Udar mózgu to stan poważnie zagrażający życiu. Pojawia się nagle i wymaga natychmiastowego przewiezienia do szpitala. Ponadto, nawet jeśli nie zakończy się zgonem, często pozostawia po sobie trwałe skutki w postaci ciężkiej niepełnosprawności, napadów padaczki, zaburzeń psychicznych, niewydolności krążenia czy arytmii serca. Dlatego też warto znać i bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pozwolą nam zapobiec udarowi. Dowiedz się, jakie to zasady.
Znajomość czynników ryzyka
Występowaniu udarów mózgu sprzyjają niektóre choroby, takie jak cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze i miażdżyca. Istotnym czynnikiem ryzyka jest także wysoki poziom cholesterolu. Osoby cierpiące na te dolegliwości powinny – oczywiście jednocześnie lecząc się – regularnie wykonywać badania diagnostyczne.
Obserwacja objawów ostrzegawczych
Choć oficjalnie mówi się, że udar mózgu występuje nagle, to nie do końca jest to prawdą. Często bowiem pojawiają się pewne sygnały zwiastujące udar. Zwykle jednak samoistnie ustępują, i dlatego nie są traktowane z należytą powagą. Do takich czynników należą między innymi:
- zaburzenia czucia,
- zaburzenia mowy,
- zawroty głowy,
- kłopoty z pamięcią i koncentracją,
- opadanie kącika ust,
- zaburzenia widzenia,
- osłabienie po jednej stronie ciała,
- zwężone naczynia krwionośne,
- sztywnienie karku.
Wśród osób skarżących się na tego typu objawy do udaru dochodzi u 10% w ciągu miesiąca. Dlatego też każdy z nich bez wątpienia powinien skłonić nas do wizyty u lekarza.
Odpowiednia diagnostyka
Diagnostyka jest najważniejszym sposobem zapobiegania udarowi. Nie wymaga ona szczególnego wysiłku, zwłaszcza, że część badan można samodzielnie wykonać w domu. Dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym dobrym sposobem będzie prowadzenie dzienniczka pomiarów. Jeśli mamy taką możliwość, warto zastanowić się nad zakupem specjalnego ciśnieniomierza pozwalającego na wykonanie EKG w warunkach domowych.
Zdrowy styl życia
Udary podobnie jak wiele innych chorób, często wynikają z naszych własnych zaniedbań i nieodpowiednich zwyczajów. Chcąc zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia trzeba przestrzegać kilku reguł. Po pierwsze zrezygnować z palenia tytoniu. Jest ono przyczyna jednego na sześć udarów kończących się śmiercią. Po drugie, warto pamiętać, że nadciśnienie może nie dawać żadnych objawów. Dlatego też dobrze jest regularnie sprawdzać ciśnienie krwi. Po trzecie, ograniczyć ilość spożywanej soli. Dieta bogata w sól sprzyja bowiem nadciśnieniu. Po czwarte, zredukować masę ciała w przypadku nadwagi. Otyłość jest bowiem jedną z głównych przyczyn miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia. Po piąte, stosować dietę niskotłuszczową, bogata w błonnik. W prawidłowej diecie podaż tłuszczu nie powinna przekraczać 20%. I wreszcie po szóste, regularnie uprawiać aktywność fizyczną, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie dość, że pomoże nam to w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia i ograniczy powstawanie płytki miażdżycowej, to jeszcze dotlenimy swój mózg, dzięki czemu będzie on pracował jeszcze sprawniej.
Ogranicz spożywanie alkoholu
O ile picie pewnych ilości alkoholu nie wpłynie znacznie na nasze zdrowie, o tyle już spożywanie go w nadmiarze może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak nadciśnienie. Wiemy już, że sprzyja ono występowaniu udarów. Dlatego niewątpliwie warto zachować umiar.
Zadbaj o higienę psychiczną
Występowaniu udarów mogą też sprzyjać pewne problemy psychiczne, np. stres psychospołeczny oraz depresja. Mają one niekorzystny wpływ na nasze ciśnienie oraz styl życia. U osób, które często się stresują ciśnienie może być podwyższone, natomiast osoby cierpiące na depresję mogą unikać wychodzenia z domu i znacznie ograniczać aktywność fizyczną. Oprócz tego długotrwale utrzymujące się problemy psychiczne sprzyjają występowaniu innych chorób, mogących niekorzystnie wpływać na pracę naszego układu krwionośnego. Dlatego też utrzymywanie odpowiedniego poziomu psychicznego powinno być równie ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne.