Drapanie w gardle, zatkany nos, ból głowy to jedne z najpopularniejszych objawów przeziębienia. Jak skutecznie je wyleczyć? Wystarczy unikać poniższych błędów.
Dublowanie leków
Dostępne w aptekach preparaty na receptę najczęściej zawierają w swoim składzie te same substancje, jak aspiryna, ibuprofen, pseudoefedryna czy paracetamol, lecz pod różnymi nazwami handlowymi. W związku z tym, przed przyjęciem danego specyfiku, należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką. Często bowiem sięgamy po jeden lek na kaszel, inny na ból głowy, nie zdając sobie sprawy z faktu, że wszystkie z nich zawierają identyczna substancję czynną. Niełatwo tutaj o przedawkowanie, które może nieść ze sobą groźne następstwa, jak nudności, wymioty czy biegunka. Groźne okazać może się także zażywanie preparatów zawierających składniki o przeciwnym działaniu, na przykład leku złożonego łagodzącego kaszel suchy z syropem wykrztuśnym. Jeżeli mamy problem z odpowiednim dobraniem medykamentów, warto poprosić o pomoc farmaceutę.
Nadużywanie kropli do nosa
Z katarem, jednym z objawów przeziębienia, większość z nas radzi sobie sięgając po krople do nosa. Owszem, początkowo przynoszą one ulgę, obkurczając naczynia krwionośne i ułatwiając przepływ powietrza. Niestety, już po kilku dniach receptory zaczynają coraz słabiej reagować na lek, a zwiększanie jego dawki może prowadzić do zmian w błonie śluzowej nosa. W efekcie, pojawić może się, trudny do opanowania, katar polekowy. W związku z tym, kropli do nosa nie powinno się stosować dłużej niż 4-5 dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie ustąpią, można sięgnąć po preparaty w tabletkach lub maści (przykładem takiego leku jest VapoRub zawierający w swoim składzie eukaliptus, mentol, kamforę oraz olejek terpentynowy. Szczegółowe informacje na jego temat dostępne są tutaj: https://www.vicks.pl/pl-pl/przegladaj-produkty-vicks/masc-lecznicza-na-objawy-przeziebienia/vicks-vaporub-masc-lecznicza-na-objawy-przeziebienia). Równie skuteczną, a co najważniejsze – znacznie mniej szkodliwą, alternatywą dla kropli do nosa są aerozole z wodą morską lub sól fizjologiczna, przy pomocy której wykonuje się płukanki).
Stosowanie tabletek zamiast płukanek na ból gardła
Tabletki do ssania to najpopularniejszy lek na ból gardła. Niestety, zawierają substancje, które jedynie w niewielkim stopniu przenikają do błony śluzowej gardła, a co za tym idzie – nie mają większego znaczenia leczniczego. Ich działanie ogranicza się do zwiększania wydzielania śliny, poprawiając nawilżenie śluzówki i łagodząc ból gardła. Szybko trafiają do żołądka, mogąc szkodzić, zamiast leczyć. Ich regularne stosowanie może skutkować biegunką czy odrętwieniem języka. Zamiast tabletek na ból gardła, warto sięgnąć po naturalne środki, które nawilżają śluzówkę i działają antyseptycznie, nie obciążając żołądka. Świetnie do tego celu sprawdzi się płukanka z solą, rumiankiem, szałwią lub tymiankiem.
Niewłaściwe dobranie syropu do rodzaju kaszlu
Wiele osób ma problem z właściwym zidentyfikowaniem rodzaju kaszlu, z jakim się borykają, a co za tym idzie – dopasowaniem odpowiedniego syropu. Na kaszel suchy należy stosować preparaty hamujące odruch kaszlowy, które zażywa się na noc, najlepiej na około godzinę przed położeniem się do łóżka tak, aby umożliwić sobie spokojny sen. Po taki lek w ciągu dnia sięgać powinno się jedynie wówczas, gdy kaszel jest bardzo dokuczliwy. Maksymalny czas jego stosowania to 2-3 dni. Po tym czasie, kaszel suchy przeważnie przechodzi w mokry, którego pozbędziemy się stosując syrop wykrztuśny rozrzedzający wydzielinę i ułatwiający oczyszczania oskrzeli. Należy go stosować w ciągu dnia, po posiłku. Takiego syropu nie powinno się przyjmować na noc – może bowiem utrudniać zasypianie i spokojny sen.
Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że wiele preparatów złożonych przeznaczonych do leczenia przeziębienia zawiera składnik o działaniu przeciwkaszlowym; przeważnie jest to hamujący kaszel suchy dekstrometorfan. Można je zatem stosować w początkowej fazie choroby. Uwaga! Nie należy go łączyć z syropem o działaniu wykrztuśnym.
Stosowanie antybiotyku na przeziębienie
Wspominane już objawy przeziębienia, jak katar, kaszel czy ból gardła to nic innego jak infekcja wywołana przez wirusy, w przypadku których antybiotyk nie będzie skuteczny. Decydując się na taką terapię, możemy znacząco osłabić jego działanie w przypadku znacznie poważniejszych dolegliwości, jak chociażby angina bakteryjna.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!