety może brakować takich składników jak witamina B6, magnez czy kwasy tłuszczowe omega 3. Dlatego poleca się ich spożywanie przed i w czasie miesiączki. Najlepiej spożywać magnez razem z witaminą B6, ponieważ połączone razem są lepiej wchłaniane dla naszego organizmu. Kwasy tłuszczowe omega 3 możemy znaleźć w oleju lnianym i rzepakowym, więc możemy spożywać łyżeczkę dziennie jednego z tych produktów lub zakupić kapsułki z zawartością oleju. Należy jednak pamiętać, że przed stosowaniem tych suplementów warto skontaktować się z lekarzem.
Sport
Wysiłek fizyczny dobrze wpływa na nasze kobiece narządy płciowe. Badania wykazują, że kobiety uprawiające sport mają mniejsze dolegliwości związane z miesiączką niż te, które nie wykonują żadnych ćwiczeń. Warto więc rozpocząć lekkie ćwiczenia, które pomogą nam w pozbyciu się wszelkich bóli menstruacyjnych.
Zrezygnuj z używek
Przed okresem najlepiej zrezygnować z alkoholu i papierosów. Te produkty, negatywnie wpływają na pracę układy rozrodczego. Mogą również wzmocnić krwawienia. Dlatego najlepiej ograniczyć ich spożywanie w ciągu całego cyklu, a wykluczyć z diety tydzień przed miesiączką i w czasie jej trwania. Wprowadzają one wiele toksyn do naszego organizmu, które mogą przyczyniać się do wzmożenia się wszelkich dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Istnieje również możliwość, że żadne z tych sposobów nie zadziała, a będzie to spowodowane zbyt niskim poziomem progesteronu. W takim przypadku lekarz przepisze nam odpowiednią dawkę progesteronu. Może on być przyjmowany doustnie bądź w postaci czopków.
Co się dzieje w organizmie kobiety podczas miesiączki?
Podczas miesiączki organizm kobiety przygotowuje się do nowego cyklu. W tym czasie błona śluzowa ponownie narasta, by zrobić miejsce dla potencjalnego zagnieżdżającego się zarodka ludzkiego. Szacuje się, że cykle każdej kobiety powinny mieć od 25 do 35 dni. Jeśli różnice pomiędzy cyklami nie będą większe niż trzy dni, to wtedy możemy mówić, że są to cykle regularne.
Przy takich cyklach w jego połowie dochodzi do dni płodnych czyli fazy owulacyjnej. Jest to czas najczęściej przypadający na 12 – 18 dzień cyklu. W tym czasie może dojść do momentu zapłodnienia i później rozwoju zarodka, który zostanie umieszczony w macicy kobiety. Właśnie po to w cyklu kobiety pojawia się krwawienie. Jest to czas, gdy zbędne substancje i pozostałości z niezapłodnionej komórki jajowej, zostają usunięte z ciała kobiety, by zrobić miejsce dla nowej komórki jajowej, która może zostać zapłodniona.
Jeśli kobiety cierpią na nieregularne miesiączkowanie, to ich cykle mogą mieć mniej niż 25 dni lub więcej niż 35. Przerwy pomiędzy krwawieniami są dłuższe niż trzy dni. Wtedy możemy mówić o miesiączkach nieregularnych. W takim przypadku kobieta może nie mieć owulacji, co znacząco utrudnia, a nawet uniemożliwia zajście w ciążę. Jeśli kobieta cierpi z powodu nieregularnych miesiączek, powinna udać się po poradę do specjalisty. Powinny zostać wykonane badania, które określą, w czym jest problem. Zaburzani amiesiączkowania mogą być spowodowane przez wahania hormonalne, jednak może to być również przyczyna poważnych chorób, a nawet raka macicy.
Domowe sposoby na miesiączkowe dolegliwości
Istnieją proste, domowe sposoby, które pozwolą na złagodzenie miesiączkowych bóli. Mogą one być niezwykle pomocne w dawaniu ulgi każdej kobiecie. Warto, więc zapoznać się z tymi sposobami, by w przyszłości z nich skorzystać i poczuć się lepiej, nawet w te ciężkie dni.
Zapoznaj się z działaniem ziół
W swoim ogródku, w aptekach mamy wiele ziół, które pomagały naszym babciom i prababciom, przetrwać w czasie dni miesiączki. Są to skuteczne i bezpieczne dla naszego zdrowia zioła. Nie należy się więc obawiać, że po spożyciu ich może pogorszyć się nasz stan zdrowia. Pomocne są przede wszystkim zioła o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Do takich roślin należą: rumianek, melisa, mięta, nagietek i rozmaryn. Możemy je stosować osobno lub razem. W takiej kombinacji będą one niezwykle skuteczne. Mieszanki takich ziół możemy stworzyć sami albo zakupić w aptece.
Pij dużo wody
Jest to niezwykle ważne podczas miesiączki. Nie wolno więc wychodzić z domu bez butelki wody. Najlepiej wybierać mineralną wodę, możemy do butelki wcisnąć sok z cytryny. Pomoże ona zagęścić krew i zmniejszy odrobinę nasze krwawienia. Woda pomoże w nawodnieniu naszego organizmu. Dzięki temu pozbędziemy się napięcia w brzuchu oraz skurczy mięśni macicy.
Ciepłe kąpiele
Doskonały sposób na zmęczenie i bóle mięśniowe spowodowane miesiączką. Ciepła woda pomoże nam się rozluźnić i ogrzeją nasze rozedrgane mięśnie. Należy jednak pamiętać, by woda nie była zbyt gorąca, ponieważ to może się przyczynić do zwiększenia się krwawienia.