Dla wielu ludzi problemy układu moczowego to dosyć krępujący temat, jednak lekceważenie takich dolegliwości może prowadzić do wielu poważnych chorób. Chociaż wizyta u lekarza z jakimkolwiek dylematem może powodować wiele stresów, warto zaufać specjalistom, nawet jeśli wstydzimy się rozmawiać. Z czym możemy, a nawet powinniśmy, zgłosić się do urologa?
Jakimi chorobami zajmuje się urologia?
Jest to dziedzina medycyny, która wykrywa i leczy wszelki choroby układu moczowo-płciowego, do których należą:
- Stany zapalne dróg moczowych,
- Stany zapalne narządów płciowych zarówno męskich, jak i żeńskich,
- Choroby zewnętrznych narządów płciowych (tj. stulejka, załupek, czy wodniak jądra),
- Zaburzenia pracy pęcherza,
- Torbiele nerek,
- Krwiomocz,
- Zaburzenia erekcji,
- Przerost stercza,
- Żylaki powrózka nasiennego,
- Nowotwór jąder, prostaty, nerek, pęcherza moczowego.
Jak widać, lekarz urolog zajmuje się nie tylko chorobami narządów męskich, ale również damskich. W przypadku mężczyzn ich układ moczowy jest ściśle powiązany z narządami płciowymi, dlatego urolog również leczy choroby tych narządów.
Czego nie można lekceważyć?
Nieleczone dolegliwości, nawet jeśli wydają się niegroźne, mogą prowadzić do poważnych zaburzeń i ciężkich chorób. Na co więc zwrócić uwagę i uznać za sygnał, że trzeba umówić się na wizytę?:
- Obecność krwi w moczu,
- Nietrzymanie moczu,
- Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
- Zmiany w moczu (białkomocz, krwiomocz, ropa),
- Ból i obrzęk jąder,
- Zbyt częste oddawanie moczu lub zbyt rzadkie,
- Pieczenie cewki moczowej,
- Zmiany w wyglądzie prącia,
- Ogólne stany zapalne dróg moczowych.
Więcej na: https://www.klinikaambroziak.pl/oferta/urologia-i-andrologia/
Jak wygląda wizyta u urologa?
Na początku najważniejszy jest wywiad z pacjentem, dlatego lekarz zadaje wiele pytań dotyczących aktualnego stanu zdrowia, ale również wcześniejszych przebiegów chorobowych, również w rodzinie (wiele chorób jest przekazywane genetycznie). Warto szczerze i zgodnie z prawdą odpowiadać na pytania lekarza, gdyż dzięki temu szybciej i ściślej jest on w stanie uzgodnić przyczynę dolegliwości i odpowiednio je leczyć lub im zapobiec. Trzeba się również przygotować na badania układu moczowego, jąder, ale także odbytu. Choć to ostatnie nie należy do najprzyjemniejszych, jest konieczne i dobrze być do niego psychicznie przygotowanym.
Podsumowanie
Z wszelkimi dolegliwościami, nawet najbardziej wstydliwymi warto zwrócić się do lekarza. Dzięki temu możemy zapobiec rozwijaniu się choroby lub jej zapobiec. Nie bagatelizujmy więc naszych problemów, tylko pozwólmy specjaliście od nas zadbać.