Już od najmłodszych lat uczymy dzieci jak istotny wpływ na zdrowie mają witaminy. Odpowiednia suplementacja wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naszych organizmów, zapewniając optymalną kondycję fizyczną i psychiczną. Należy jednak pamiętać, że witaminy, które powinniśmy sobie dostarczać to nie tylko popularna witamina C lub D. Jedną z bardzo ważnych, lecz często zapomnianych jest także witamina B12.

Kto potrzebuje witaminy B12?

Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych witamin, która odgrywa kluczową rolę w trosce o zdrowie każdego człowieka. Dba przede wszystkim o nasze zdrowie mentalne, układ krwionośny oraz układ pokarmowy. Inna nazwa witaminy B12 to kobalamina, a to ze względu na wysoką zawartość kobaltu. Odpowiedni poziom kobalaminy we krwi może być pomocny w walce z anemią, ponieważ przyczynia się do tworzenia czerwonych krwinek. Ponadto, witamina ta jest potrzebna do uzyskania aktywnej formy kwasu foliowego, który jest bardzo ważny w diecie kobiet, starających się o dziecko lub będących już w ciąży. Można więc bez przeszkód stwierdzić, że witamina B12 ma bardzo uniwersalne działanie, zatem każdy z nas powinien zwrócić uwagę na jej odpowiednią ilość w swojej codziennej diecie.

Wpływ kobalaminy na nastrój człowieka

Jedną z najważniejszych ról kobalaminy jest jej dobroczynny wpływ na ludzki układ nerwowy. Odpowiednia suplementacja może wspomóc walkę z depresją oraz nadmiernym stresem. Witamina B12 bierze aktywny udział w wytwarzaniu hormonów, które są potrzebne do utrzymania prawidłowej równowagi umysłowej. Niedobór tego elementu może prowadzić do stanów depresyjnych, lęków, zaburzeń koncentracji, problemów z zapamiętywaniem oraz nadmiernego stresu. Długotrwały niedobór witaminy B12 może także skutkować dużo poważniejszymi schorzeniami, takimi jak przewlekła depresja czy demencja. Według naukowców, około 32% pacjentów szpitali psychiatrycznych wykazuje znaczne niedobory kobalaminy we krwi.

Dieta wegetariańska, a niedobór witaminy B12

Wiele osób uważa, że osoby stosujące dietę wegańską lub wegetariańską są znacznie bardziej narażone na niedobór kobalaminy. Zasadniczo, witamina B12 występuje głównie w mięsie, rybach czy jajach, więc w teorii ta zasada mogłaby być prawdą. Jednak w praktyce, weganie i wegetarianie przykuwają większą uwagę do składników jakie dostarczają do organizmu i w związku z tym niedobór witaminy B12 jest u nich rzadkością. Wystarczy dobrze zbilansowana dieta, by codziennie zapewnić sobie wymaganą dawkę witamin oraz składników odżywczych.

Kobalamina jest niezbędnym składnikiem w organizmie każdego człowieka dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie jej w odpowiedniej ilości. Zbilansowana dieta i systematyczna suplementacja witaminy B12 pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków związanych z jej niedoborem oraz wspomoże nasz układ nerwowy, który dziś jest często zaniedbywany.

www.auraherbals.pl

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x