Ból za uchem może być naprawdę uciążliwy. Gdy już nas spotka, warto odpowiednio go zdiagnozować i leczyć. Co może być przyczyną bólu w okolicach ucha oraz z czym to się wiąże? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki artykuł o przyczynach bólu za uchem oraz jak można go leczyć lub jemu zapobiegać. Zapraszamy.
Ból za uchem – jakie są jego przyczyny?
Co może być przyczyną bólu za uchem? Tak naprawdę taki ból może mieć ich wiele. Najczęstszą z nich jest neuralgia potyliczna. Do tego schorzenia może prowadzić podrażnienie nerwu potylicznego. Może dojść do niego w przypadku urazu mechanicznego w okolicy karku, a także w przypadku nadwyrężenia mięśni karku. Nadwyrężony nerw będzie skutkował bólem, który będzie odczuwalny za uchem, z boku lub z tyłu głowy. To charakterystyczny pulsujący ból. Z drugiej strony ból w tamtych okolicach może być również spowodowany urazem mechanicznym, który dość łatwo zdiagnozować.
Kolejną z przyczyn może być infekcja bakteryjna, która prowadzi do zapalenia wyrostka sutkowatego. Schorzenie to dotyczy tylko dzieci, u których dochodzi do zapalenia ucha środkowego, a następnie infekcja przenosi się na wyrostek sutkowaty. Zazwyczaj takiemu bólowi towarzyszy gorączka, obrzęk małżowiny usznej, zaczerwienienie okolicy lub też ogólne osłabienie dziecka.
Kolejne powody w okolicach uszu mogą wiązać się z chorobami ucha takimi jak zapalenia, zatkanym kanałem przez woskowinę lub infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Inne popularne przyczyny to ból zębów.
Ból za uchem – diagnostyka
Potencjalnych przyczyn odczuwania bólu w okolicach ucha może być wiele, dlatego kluczem będzie prawidłowa diagnostyka. W takich sytuacjach niezbędna może być wizyta u lekarza podstawowej opieki medycznej lub też u specjalisty, który na co dzień zajmuje się chorobami uszu i ich okolic. Prawidłowa diagnoza pozwoli na wdrożenie leczenia, które bardzo szybko upora się z tą dolegliwością, która potrafi być naprawde dokuczliwa. W badaniach stosuje się przede wszystkim wywiad lekarski, a także badanie okolic i wnętrza ucha, za pomocą dedykowanego sprzętu. Niekiedy niezbędne jest również badanie morfologiczne lub oznaczenie markerów stanu zapalnego. W przypadku badań obrazowych stosuje się przede wszystkim RTG, a rzadziej rezonans magnetyczny lub tomografię.
Jak leczyć ból za uchem?
W zależności od diagnozy, takie leczenie zostanie wdrożone u pacjenta. W przypadku neuralgii potylicznej wystarczą leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Gdy jednak dojdzie do zapalenia wyrostka sutkowatego u dzieci, niezbędne może być zastosowanie antybiotyków. W skrajnych przypadkach, gdy dojdzie do zmian w stawie skroniowo-żuchwowym, wymagana może być operacja. Sposób leczenia każdorazowo powinien być narzucony odgórnie przez lekarza prowadzącego.