Superfoods są w modzie już dłuższy czas. To produkty, które posiadają bardzo wiele składników odżywczych potrzebnych ludzkiemu organizmowi do efektywnego funkcjonowania. Wybór jest naprawdę duży– od fermentowanej żywności, przez nasiona i orzechy, po owoce czy warzywa. Które z nich szczególnie warto mieć w swojej kuchni i spożywać regularnie? Przeczytaj w naszym artykule o kilku bardzo zdrowych przykładach super żywności!

Woda kokosowa

Woda kokosowa jest doskonałym substytutem napojów izotonicznych. Co więcej, stanowi nad nimi sporą przewagę, ponieważ jest bez cukru i zachowuje sterylność do momentu otwarcia świeżego, niezepsutego kokosa. Zawiera cenne elektrolity, które trzeba uzupełniać zwłaszcza podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Pomoże zapobiec również skurczom dzięki takim pierwiastkom jak magnez, sód, potas.

Osoby, które nie są aktywne powinny mieć na uwadze ograniczenie picia wody kokosowej, ponieważ wysoki poziom sodu w organizmie może powodować powstawanie kamieni nerkowych. Zapraszamy do poznania szczegółowych informacji na temat wody kokosowej w naszym artykule: https://diagnozujmy.pl/woda-kokosowa/

Nasiona chia – szałwii hiszpańskiej

Te małe nasiona kryją w sobie bardzo duży potencjał odżywczy. W 100 g nasion znajduje się ok.: 17g białka, 31g tłuszczu, 42g węglowodanów, 34g błonnika, a to równa się 486 kaloriom. Ponadto, chia dostarcza witamin takich jak  A, C, E, tiamina, ryboflawina, niacyna i minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku. Jest także źródłem kwasów omega-3, które obniżają ryzyko wystąpienia chorób krążenia. Mimo że szałwia hiszpańska zawiera 9 razy więcej kwasów omega-3 niż łosoś atlantycki, niestety ryba okazuje się dla nas ich lepszym źródłem.

Nasiona chia dostarczają przede wszystkim kwasu alfa-linolenowego, który potrzebuje być rozłożony na 2 inne kwasy, by przyczynić się ochronie serca, a ten proces niestety nie zawsze dochodzi do skutku. Odchodząc od wartości odżywczych, chia doskonale sprawdzi się jako wszechstronny dodatek do puddingów, koktajli, płatków czy deserów. Podobnie jak siemię lniane, jej odpowiednia ilość tworzy z płynu swojego rodzaju galaretkę – na tej bazie można tworzyć odżywcze, pyszne desery, np. z mlekiem kokosowym.

Awokado

Jest jedynym owocem, który stanowi wspaniałe źródło nienasyconych tłuszczów. Awokado dostarcza także takich substancji odżywczych jak błonnik, potas, magnez, witamina Ckwas foliowy i wiele, wiele więcej. Badania wskazują na dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu krążeniowego, spowolnienie procesów starzenia się organizmu, utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała. Jeśli zależy nam na dostarczeniu dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, awokado jest doskonałym wyborem. Natomiast błonnika, witaminy C i potasu dostarczą nam w większej ilości kolejno: buraki, jarmuż, bataty i szpinak.

Sok z aloesu

Doskonale sprawdza się nie tylko w przemyśle kosmetycznym jako składnik m.in. kremów, lecz także spożywczym. Można dodawać go w kawałkach do sałatek i potraw, a także pić w postaci soku. Aloes zawiera witaminy z grupy B, witaminę E, aminokwasy, chrom, wapń, cynk, żelazo. Co więcej, roślina ta ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz antywirusowe, łagodzi nawet zespół jelita drażliwego. Osoby, które mają wysoki poziom “złego” cholesterolu LDL czy cukrzycę typu II powinny zwłaszcza regularnie pić sok z aloesu, aby skorzystać z naturalnej terapii powrotu do zdrowia. Trzeba jednak dodać, że aloes jest niewskazany dla dla osób zażywających leki moczopędne (diuretyczne) lub obniżające poziom glukozy we krwi- wtedy koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Picie soku z aloesu w zbyt dużych ilościach u zdrowej osoby może skończyć się biegunką i zaburzeniami gospodarki elektrolitowej. Aloes jest niezaprzeczalnie bombą witaminową, jednak w odpowiedniej dawce.


[1] Nadgwiazdka, smaczliwka i inne superfoods, Holistic Health, nr 3, maj-czerwiec 2017

[2] Bogactwo nasion chia, http://nasionachia.pl/

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x