Krople do oczu to preparaty, które są stosowane przy podrażnieniach, stanach zapalnych oraz chorobach oczu. Aplikuje się je bezpośrednio do worka spojówkowego poprzez zakraplacz.

Rodzaje kropli do oczu

W aptekach lub sklepach dostępnych jest kilka rodzajów kropli do oczu. Należy je wybierać pd kątem swojej dolegliwości.

Warto wiedzieć, że nieodpowiednio dobrane krople do oczu mogą doprowadzić do zmian w gałce ocznej, dlatego przed ich wyborem powinno skonsultować się z lekarzem.

Do najpopularniejszych rodzai kropli do oczu zalicza się:

Krople do oczu tzw. „sztuczne łzy” 

Mają one na calu nawilżyć oczy. Nie przynoszą niepożądanych skutków ubocznych.

W ich składzie znajduje się półpłynny żel, zawierający metylocelulozę albo kwas hialuronowy.

Imitują budowę oraz działanie łez naturalnych. Stosuje się je w przypadku, kiedy odczuwamy dyskomfort przy mruganiu i poruszaniu okiem.

Krople do zmęczonych oczu

Likwidują zaczerwienie oczu poprzez zwężanie naczyń krwionośnych. Należy jednak wiedzieć, że zbyt częste stosowanie może zaszkodzić oczom.

Wynika to z tego, że zwężone naczynia nie przepuszczają prawidłowej porcji krwi do oczu. Z tego powodu gałka oczna staje się coraz gorzej odżywiona.

Krople do oczu na alergię

Mają na celu złagodzenie objawów alergii w obrębie oczu.

Krople do oczu z antybiotykiem

Należą do nich sulfonamidy oraz antybiotyki. Przy ich stosowaniu należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza oraz nie przerywać kuracji po pojawieniu się poprawy.

Krople do oczu dla dzieci 

Powinny być stosowane po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Krople do oczu bez konserwantów

idealnym produktem dla alergików, ponieważ ich oczy są bardziej podatne na podrażnienia oraz nadwrażliwe.

Krople do oczu – wskazania

Krople do oczu powinny stosować osoby zmagające się z dyskomfortem przy mruganiu oraz poruszaniu okiem. Zaczerwienie oka to kolejny powód dla którego można stosować krople do oczu.

Alergia jest również wskazaniem do zastosowania kropli do oczu.

Krople do oczu powinny stosować również osoby noszące soczewki kontaktowe. Należy jednak zwrócić uwagę na ich skład, aby nie podrażniły powierzchni soczewki.

Osoby pracujące przy komputerze także powinny stosować krople do oczu, ponieważ nieustanne wpatrywanie się w ekran niezwykle męczy wzrok i może powodować suchość oczu.

Przeciwwskazania do stosowania kropli do oczu

Przeciwwskazaniem stosowania kropli do oczu jest uczulenie na którykolwiek składnik znajdujący się w nich. Lek ten może bowiem uczulać i zaszkodzić.

Substancja konserwująca jest substancją, która najczęściej powoduje reakcje alergiczne. Czasami przyczyną alergii jest jednak substancja aktywna.

Dlaczego warto używać kropli do oczu?

Warto używać kropli do oczu, ponieważ nasze oczy wymagają odpowiedniego nawilżenia. Niestety nie zawsze w naturalny sposób je otrzymują.

Suche oko jest natomiast skłonne do podrażnień, zaczerwienień spojówek. Ponadto nieodpowiednio nawilżone oczy męczą się znaczniej szybciej oraz powodują pieczenia, a także ból.

Pamiętać należy, jednak o tym, aby nie stosować kropli do oczu po upływie daty ważności. Kupić można bowiem krople do oczu, które trzeba zużyć w ciągu jednego dnia, mające ważność do 30 dni po otwarciu lub są ważne kilka miesięcy.

Po upływie określonego terminu ważności mogą zaszkodzić!

Dlaczego nie warto stosować kropli do oczu?

Krople do oczu w tym „sztuczne łzy” nie leczą przyczyn zaburzeń oczu. Wpływają jednak na usuwanie ich objawów.

Ponadto zbyt częste stosowanie kropli do oczu może, wbrew pozorom, wpłynąć na nie negatywnie. 

Jak prawidłowo zakropić oczy?

Prawidłowe zakropienie oczu jest niezwykle ważne. Należy wiedzieć, że skuteczność działania kropli do oczu zależy od prawidłowego sposobu ich aplikowania.

Należy:

  • dokładnie umyć ręce,
  • nie dotykać zakraplaczem oczu oraz innych powierzchni,
  • następnie odchylając głowę do tyłu ostrożnie odciągnąć palcem wskazującym dolną powiekę,
  • później nie dotykając oka zaaplikować nie więcej niż jedną kroplę,
  • na koniec należy zamknąć powiekę oraz delikatnie ucisnąć przynosowego kącika szpary powiekowej przez ok. 1 min oraz nie mrugać.

Nie powinno się również dotykać końcówką aplikatora do rzęs, ponieważ w ten sposób może przedostać się zanieczyszczenie.

Krople do oczu powinny być przechowywane w suchym miejscu. Promienie słoneczne mogą natomiast osłabić działanie kropli.

Pamiętać należy również o tym, że stosowanie kropli do oczu po terminie przydatności może skutkować działaniami niepożądanymi oraz nieskutecznym leczeniem. Ponadto jeśli stosujemy więcej niż jeden preparat do oczu należy zachować odstęp min. 15 minut przerwy pomiędzy ich aplikowaniem.

Jaka jest odpowiednia dawka kropli do oczu?

Odpowiednia dawka kropli do oczu to 40-70 µl, czyli jedna kropelka. Zbyt duża dawka leku może natomiast wyciekać na zewnątrz drogami łzowymi, przedostawać się do nosa albo przewodu pokarmowego.

Worek spojówkowy ma bowiem ograniczoną pojemność. Zatrzymuje on nie więcej niż 30 mikrolitrów płynów.

W przypadku stosowania „sztucznych łez” zbyt duża ilość płynu nie zaszkodzi zdrowiu. Krople do oczu o silnym działaniu na układ współczulny doprowadzić mogą natomiast do niepożądanych objawów. Przede wszystkim pamiętać o tym powinny osoby chorujące na astmę oskrzelową oraz nadciśnienie.

Krople do oczu to preparaty mogące podnieść komfort naszego życia codziennego. Niwelują zaczerwienia, nawilżają oczy, uśmierzają pieczenie, nieprzyjemne uczucie związane z suchością oka. Przed wyborem takiego preparatu najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego produktu.

Źródła:

https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/prawidlowe-stosowanie-kropli-do-oczu-i-efekty,261.html

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23012902,krople-do-oczu-co-warto-o-nich-wiedzhttp://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z,thealoz-duo—wskazania-do-stosowania–dzialanie,artykul,1727930.htmliec.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/krople-do-oczu-jak-dzialaja-i-jak-je-stosowac-aa-it6b-o3mY-WM6X.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x