Post sponsorowany

Suchość oka należy do grupy objawów zespołu suchego oka, który obejmuje takie symptomy, jak: klucie, pieczenie, swędzenie, uczucie obecności ciała obcego pod powiekami, a także w niektórych wypadkach towarzyszące im falujący obraz czy kłopoty z ostrością widzenia. Jakie są przyczyny zespołu objawów i jak leczyć zespół suchego oka?

Suchość oka jest bardzo przykrą dolegliwością, która do niedawna najczęściej dotykała osób starszych. Obecnie jednak, w związku z zachodzącymi zmianami cywilizacyjnymi, coraz częściej na suchość oka cierpią także i młodsze osoby. Na czym polega specyfika objawów oraz leczenia ZSO?

Przyczyny zespołu suchego oka

Do niedawna częstymi przyczynami wystąpienia problemów z niedostateczną jakością albo ilością filmu łzowego pokrywającego oko wynikały najczęściej z podeszłego wieku, chorób nabytych lub wrodzonych, zmian hormonalnych. Obecnie jednak coraz częściej oczy nie są dostatecznie nawilżone i nie radzą sobie z produkcją łez odpowiedniej jakości także z powodu nadmiernego nadwyrężania wzroku poprzez pracę przed komputerem. Nie tylko pracownicy biurowi są jednak narażeni na wystąpienie ZSO. Także kierowcy, którzy często prowadzą auto po zmroku, osoby czytające w słabym świetle, osoby pracujące na liniach produkcyjnych przy precyzyjnych urządzeniach – te wszystkie grupy są narażone na objawy takie, jak kłucie, swędzenie, pieczenie i suchość oka lub nadmierne wydzielanie łez.

Jak rozpoznać ZSO?

Jak odróżnić zwyczajne podrażnienie od zespołu suchego oka? Jeśli objawy takie, jak uczucie obecności piasku albo ciała obcego pod powiekami, swędzenie, ból, pieczenie i ogólny dyskomfort są połączone z suchością albo nadmiernym łzawieniem, to prawie zawsze znak że chodzi o problemy z niedostateczną jakością filmu łzowego pokrywającego powierzchnię oka. Jeśli to jednorazowo występujące symptomy, mogą oznaczać początek problemów, jednak w wielu wypadkach wynikają ze zmęczenia pracą przed komputerem, długotrwałym przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu, odwodnieniem organizmu lub zwyczajnym niewyspaniem. Aby zdiagnozować zespół suchego oka, należy udać się do lekarza okulisty.

Jak leczyć suche oczy?

Suchość oka jest nieuleczalna, ale istnieją sprawdzone sposoby na znaczne poprawienie komfortu funkcjonowania. Należą do nich specjalistyczne leki, jak na przykład sztuczne łzy, krople do oczu nawilżające oraz specjalne żele. Warto upewnić się, że stosujesz preparaty na suche oko bez konserwantów. Choć przedłużają one termin przydatności kropel, mogą one dodatkowo podrażniać oko i wywołać zaczerwienienia. Nie stosuj także kropel na zaczerwienione oczy. Służą one do leczenia schorzeń innego rodzaju i mogą pogorszyć stan oka. Dobrze zadziałają specjalistyczne krople nawilżające, na przykład mające w składzie kwas hialuronowy, który pozwoli preparatowi pozostać dłużej na powierzchni oka i tym samym przynieść ulgę na dłuższy czas.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x