Czarny bez należy do zacnego grona roślin leczniczych i jest nam znany już od wieków. Nasi przodkowie, a teraz także i my, stosujemy go głównie przy przeziębieniu. Sok z czarnego bzu pozwoli w mgnieniu oka uporać się z gorączką i uporczywym kaszlem, a także wzmocni organizm od środka, dzięki czemu szybciej zwalczy infekcję. Ten sposób walki z zakażeniem górnych dróg oddechowych znany jest w wielu polskich domach ze względu na swoją skuteczność i łatwą dostępność. Jakie właściwości skrywają w sobie kwiaty i owoce czarnego bzu? Kiedy jest sezon na czarny bez i jakie przetwory można z niego wykonać? Przepis na sok z czarnego bzu znajdziesz poniżej.
Czarny bez – co to za roślina?
Krzak czarnego bzu może osiągnąć wysokość nawet 10 metrów. Można go spotkać na terenie całej Polski, przede wszystkim w lasach i na dzikich terenach, ale także w ogródkach, gdzie pełni funkcję ozdobną. Spore rozmiary krzewu sprawiają, że do złudzenia przypomina on drzewo. W sezonie wiosennym porasta ładnymi kremowymi kwiatami, by na jesień obrosnąć w ciemnogranatowe owoce. Co najważniejsze, w medycynie ludowej stosowane są zarówno kwiaty jak i owoce tej bogatej w lecznicze właściwości rośliny.
Właściwości czarnego bzu
Cudowne właściwości czarnego bzu zostały potwierdzone poprzez wykonanie szeregu badań naukowych. W ten sposób udowodniono, że wyciąg z czarnego bzu ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Kwiaty bzu, w jakie obrasta krzak wiosną, bogate są w flawonoidy oraz kwasy fenolowe i organiczne. Znajdują się w nich także bogate pokłady steroli, olejków, garbników, triterpen, a także soli mineralnych.
Stosowana przy przeziębieniach ciepła i łagodna w smaku herbata wykazuje działanie przeciwgorączkowe i napotne, a także wspomaga odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Jej picie zaleca się także osobom zestresowanym, jako że skutecznie koi zszargane nerwy. Napar z czarnego bzu stosowany jest również do płukania chorego gardła i jako okład przy zapaleniu spojówek. Dodatkowo jest doskonałym remedium na katar oraz wykazuje działanie moczopędne. Skutecznie uszczelnia ściany naczyń włosowatych poprawiając tym samym ich elastyczność.
Owoce czarnego bzu kryją w sobie jeszcze więcej cudownych właściwości niż kwiaty. Znajdziemy w nich m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, szereg różnych witamin (w tym witaminę C i sporo prowitaminy A), sole mineralne (głównie wapń, potas, sód i żelazo). Jak już zostało wcześniej wspomniane, doskonale sprawdzają się przy leczeniu przeziębień, a także chorób układu moczowego.
Przypisuje się im także właściwości przeczyszczające, dlatego z ilością jednorazowo spożywanego soku z czarnego bzu nie można przesadzić. Osoby mogące pochwalić się bogatą wiedzą medyczną twierdzą, że owoce czarnego bzu mogą posłużyć jako środek oczyszczający krew, odtruwający i wspomagający przemianę materii oraz usuwanie z organizmu produktów tego procesu i toksyn. Sok z czarnego bzu może być także stosowany w chorobach skórnych, jako że w niektórych przypadkach może przyczynić się do ich cofnięcia. Wykazuje działanie przeciwbólowe, więc może być również stosowany przy nerwobólach i pomocniczo przy leczeniu rwy kulszowej.
Jak zrobić sok z czarnego bzu?
Nie wolno jeść surowych owoców czarnego bzu, gdyż zawierają w sobie toksyczny składnik noszący nazwę sambunigryna. Spożyte mogą powodować ogólne osłabienie i wywoływać wymioty. Ciemnogranatowe owoce czarnego bzu możemy jednak poddać procesowi gotowania, kiedy to szkodliwa sambunigryna ulegnie rozkładowi, dzięki czemu uzyskamy smaczny i zdrowy sok z czarnego bzu.
Jak przygotować sok z czarnego bzu?
Jest on bardzo prosty w wykonaniu. Dowolną ilość owoców zagotuj z niewielką ilością wody, do momentu aż puszczą sok. Następnie gorącą masę rozetrzyj na miazgę i przeciśnij przez ściereczkę, gazę lub sitko, w zależności co akurat masz pod ręką. Teraz do tak przygotowanego soku dodaj miodu, w proporcji 1 część miodu na 10 części soku i całość zagotuj. Nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko rozlać samodzielnie wykonany sok z czarnego bzu do ciemnych butelek. Sok powinno pić się od 2 do 3 razy dziennie, w proporcji 1 do 1, czyli np. pół szklanki soku i pół szklanki gorącej wody, przy przeziębieniach, problemach z trawieniem i przy nerwobólach.