Osoba, która znajdzie się w miejscu zdarzenia powinna podjąć niezbędne czynności mające na celu uratowanie człowieka w stanie nagłego zagrożenia życia – głosi Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku. Czym jest defibrylator zewnętrzny AED? Kiedy i jak należy go używać?
Podjęcie niezbędnych czynności o których mowa w Ustawie obejmuje m.in. prawo do użycia udostępnionych do powszechnego obrotu produktów oraz wyrobów medycznych takich jak Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny czyli AED. Niestety, świadomość czym jest to urządzenie, do czego służy i jak się nim posługiwać, wciąż jest w Polsce niewielka.
Czym jest defibrylator zewnętrzny AED?
AED (ang. Automated External Defibrillator) oznacza zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny:
- zautomatyzowany, ponieważ informuje użytkownika sygnałem głosowym i świetlnym o konieczności defibrylacji; ponadto sterowany jest komputerowo według zaprogramowanego algorytmu, dzięki któremu możliwe jest wykrycie zagrożeń dla życia
- zewnętrzny, ponieważ działa za pomocą samoprzylepnych elektrod umieszczanych na klatce piersiowej poszkodowanego.
Urządzenie wysyła do serca impuls prądu przez elektrody powodując powrót do normalnego rytmu serca.
Kiedy używa się defibrylatora?
Od chwili wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia z każdą minutą szanse na uratowanie człowieka spadają o 7 do 10 proc. Dostępne w miejscu wypadku, prawidłowo użyte defibrylatory AED zwiększają szanse na uratowanie życia do 70 proc. Defibrylacja, czyli natychmiastowo dostarczony do serca impuls elektryczny, powinien dotrzeć jak najwcześniej i nie później niż do pięciu minut od zatrzymania krążenia.
Jak używać AED?
W czasie uruchamiania AED osoba towarzysząca powinna uciskać klatkę piersiową i wykonywać oddechy ratownicze, czyli resuscytację krążeniowo-oddechową. Po uruchomieniu AED urządzenie automatycznie instruuje i prowadzi użytkownika przez proces reanimacji. Należy słuchać poleceń głosowych urządzenia i postępować zgodnie z nimi.
Naklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową i odsuń się od poszkodowanego. Nastąpi analiza rytmu, w czasie której nie wolno dotykać poszkodowanego. Jeśli po analizie pojawi się komunikat, że wyładowanie elektryczne jest wskazane, odsuń się od poszkodowanego i wciśnij przycisk „Wstrząs”. Defibrylator Heartstart przeprowadza ponadto analizę pracy serca i automatycznie dobiera najbardziej skuteczny poziom energii defibrylacji.
W przypadku aparatów AED cena uzależniona jest od modelu, marki i dodatkowego wyposażenia zestawu. Zazwyczaj koszt całości wynosi około kilku tysięcy złotych. Chcesz wiedzieć więcej o zewnętrznych defibrylatorach AED? Wejdź na stronę ich producenta Philips Healthcare.