Post sponsorowany

Osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości związane z układem pokarmowym powinny sięgnąć po siemię lniane, czyli niewielkie nasiona lnu zwyczajnego. Oczywiście jego zastosowań jest o wiele więcej. Wymienia się wśród nich chociażby zapobieganie chorobom nowotworowym, cukrzycy oraz poprawę kondycji naszej skóry czy redukcję wagi ciała.

Warto wiedzieć, jak wprowadzić siemię lniane do naszej diety oraz w jaki sposób je przygotowywać. Poniżej podpowiadamy, w jakiej formie nasz organizm najlepiej przyswaja nasiona lnu zwyczajnego oraz na co zwracać uwagę podczas jego przygotowania.

Siemię lniane – przygotowanie

Siemię lniane można spożywać w całości, to znaczy w postaci całych ziaren, lub zmielić je przed spożyciem. To właśnie mielone ziarna siemienia lnianego nasz organizm przyswaja najlepiej. Warunkiem jest jednak to, aby ziarna lnu zmielić tuż przed spożyciem, na przykład w młynku do kawy. Tłuszcz, który jest zawarty w siemieniu, bardzo szybko się utlenia i jeśli zmielimy ziarna siemienia wcześniej, wówczas straci on sporą ilość właściwości odżywczych. Siemię lniane najczęściej miesza się z wodą i przygotowane w ten sposób pije. Jeśli jednak ta forma spożywania jest dla kogoś nie do przyjęcia, z powodzeniem siemię lniane możemy dodać również do jogurtu, sałatki, owsianki, koktajlu czy zupy. Zamiast wody, możemy użyć soku lub mleka. Warto wiedzieć, że siemię lniane może zastąpić również jajka podczas przygotowywania potraw, na przykład pulpetów.

Właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane sprzyja w walce z zaburzeniami górnego odcinka przewodu pokarmowego (1). Len zwyczajny pomaga również zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, w szczególności rakowi piersi, jelita grubego oraz jajników. Wszystko za sprawą kwasu tłuszczowego ALA, który hamuje właśnie produkcję enzymów przyspieszających wzrost komórek nowotworowych. Należy pamiętać, że len zwyczajny stabilizuje poziom cukru we krwi, a także obniża poziom złego cholesterolu.

Oprócz tego wśród pozytywnych efektów spożywania siemienia lnianego wymienia się: wyciszanie przewlekłych stanów zapalnych organizmu, redukcję zbędnych kilogramów poprzez utrzymywanie przez dłuższy czas uczucia sytości po spożyciu siemienia oraz przyspieszenie metabolizmu, poprawę kondycji skóry i włosów. Ponadto siemię przeciwdziała uderzeniom gorąca oraz innym dokuczliwym objawom menopauzy.

Kiedy nie należy spożywać siemienia lnianego?

Zasadniczo nie podaje się żadnych przeciwskazań do spożywania siemienia lnianego. Doradza się natomiast jego ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie kobietom w ciąży – ze względu na zawartość estrogenu. Jeśli mamy wątpliwości, czy powinniśmy wprowadzić do naszej diety len zwyczajny, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Przeczytaj więcej na adamed.expert >>

Źródło:

1. Wnęk D. Nasiona lnu i olej lniany – powody, dla których warto włączyć je do diety, https://dieta.mp.pl/zasady/146862,nasiona-lnu-i-olej-lniany-powody-dla-ktorych-warto-wlaczyc-je-do-diety. Data dostępu: 27.05.2018

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x