Olej słonecznikowy cieszy się dużą popularnością przede wszystkim w kuchni. Warto go spożywać i często dodawać do potraw czy wręcz przeciwnie?
Olej słonecznikowy – wartości odżywcze
Olej słonecznikowy to bogactwo licznych witamin oraz minerałów. W porównaniu do innych olejów wyróżnia go największa zawartość witaminy E.
Dostarczanie naszemu organizmowi witaminy E jest natomiast bardzo ważne, ponieważ zalicza się ona do przeciwutleniaczy. Przede wszystkim opóźnia procesy starzenia się organizmu, odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi, obniża stężenie „złego cholesterolu”.
Ponadto olej słonecznikowy jest bogactwem fitosteroli. Dzięki nim zapobiega rozwojowi zmian miażdżycowych.
Wiedzieć należy jednak, że fitosterole wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, jeśli ich ilość nie przekracza 3 g dziennie.
Niestety olej słonecznikowy zawiera niekorzystną proporcję kwasów omega-6 i omega-3. Prawidłowy stosunek tych kwasów powinien natomiast wynosić 1:5.
Olej słonecznikowy – właściwości
Do głównych właściwości oleju słonecznikowego zalicza się:
- działanie antyoksydacyjne,
- redukcję trądziku oraz wyprysków na skórze,
- spowolnienie procesów starzenia się skóry,
- redukcję stanów zapalnych układu trawiennego i krążenia,
- obniżanie poziomu złego cholesterolu,
- poprawę jakości nasienia,
- redukcję bólu głowy.
Do czego najlepiej stosować olej słonecznikowy?
Olej słonecznikowy uważany jest za uniwersalny. Nie powinno się go jednak używać do smażenia.
Wynika to z zawartości dużej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one niezwykle podatne na wpływ wysokiej temperatury powyżej 100 st. C. Pod jej wpływem dochodzi do ich rozkładu na szkodliwe związki.
Nadaje się natomiast idealnie do potraw na zimno. Olej słonecznikowy można wykorzystać jako dodatek do sosów, zup, ryb, sałatek, gotowania.
Można go również stosować do pielęgnacji skóry oraz włosów. Idealnie nadaje się jako maseczka na twarz albo odżywka do włosów.
Ponadto dzięki olejowi słonecznikowemu pozbyć można się trądziku, a jego regularne stosowanie opóźnia procesy starzenia.
Olej słonecznikowy można także ssać i wykorzystać go jako płyn absorbujący toksyny. Dzięki temu pozwoli skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej. O płukaniu ust olejem przeczytasz tutaj.
Olej słonecznikowy – jaki najlepiej wybrać?
Dostępny jest na rynku olej słonecznikowy rafinowany czyli tłoczony na ciepło oraz nierafinowany tłoczony na zimno.
Ten pierwszy jest poddawany wysokiej temperaturze oraz działaniom substancji chemicznych. Olej słonecznikowy nierafinowany jest poddawany jedynie obróbce mechanicznej.
Ponadto oleje te różni również zawartość substancji odżywczych. Pod tym względem wygrywa nierafinowany olej słonecznikowy. Przede wszystkim zawiera więcej beta-karotenu.
Różnica pomiędzy nimi jest także w smaku. Olej słonecznikowy rafinowany ma słabo wyczuwalny smak, a nierafinowany jest w smaku bardziej wyrazisty.
W zapachu olej słonecznikowy rafinowany jest bardziej wyrazisty a nierafinowany mniej.
Wybierając więc olej słonecznikowy powinno się kierować swoimi preferencjami smakowymi oraz zapachowymi. Ponadto dużą rolę w wyborze odpowiedniego oleju odgrywa cel w jakim chcemy go wykorzystać.
W przypadku zdecydowania się na olej tłoczony na zimno należy zwrócić uwagę na:
- świeżość – olej słonecznikowy nierafinowany musi być świeży, a często jednak taki olej stoi na sklepowej półce i jełczeje,
- należy zwrócić uwagę czy jest zimnotłoczony (max 40 stopni),
- pewne źródła,
- czy jest przechowywany w lodówce, niewystawiony na światło słoneczne oraz jest w ciemnej butelce.
Olej słonecznikowy ze względu na bogactwo wartości odżywczych, jakie zawiera, polecany jest do częstego użytku spożywczego. Warto, jednak pamiętać aby na nim nie smażyć, a dodawać go do potraw na zimno. Ponadto może służyć jako naturalny domowy kosmetyk do pielęgnacji włosów czy skóry.
Źródła:
olejenazdrowie.pl/wlasciwosci-zdrowotne-oleju-slonecznikowego/
www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/olej-slonecznikowy-zastosowanie-w-kuchni-wlasciwosci-zdrowotne-aa-i2tq-ZGLs-vJWW.html
oliwka24.pl/olej-slonecznikowy/