Zapalenie migdałków to dość powszechne schorzenie, któremu towarzyszy bardzo silny ból gardła. W takim stanie trudne może być spożywanie posiłków, a leczenie powinno zostać wdrożone jak najszybciej. Zapaleniu towarzyszy również bardzo duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, dlatego nie powinno się tego bagatelizować. Może dotyczyć ono zarówno osób dorosłych i dzieci. Jak sobie z nim poradzić?

Przyczyny zapalenia migdałków

Zadaniem migdałków w naszym organizmie jest jego ochrona przed chorobami. W związku z tym same narażone są na wiele zagrożeń i często one ulegają infekcji. Bardzo często jest to reakcja zapalna, której przyczyną są wirusy lub bakterie. Najczęściej za zapalenie migdałków odpowiedzialne są paciorkowce z grupy Streptococcus pyogenes. Do zapalenia dochodzi wówczas, gdy na powierzchni migdałków namnożą się bakterie, które na co dzień znajdują się w gardle i nie wywołują żadnych infekcji. Bardzo często zapalenie zatem ma miejsce podczas obniżonej odporności organizmu, w tym w trakcie lub chwilę po antybiotykoterapii. Rozwojowi zapalenia migdałków sprzyja również spożywanie zimnych posiłków, lodów lub napojów. Wówczas naczynia krwionośne w garde się kurczą i do śluzówki łatwiej mogą dostać się niepożądane drobnoustroje. Zapalenie migdałków najczęściej występuje u małych dzieci, jednak u dorosłych również jest spotykane.

Objawy zapalenia migdałków

Wśród objawów zapalenia migdałków wyróżnia się przede wszystkim bardzo silny ból gardła. infekcja ta nazywana jest potocznie anginą. Ból gardła może być tak silny, że może utrudniać lub nawet uniemożliwiać spożywanie posiłków w formie stałej i wówczas w pierwszych dniach leczenia zaleca się spożywanie posiłków płynnych. W przypadku anginy, ból gardła bardzo często promieniuje aż do uszu i czujemy go przy każdym przełknięciu śliny. Dodatkowo w chorobie towarzyszą mu ogólne osłabienie organizmu, uczucie rozbicia jak przy grypie, wysoka gorączka, która przekracza nawet 39 stopni i dreszcze. Mogą pojawić się również bóle głowy, a migdałki są widocznie opuchnięte i zaczerwienione. Czasami występuje na nich również biało-żółty nalot i wówczas mówimy o anginie białej. W przypadku przewlekłego zapalenia migdałków ból może nie być tak ostry, jednak będzie utrzymywał się znacznie dłużej. W przypadku anginy możemy mówić również o nieprzyjemnych zapachu z ust oraz obniżonym apetycie.

Zapalenie migdałków – leczenie

Na czym polega leczenie zapalenia migdałków? W przypadku infekcji bakteryjnych niezbędne jest zastosowanie antybiotyków. taka kuracja trwa zazwyczaj 10 dni i nie może być przerywana. Nawet gdy objawy znikną, to antybiotyk powinien być zażywany do końca kuracji, aby choroba nie nawróciła. W przypadku wirusowego zapalenia migdałków stosuje się preparaty, które w składzie mają leki przeciwzapalne i paracetamol. W skrajnych przypadkach lub w przewlekłych stanach zapalnych migdałków, niezbędne może być leczenie operacyjne i usunięcie zainfekowanych migdałków.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x