Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych to stan związany z rozwojem zapalenia w obrębie naczyń żylnych, najczęściej dotyczy tych zlokalizowanych w obrębie kończyn dolnych. Na skutek toczącego się zapalenia tworzą się zakrzepy zaburzające prawidłowy przepływ krwi w naczyniach, co objawia się jako bolesne, twarde zgrubienie pod zaczerwienioną i obrzękniętą skórą. Pacjenci opisują często taką przypadłość jako biegnący pod skórą bolesny „sznur”.
Diagnostyka
Choroba pięć razy częściej dotyczy płci żeńskiej. Obraz zapalenia żył powierzchownych jest dosyć typowy i łatwy w rozpoznaniu, dlatego diagnostyka może być zakończona na zebraniu wywiadu z chorym oraz badaniu fizykalnym. Jedynie w przypadkach wątpliwych lekarz decyduje się na pogłębienie diagnostyki i w tym celu przydatne jest badanie USG oraz konkretne oznaczenia biochemiczne z krwi pobranej od pacjenta.
Leczenie
Terapia opiera się na włączeniu heparyny drobnocząsteczkowej w postaci podskórnej na okres 5-6 tygodni. Skutecznym dopełnieniem leczenia może być zastosowanie tej substancji w formie żelu, który nakładany na powierzchnię skóry wnika w obszar, gdzie toczy się zapalenie, łagodząc objawy. Polecanym i sprawdzonym lekiem jest Lioton 1000. Zawarta w nim heparyna poprawia mikrokrążenie, zmniejsza obrzęki i ogranicza stan zapalny.
Dodatkowy efekt zapewni utrzymywanie kończyny w górze, powyżej poziomu serca (pacjenci sypiają z nogą położoną na poduszkach). Pozycja ta może usprawnić przypływ krwi i chłonki, co przyspieszy regenerację uszkodzonych żył oraz zmniejszy obrzęk.
Czy warto wybrać się do lekarza?
W każdym przypadku, gdy wyczujemy ocieplenie i zaczerwienienie skóry z wyczuwalnym pogrubionym powrózkiem naczyń, warto udać się do specjalisty. Jest to ważne, ponieważ należy zminimalizować ryzyko oderwania się fragmentu skrzepu z żyły. Taki skrzep idący z prądem krwi może dojść do płuc, zablokować drobne naczynie i wywołać zatorowość płucną. Jednak jest to nieczęste powikłanie i występuje około 10 razy rzadziej, niż w przypadku zapalenia żył położonych głęboko. Jeżeli lekarz stwierdzi wysokie prawdopodobieństwo takiego scenariusza, być może zdecyduje się na usunięcie operacyjne skrzepu i przywrócenie drożności naczynia.
Bibliografia:
[1] – Interna Szczeklika 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2019