Post sponsorowany

Dynamiczny rozwój medycyny i technologii pozwalają współczesnemu człowiekowi na swobodne kreowanie własnego wizerunku, bez konieczności godzenia się na życie z rozmaitymi defektami. Implanty zębowe dają możliwość maksymalnie estetycznego i komfortowego uzupełniania braków w uzębieniu, przywracając piękny uśmiech i podnosząc poczucie własnej wartości. To najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie protezy zębowe, których zastosowanie pozwala na trwałe rozwiązanie problemów brakującego uzębienia. Implanty zębowe są drogie, ale w zdecydowanej większości to inwestycja na całe życie. Co powinniśmy wiedzieć o implantach i ile kosztują? Kto może sobie pozwolić na ich założenie i jak o nie dbać?

Czym są implanty zębowe?

Pod nazwą implant zębowy / implant dentystyczny kryje się tytanowa śruba, której zadaniem jest zastąpienia korzenia utraconego zęba lub zębów (na jednym implancie można uzupełnić zarówno pojedynczy ubytek, jak i stworzyć podparcie dla mostu, który wypełni brak większej liczby zębów). Rodzaje i wielkości śrub każdorazowo dobierane są do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań, żeby zapewnić maksymalną trwałość zabiegu. Tytan jest materiałem obojętnym dla organizmu człowieka, co marginalizuje ewentualne powikłania związane z reakcjami alergicznymi (na kilkanaście milionów wszczepionych implantów, odnotowano tylko kilka alergii).

wszczepianie implantów zębowych

Na czym polega wszczepienie implantu zębowego?

Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem dwuetapowym: najpierw nawiercany jest otwór w kości (pierwszy etap), do którego następnie wkręcany jest wszczep (drugi etap). Przyjmuje się, że osteointegracja (zrośnięcie się wszczepu z kością) trwa około pół roku i to od niej zależy trwałość całego zabiegu. Jeżeli proces zrośnięcia implantu z kością przebiegnie prawidłowo, możemy liczyć, że implant będzie nam służył nawet przez całe życie. Oczywiście na trwałość implantu ogromny wpływ będzie miała również higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne. Estetyczną odbudowę braków w uzębieniu rozpoczyna się najczęściej po około 2-6 miesiącach od wszczepienia implantu, gdy “tytanowe korzenie” ostatecznie zrosną się z kością, tworząc trwałe i solidne podparcie dla koron lub mostów. Nadbudowa protetyczne (korony, mosty) z reguły jest mniej trwała niż implanty i będzie wymagała korekty lub wymiany co kilka lub kilkanaście lat (m.in. w zależności od rodzaju materiału, z którego zostaną wykonane jej elementy).

implanty zębowe zalety i wady

Zalety i wady implantów zębowych

Największą zaletą zastosowania implantów zębowych w procesie uzupełniania braków w uzębieniu jest jej maksymalnie estetyczny i trwały efekt. Żadna inna metoda w dziedziny stomatologii estetycznej i protetycznej nie gwarantuje takich rezultatów! Wysokiej jakości nadbudowa protetyczna (porcelanowe lub ceramiczne korony i mosty w optyce naturalnych zębów) oraz jej stabilność (dzięki implantom pełniącym rolę korzeni zębowych – nie musimy się obawiać, że proteza przesunie się, bądź odklei) mogą znacząco poprawić samoocenę oraz podnieść poczucie własnej wartości pacjenta, a także zapewnić mu zupełną swobodę podczas codziennych czynności (jedzenia, uśmiechania się, mówienia). Ponadto wykonanie precyzyjnej nadbudowy protetycznej nie wymaga ingerowania w zdrowe zęby (np. ich szlifowania), a obciążenie kości szczęki lub żuchwy implantami pozwala na uniknięcie problemu zanikania kości, co może mieć miejsce w przypadku długotrwałej bezzębności (całkowitej lub częściowej) i stosowanie wyłącznie ruchomych protez.

Odpowiednio przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów i ich pełna integracja z tkanką kostną, a także właściwa higiena jamy ustnej w późniejszym okresie przełożą się na długoletnie, satysfakcjonujące korzystanie z protez, a same implanty najprawdopodobniej posłużą nam przez całe życie.

Wadą implantów zębowych może być ich dość wysoka cena, na którą jednak powinniśmy patrzeć przez pryzmat długoletniości całej inwestycji.

Implanty zębowe – kto może z nich skorzystać?

Uzupełnienie braków w uzębieniu za pomocą implantów zębowych dostępne jest dla wszystkich pacjentów, u których zakończył się już rozwój kostny (około 16-17. roku życia) i u których nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu. Przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów zębowych mogą być m.in. nieustabilizowana cukrzyca, aktywna choroba nowotworowa, choroby układu krzepnięcia, choroba reumatoidalna, zaawansowana osteoporoza. Implantów nie wszczepia się kobietom w ciąży oraz osobom z nieleczoną próchnicą i paradontozą. Z implantologii dentystycznej korzystają obecnie również osoby starsze, po 70 i 80-tym roku życia.

Ważne jest dbanie o zęby

Kluczem do pięknego uśmiechu w każdym wypadku jest staranna, zgodna z zaleceniami, higiena jamy ustnej. Te zasady nie zmieniają się po wszczepieniu implantów zębowych – należy je również szczotkować i nitkować, a do płukania jamy ustnej stosować odpowiednie płyny. Konieczne są także regularne wizyty kontrolne u stomatologa i leczenia na bieżąco ewentualnych zmian próchniczych. Tego rodzaju profilaktyka przełoży się pozytywnie na długość bezproblemowego użytkowania implantów oraz nadbudów protetycznych.

Implanty zębowe – koszty

Na cenę pojedynczego implantu zębowego z koroną składa się kilka zmiennych, m.in.: rodzaj zastosowanego systemu implantologicznego, rodzaj łącznika protetycznego, rodzaj nadbudowy protetycznej, ilość i koszt wizyt kontrolnych oraz badań diagnostycznych. Średnia cena pojedynczego implantu zębowego z koroną to wydatek rzędu 3,5-4 tysięcy złotych. Za most uzupełniający brak 3-4 zębów, wykonany na dwóch implantach zapłacimy minimum 7-8 tysięcy, a proteza całkowita (górna lub dolna, na dwóch lub czterech implantach) będzie nas kosztować nawet kilkanaście tysięcy.

Implanty zębowe z Mediraty

implanty zębowe

Przyjęło się uważać, że koszty implantów zębowych są wysokie – to najczęściej jedyna, wymieniana przez pacjentów wada tego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że inwestycja w implanty jest długoterminową inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie, a zatem nie warto z niej zrezygnować z powodu pieniędzy. Dobrym sposobem na finansowanie leczenia jest skorzystanie z usług Mediraty. Finansowanie usług medycznych związanych z implantologią stomatologiczną na raty, to wygodny i bezpieczny dla kondycji finansowej pacjentów sposób.

Tekst powstał we współpracy z Mediraty (https://www.mediraty.pl/).

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x