Pękające naczynka w oku to problem, który może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Jakie są ich przyczyny? Czy pękanie naczynek stanowi zagrożenie dla wzroku oraz innych narządów w organizmie? Jak sobie z nim radzić?
Przyczyny pękania naczynek w oku
Istnieje kilka podstawowych przyczyn pękania naczynek krwionośnych w oku. Spowodować je mogą przede wszystkim silny kaszel, kichanie, wymioty lub zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Wszystkie one powodują bowiem wzrost ciśnienia krwi, która przez to nie jest w stanie znaleźć ujścia w naczyniach, jakie – ze względu na swoją delikatność w budowie – ulegają uszkodzeniu. Oprócz tego pęknięte naczynko w oku przyczyny może mieć związane z mikrourazem powstałym wskutek jego intensywnego pocierania lub uderzenia. Problem ten równie często dotyczy osób cierpiących na podwyższone ciśnienie krwi i zaburzenia jej krzepliwości lub na zapalenie spojówek, a także tych, którzy przeszli zabiegi operacyjne odbywające się na gałce ocznej czy powiekach [1].
Jak wygląda oko przy pęknięciu naczynek i jakie towarzyszą im objawy?
Pękanie naczynek w oku (czyli tzw. wylew podspojówkowy) rozpoznaje się po tym, że na białej twardówce pojawia się charakterystyczna plamka w kolorze czerwonym. W niektórych przypadkach prowadzi to do uniesienia się spojówki. Wśród objawów towarzyszących pękającym naczynkom tradycyjnemu swędzeniu mogą towarzyszyć ból, wydzielina w oku i zaburzenia widzenia. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą, który dokładnie zbada oko i zaproponuje odpowiednią do sytuacji metodę leczenia [2].
Krew w oku – jak często się pojawia?
Czerwona plamka na oku to jedna z najczęściej zgłaszanych okuliście zmian na narządzie wzroku. Dotyka on niemal każdą osobę co najmniej raz w życiu. W większości przypadków przyczyny pęknięcia naczynek są trudne do zidentyfikowania, a czerwone plamki po pewnym czasie znikają samoistnie bez konieczności interwencji ze strony lekarza [1].
Pęknięte naczynko w oku – leczenie
Do swojego naturalnego wyglądu, po pęknięciu jednego lub kilku naczynek, oko powraca zwykle dwa tygodnie później. W tym czasie zalecane jest oszczędzanie narządu wzroku. Pomocne w przywracaniu stanu sprzed wylewu podspojówkowego są również wszelkiego rodzaju krople nawilżające oko lub też wzmacniające ściany naczyń krwionośnych w oku. Jedynie w skrajnych przypadkach, gdy plamka na oku związana jest z dodatkowymi przypadłościami, jak wydzielina, ból i zaburzenia widzenia, konieczne jest zastosowanie silniejszych środków farmakologicznych lub też interwencja w postaci zabiegu, na który skierowanie wystawia okulista po badaniu fizykalnym z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi [2].
Zobacz więcej na adamed.expert
[1] Pogrzebielski A., Wylew podspojówkowy, https://okulistyka.mp.pl/chorobyoczu/chorobyspojowki/85986,wylew-podspojowkowy, Data dostępu: 01.06.2018 r.
[2] Pogrzebielski A., Wylewy podspojówkowe – etiologia, postępowanie https://okulistyka.mp.pl/lista/79569,wylewy-podspojowkowe-etiologia-postepowanie , Data dostępu: 01.06.2018 r.