Problemy ze snem dotyczą coraz większej liczby osób. Trudności z zasypianiem, częste przebudzenia w trakcie nocy, wstawanie z uczuciem zmęczenia… To tylko niektóre z objawów świadczących o kiepskiej jakości snu.
Stwórz sobie komfortowe warunki
Przed położeniem się spać upewnij się, że pokój został przewietrzony, a temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Świeże powietrze nie tylko przyspiesza proces zasypiania, ale dostarcza do mózgu więcej tlenu.
Odpuść wylegiwanie się w łóżku
Wyznacz sobie strefy, w których znajdujesz się w trakcie wykonywania konkretnej czynności. Jedz przy stole, pracuj przy biurku, a łóżka używaj tylko i wyłącznie do spania. Wielogodzinne wylegiwanie się w piżamie brzmi kusząco, zwłaszcza gdy od dawna masz trudności ze zrelaksowaniem się w trakcie snu. Niestety w ten sposób mózg dostaje sprzeczne sygnały, a każdorazowe położenie się odbiera jako szykowanie do snu. Jeśli uda Ci się zdyscyplinować, szybko zaczniesz czuć wieczorną senność oraz zastrzyk energii w ciągu dnia.
Istotna rola oświetlenia
Wraz z nadejście wieczora redukuj stopniowo oświetlenie. Przed snem korzystaj jedynie z lamp wyposażonych w przydymione żarówki o ciepłej barwie albo świeczek. W ten sposób płynnie przejdziesz z fazy aktywnej do fazy spoczynku.
Odetnij się od niepotrzebnych bodźców
Zaleca się, aby już godzinę przed snem zrezygnować z patrzenia w ekran komputera czy telewizora. Po pierwsze, ich światło zadziała na Ciebie rozbudzająco. Po drugie, ilość bodźców, na jakie media narażają mózg, pobudza gonitwę myśli i wzbudza silne emocje. Zastąp urządzenia multimedialne dobrą książką lub inną relaksacyjną rutyną.
Wykorzystaj możliwości technologii
Nie należy przekreślać wszystkich nowinek technologicznych. Odpowiednio wykorzystany, telefon komórkowy może Twoim być sprzymierzeńcem w walce o lepszy sen. Smartfony, takie jak Xiaomi 4A, obsługują aplikacje śledzące przebieg Twojego snu. Po zebraniu odpowiedniej ilości danych na temat długości oraz jakości wypoczynku, program będzie Cię budzić w najbardziej optymalnym momencie, czyli pomiędzy poszczególnymi fazami snu. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na przyjemne wstawanie.
Nawyki żywieniowe
Dieta odgrywa istotną rolę w jakości snu. Ciężkostrawne posiłki oraz wieczorne podjadanie to prosta droga do rozregulowania naturalnego cyklu. Żeby wypocząć jak najskuteczniej, ostatni posiłek zjedz około 2-3 godziny przez położeniem się do łóżka. Zadbaj o to, by było to lekkie danie, które nie obciąży zbytnio Twoich jelit. Niewskazane jest również przyjmowanie zbyt dużej ilości płynów w trakcie szykowania się do snu. Pijąc, zwiększasz ryzyko przebudzeń spowodowanych koniecznością skorzystania z ubikacji.
Higiena psychiczna
Szykuj się do snu w spokoju i poczuciu, że wykonałeś wszystkie obowiązki w danym dniu. Odpowiednie nastawienie psychiczne jest kluczowe przy wypoczynku. Warto próbować wielu technik nastrajających pozytywnie, żeby odnaleźć tę działającą najskuteczniej. W opanowaniu natrętnych myśli pomoże Ci na przykład muzyka relaksacyjna, kąpiel czy świece zapachowe.