Cały szereg badań pokazał, że mózg pracuje wydajniej, jeśli organizmowi dostarczana jest duża ilość ćwiczeń fizycznych. Pozytywny wpływ aktywności sportowej na mózg powoduje, że najważniejszy organ ludzkiego organizmu pracuje w optymalny sposób i organizm nie wykazuje spadku jego wydolności.

Regularny trening znakomicie wpływa na umiejętności poznawcze

Systematyczna aktywność sportowa to ważny czynnik wpływający na zdrowie i samopoczucie człowieka. Szczególnie istotny jest tutaj wpływ ćwiczeń fizycznych na ludzki mózg. Dobra kondycja pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu a tym samym na dobry stan psychologiczny.

Dlatego, aby poprawić jakość swojego życia niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej ilość wysiłku fizycznego.

Naukowcy zajmują się tym tematem od wielu dekad i przedstawili wiele dowodów udowadniających, że systematyczne zajęcia sportowe pozytywnie wpływają na mózg. Przeprowadzone badania dowiodły, że cykliczne ćwiczenia spowalniają procesy starzenia i zapobiegają rozwojowi poważnych chorób, jak choćby Alzheimer. Ważny jest również fakt, że poprawiają ogólny nastrój i jakość życia.

Już w starożytności wskazywano pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg. To właśnie wtedy powstało powiedzenie „Mens sana in corpore sano” co znaczy „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Obecna nauka tylko potwierdza, że jest to prawda.

Aktywność fizyczna. Poznaj korzyści dla mózgu

Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na mózg poprzez poprawę działania układu krążenia  organizmie. Dzięki temu mózg otrzymuje więcej paliwa w postaci tlenu. Zdrowie układu krążenia bezpośrednio przekłada się na zdrowie naszego mózgu.

Wiele badań naukowych pokazało zależność pomiędzy częstą aktywnością fizyczną a spadkiem ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy z Uniwersytetu Western Sydney i Uniwersytetu w Manchester wykazali, że cykliczna aktywność fizyczna poprawia funkcje poznawcze oraz korzystnie wpływa na stan psychologiczny.

Wyniki badań dowiodły, że po ukończeniu czterdziestego roku życia w pewnych obszarach mózgu odnotowuje się spadki aktywności mózgu nawet 5% w ciągu 10 lat. Dzięki systematycznym ćwiczeniom ten współczynnik może spać nawet do zera.

Ich wyniki wskazują na to, że w niektórych obszarach mózgu po ukończeniu 40. roku życia odnotowuje się spadki wynoszące nawet 5% na dziesięć lat. U osób, które ćwiczą, ten współczynnik może spaść nawet do zera.

Korzyści natury fizjologicznej i kognitywnej

Przez wiele lat sądzono, że mózg nie jest w stanie wytwarzać nowych komórek. Jednak badania dowiodły, że regularne treningi wpływają na ilość nowych neuronów w mózgu. Ten proces jest określany przez naukowców jako neurogeneza.

Istotnym obszarem mózgu, który bierze udział w neurogenezie jest hipokamp. Dr Joseph Firth badając to zjawisko przeprowadził eksperyment na grupie 737 osób regularnie wykonujących ćwiczenia aerobowe. Analiza wykazała, że tego rodzaju aktywność zwiększa rozmiar lewego obszaru hipokampu tym samym wspierając powstawanie nowych neuronów w mózgu.

Liczne badania wykazały również, że aktywność fizyczna:

Pozytywnie wpływa na stan substancji szarej w mózgu. Odpowiada ona za przekazywanie danych i lotność umysłu. Badania wykazały, że brak systematycznych ćwiczeń osłabia ten obszar. U osób aktywnych te część mózgu jest gęstsza i bardziej kompletna bez względu na wiek.

  • Wpływa na wydajność organizmu. Dzięki niej ludzie mogą sprawniej wykonywać i rozwiązywać skomplikowane problemy.
  • Aktywnie wpływa na koncentrację. Naukowcy dowiedli, że osoby ćwiczące regularnie potrafią dłużej koncentrować się na danym problemie.
  • Wpływa na lotność umysłu. Dzięki ćwiczeniom mózg potrafi szybciej i płynniej przechodzić z jednego zadania do drugiego.
  • Poprawia obszar pamięci długotrwałej. Naukowcy wykazali, że osoby wykonujące ćwiczenia przed nauką tekstu na pamięć lepiej go pamiętają niż osoby bierne fizycznie.
  • Aktywnie spowalnia starzenie się mózgu.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x