Żółta herbata jest najrzadziej spotykanym rodzajem herbaty w Polsce i na świecie. Sporo z nas pewnie nawet nie wie, że w ogóle istnieje. Jej ojczyzną, podobnie jak wszystkich innych herbat, są Chiny. Ta wyjątkowa herbata  produkowana jest tylko w Państwie Środka, w dodatku w znikomych ilościach, dlatego jest obiektem poszukiwań koneserów z różnych zakątków świata. Przez stosunkowo trudną dostępność bardzo często osiąga wysokie ceny.

Herbata żółta często nazywana jest cesarską ze względu na fakt, że początkowo dostęp miał do niej jedynie cesarz Chin i jego najbliższa rodzina. Od momentu wynalezienia napoju aż do teraz wystąpiła przerwa w jego produkcji, odtworzono ją w latach 80. XX wieku przez co nie mamy pewności, czy obecny sposób jej wytwarzania i przygotowywania wygląda identycznie co kiedyś. Nawiązując do nazwy herbaty, kolor zarówno liści jak i naparu jest żółty. Podczas jej picia czasami można wyczuć warzywne, wytrawne nuty. Niektórzy twierdzą, że w smaku przypomina połączenie kawy i czekolady. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jakie właściwości zdrowotne ma żółta herbata i jakie są przeciwwskazania do jej picia.

Herbata żółta – gatunki i typy

Możemy wyróżnić 3 główne typy herbaty żółtej:

– huang ya cha

Żółta herbata produkowana tylko i wyłącznie z młodych pąków krzewu herbacianego, tradycyjny typ herbaty żółtej, bardzo wysokiej jakości

– huang xiao cha

Żółta herbata z młodych liści (standard dwa liście i pąk), często mocno pieczona

– huang da cha

Wytwarzana z większych i starszych liści (standard trzy liście i pąk) – herbata niższej jakości

Istnieją jedynie 4 tradycyjne gatunki herbaty żółtej i wszystkie należą do herbat pąkowych:

– Junshan Yin Zhen

– Meng Ding Huang Ya

– Huoshan Huang Ya

– Mogan Huang Ya

Najbardziej powszechną z nich jest Junshan Yin Zhen. Znalazła się nawet na liście 10 słynnych herbat chińskich.

Jak tworzy się żółtą herbatę?

Liście żółtej herbaty zrywane są z rośliny herbacianej odmiany chińskiej. Jej produkcja ma miejsce w nielicznych prowincjach takich jak Hunan, Sichuan, Zhejiang, Anhui oraz Guangdong, odbywa się wyłącznie pod okiem doświadczonych Chińczyków. Obróbka herbaty żółtej różni się od produkcji innych herbat wydłużeniem całego procesu i wzbogaceniem go o jeden dodatkowy krok – żółknięcie pod przykryciem (proces fermentacji). Z początku proces produkcji wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku wytwarzania herbaty zielonej. Zebrane liście pozostawia się na słońcu do momentu aż zwiędną, by potem pod wpływem ciepła unicestwić znajdujące się w nich enzymy i docelowo doprowadzić do zmiany koloru. Dopiero teraz zauważyć można pewne różnice. Podgrzane na wokach liście zawija się w papier lub materiał. Jeśli chodzi o najwyższej jakości gatunki herbat, proces ten może być powtarzany nawet do kilku razy i może trwać od kilkunastu godzin do 4 dni. W momencie, gdy liście żółkną, zachodzi w nich lekka oksydacja, gdyż enzymy nie zostały w pełni dezaktywowane podczas podgrzewania. Do produkcji herbaty żółtej wykorzystuje się nieco niższą temperaturę niż w przypadku herbaty zielonej, a także podgrzewa się ją dużo krócej.

żółta herbata, właściwości żółtej herbaty, parzenie żółtej herbaty

Żółta herbata, a inne herbaty – różnice

Pierwsze na co warto zwrócić to jej trudna dostępność. Czerwona herbata lub czarna herbata na co dzień gości w naszych domach, kiedy żółtą piją jedynie prawdziwi koneserzy. Czasami by zdobyć dobrej jakości żółtą herbatę trzeba się sporo natrudzić, a potem słono zapłacić, gdyż niektóre z jej rodzajów powstają jedynie w liczbie kilkudziesięciu kilogramów rocznie. A taka biała herbata czy zielona herbata produkowana jest masowo i nie trzeba się specjalnie wysilać by ją kupić. Różni się też proces obróbki. Herbata żółta otrzymywana jest z najmłodszych pędów i pączków liści, które poddawane są procesowi fermentacji, co pomaga wyeliminować jej trawiasty smak. Bez wątpienia największą zaletą herbaty żółtej jest niska zawartość kofeiny, której w innych rodzajach jest stosunkowo sporo.

Właściwości żółtej herbaty

Dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy (flawonoidów), napary herbaciane uzyskane z liści herbaty carskiej mają znaczącą rolę w profilaktyce chorób o podłożu rodnikowym, w tym chorób nowotworowych, chorób układu krążenia czy schorzeń związanych z procesami starzenia się organizmu. Jej picie zaleca się osobom mającym problemy ze strony układu pokarmowego, gdyż wspomaga trawienie i posiada zdolność do wiązania toksyn, dzięki czemu pomaga pozbyć się ich z organizmu. Tak jak już zostało wyżej wspomniane, żółta herbata ma niską zawartość kofeiny, znanej w herbacie jako teina. Dzięki temu nie ma żadnych przeciwwskazań by pić ją przed snem, a także mogą sięgać po nią osoby z nadciśnieniem. Co więcej, obecne w herbacie katechiny skutecznie obniżają poziom cholesterolu i wykazują dobroczynny wpływ na serce. Dotychczas przeprowadzone badania wykazały również, że obecne w herbacie związki skutecznie niszczą wolne rodniki winne starzenia się skóry.

Działanie żółtej herbaty

Picie żółtej herbaty zaleca się przede wszystkim osobom nie radzącym sobie ze stresem i uskarżającym się na złe samopoczucie. Herbata ukoi skołatane nerwy, pozwoli się odprężyć i zrelaksować. Domniemywa się, że carska herbata wspiera odporność organizmu, dlatego jest dobra szczególnie jesienią i zimą, czyli w okresach wzmożonej zachorowalności. Obecne w herbacie przeciwutleniacze naturalnie wzmacniają barierę immunologiczną oraz niszczą wolne rodniki przyczyniające się do rozwoju wielu różnych chorób. Żółta herbata pozytywnie wpływa na pracę mózgu, co przekłada się na poprawę koncentracji i łatwość w zapamiętywaniu, co czyni ją napojem idealnym dla uczniów, studentów oraz osób pracujących umysłowo.

W naparze pełno jest składników takich jak pektyny, garbniki i olejki eteryczne, które odgrywają znaczącą rolę podczas leczenia różnych chorób oczu. Nadaje się do robienia okładów na oczy – wystarczy przygotować napar i schłodzić go, a następnie namoczyć w nim wacik i przyłożyć do oczu. Taka kuracja pozwoli zmniejszyć opuchliznę i zaczerwienienie powiek. Jest wysoce skuteczna w łagodzeniu stanu zapalnego spojówek.

Zastąpienie innych rodzajów herbat herbatą żółtą zalecają także dentyści. Dzieje się tak dlatego, że jej liście zawierają fluor, który jak każdy doskonale wie wzmacnia szkliwo zębów. Dodatkowo systematyczne raczenie się tym napojem pozwala wyeliminować bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy.

Herbata carska zawiera bardzo mało kofeiny, dlatego może, a nawet powinna być przyjmowana przed snem, gdyż nie pobudza i nie zakłóca snu, wręcz przeciwnie – odpręża, relaksuje i ułatwia zasypianie. Złoty trunek chroni nasz układ krążenia i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Szacuje się, że osoby często pijące żółtą herbatę są mniej narażone na schorzenia neurologiczne.

żółta herbata, właściwości żółtej herbaty, parzenie żółtej herbaty

Ile i jak pić żółtą herbatę?

Herbatę żółtą, podobnie zresztą jak zieloną czy białą powinno parzyć się w nieco niższej temperaturze, nie przekraczającej 85oC. Tylko w takich warunkach można otrzymać napar o najwyższej jakości, najlepszy dla naszego organizmu. Zalecany sposób przygotowywania naparu polega na zalaniu nasypanego do naczynia suszu wodą i parzeniu przez okres około 3 minut. Przygotowywana zbyt długo nabywa gorzki i cierpki smak, może być po prostu niesmaczna a jej picie nie będzie sprawiać przyjemności. Prawidłowo otrzymany napój z liści herbaty carskiej ma delikatny, bursztynowy kolor, a w smaku jest lekko cierpkawy, da się jednak wyczuć wyraźną nutę słodyczy. Herbaty carskiej nie da się pomylić z żadną inną. Zazwyczaj liście żółtej herbaty wykorzystuje się do jednokrotnego parzenia ale są też takie, które można zaparzać nawet 2 razy.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że picie herbaty w zależności od rodzaju przyczynia się do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Więcej na temat leczenia żywnością przeczytasz tutaj: https://diagnozujmy.pl/leczenie-zywnoscia/. Jak się okazuje, nie trzeba ograniczać się jedynie do picia dobrze znanych nam herbat, takich jak zielona czy czerwona herbata, świetną alternatywą dla znanych smaków jest np. herbata z kombuchy nazywana prawdziwym eliksirem zdrowia.

Żółta herbata – przeciwwskazania

Jak do tej pory nie zaobserwowano negatywnych skutków picia żółtej herbaty, dzięki czemu może po nią sięgać praktycznie każdy. Ze względu na fakt, że zawiera znikome ilości kofeiny może być pita przed snem. Jedynym minusem jej częstego przyjmowania jest tworzenie się nieestetycznego osadu na zębach – w tym jednym przypadku nie różni się od innych rodzajów herbat.

Wiesz już, że żółta herbata to prawdziwy rarytas, więc raczej nie znajdziesz jej w marketach i zwykłych sklepach spożywczych. Na ogół jest dostępna w specjalnych punktach sprzedających dobrej jakości herbatę i kawę lub przez internet. Za niewielkie opakowanie herbaty (około 50 gram) zapłacisz kwotę rzędu 15 złotych.

Źródło:

Żółta herbata: właściwości i parzenie

https://eherbata.pl/gatunkiherbat_zolta.html
https://portal.abczdrowie.pl/zolta-herbata-wlasciwosci-zdrowotne

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x