Post sponsorowany

Z pewnością większość z nas kojarzy zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, czy bulimia. Jeśli jednak zagłębimy się w temat zaburzeń odżywiania okazuje się, że nie ograniczają się one wyłącznie do tych dwóch najbardziej znanych. Stosunkowo niewiele mówi się, np. o pregoreksji, czyli anoreksji kobiet ciężarnych. Choć jest ona mniej znana nie oznacza to, że jest mniej groźna. Wręcz przeciwnie – jest poważnym zagrożeniem, ponieważ wpływa negatywnie nie tylko na organizm matki, ale także na organizm jej nienarodzonego dziecka.

PREGOREKSJA, CZYLI ANOREKSJA KOBIET CIĘŻARNYCH

Nazwa „pregoreksja” pochodzi od połączenia dwóch słów, tj. „pregnancy” – ciąża oraz „anorexia” – anoreksja. Używa się go do określenia zaburzenia odżywiania, które po raz pierwszy daje o sobie znać w okresie ciąży. Sama ciąża jest jedynie czynnikiem, który aktywizuje tego typu zaburzenie, a nie jego przyczyną. Anoreksja kobiet ciężarnych dotyka najczęściej, tzw. „kobiety sukcesu”, dla których wygląd zewnętrzny jest niezwykle ważną kwestią z racji wykonywanego zawodu. Mowa tu, m.in. o kobietach biznesu, aktorkach, dziennikarkach, czy modelkach. Choć jest to grupa o największych predyspozycjach do rozwoju pregoreksji nie można powiedzieć, że dotyczy wyłącznie tych kobiet. Pregoreksja może dotknąć również panie, których nie zalicza się do tej grupy. Niezależnie od tego jaki zawód wykonuje dana kobieta powinniśmy być wyczuleni na wszelkie sygnały, które mogą wskazywać na to, że przyszła mama cierpi na pregoreksję. Do tego typu sygnałów ostrzegawczych zalicza się:

– znaczne ograniczenie ilości spożywanego jedzenia,

– głodówki połączone z intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi,

– prowokowanie wymiotów,

– nadużywanie środków o charakterze przeczyszczającym oraz suplementów diety na odchudzanie.

Pamiętajmy, że objawy mogą być często bardzo dobrze maskowane przez kobietę cierpiącą na pregoreksję. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości warto zwrócić się z nimi do specjalisty. Możemy zrobić to anonimowo, bezpłatnie i bez wychodzenia z domu, dzięki opcji „Zapytaj dietetyka” dostępnej na stronie https://kcalmar.com/zapytaj-dietetyka/

pregoreksja- anoreksja kobiet w ciąży

ANOREKSJA KOBIET CIĘŻARNYCH – ZAGROŻENIE DLA MAMY I DZIECKA

Pregoreksja została opisana po raz pierwszy dopiero w 2004 roku dlatego wciąż nie mówi się o niej zbyt wiele. Nie oznacza to jednak, że jest to mniej groźne zaburzenie odżywiania, które wymaga mniejszej uwagi. Jest wręcz odwrotnie – anoreksja kobiet ciężarnych jest o tyle niebezpieczna, że dotyczy już nie jednej, lecz dwóch osób. Dostarczanie zbyt małej ilości pokarmu, a tym samym niedostateczna ilość energii, białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych może bardzo szybko odbić się negatywnie na zdrowiu matki, jak i dziecka.

1. Negatywne konsekwencje spowodowane pregoreksją dla matki:

– większe ryzyko poronienia,

– krwawienia z dróg rodnych,

– nadciśnienie tętnicze,

– niedokrwistość,

– depresja poporodowa,

– konieczność hospitalizacji i karmienia pozajelitowego,

– problemy z karmieniem piersią.

1. Negatywne konsekwencje spowodowane pregoreksją dla dziecka:

– niska masa urodzeniowa,

– możliwość rozwoju wad wrodzonych,

– opóźniony rozwój,

– problemy z oddychaniem,

– uzyskanie niższej punktacji w skali Apgar,

– większe ryzyko śmierci.

pregoreksja- anoreksja kobiet w ciąży

ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC DO SPECJALISTÓW

Pregoreksja to bardzo niebezpieczne zaburzenie odżywiania dlatego nie należy go lekceważyć. Im dłużej zwlekamy z działaniem, tym gorzej dla kobiety ciężarnej i jej nienarodzonego dziecka. Dlatego jeśli dostrzeżemy najmniejszy niepokojący nas sygnał należy zwrócić się po pomoc do specjalistów. Kobieta cierpiąca na pregoreksję powinna otrzymać profesjonalną pomoc od multidyscplinarnego zespołu składającego się z dietetyka, lekarza oraz psychologa. W odnalezieniu dietetyka z naszej najbliższej okolicy może pomóc nam darmowa wyszukiwarka dietetyków dostępna na stronie https://kcalmar.com/dietetycy/

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x