Post sponsorowany

O tym, że o zdrowie należy dbać, wiemy wszyscy, ale często lekceważymy zwykłe infekcje wirusowe lub też lekkie dolegliwości, traktując je jako błahostki, z którymi szybko się uporamy, a tymczasem zapalenie osierdzia może być bardzo groźnym powikłaniem częstych chorób wirusowych takich jak na przykład najzwyklejsza grypa. Trzeba pamiętać, że nieleczone może prowadzić do zagrażającego życiu stanu.

Co to jest osierdzie?

To cienka, gładka błona, która otacza serce. Pomiędzy nią a najważniejszym narządem jest wąska przestrzeń, którą wypełnia niewielka ilość płynu. Jego zadaniem jest zmniejszenie tarcia podczas pracy serca. Jednym z najważniejszych zadań, jak podkreśla się na stronie serwis o sercu, jest ochrona przed urazem lub stanem zapalnym. Ten zazwyczaj polega na gromadzeniu się w worku osierdziowym zwiększonej ilości płynu. Poza tym stan zapalny bardzo często rozszerza się na inne warstwy serca, a nawet na inne organy. Warto poczytać, jakie objawy ma zapalenie osierdzia, ponieważ jest to choroba, której nie należy lekceważyć.

Zapalenie osierdzia mogą wywołać wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty. Oczywiście od poznania przyczyny należy rozpocząć odpowiednie leczenie. Poza tym może to być stan po przebytym zawale serca, towarzyszący chorobom nowotworowym lub tkanek łącznych. Poza tym zdarza się, że chorują osoby zmagające się z problemami z innymi organami – nerkami lub tarczycą. W wielu przypadków nie udaje się jednak znaleźć przyczyny zapalenia.

Objawy zapalenia osierdzia

Spośród najważniejszych objawów zapalenia osierdzia wymienić należy ból w klatce piersiowej zlokalizowany po lewej stronie klatki piersiowej, który oczywiście może promieniować. W późniejszym etapie pacjenci skarżą się na uczucie ucisku na serce, suchy kaszel, problemy z oddychaniem i szybsze męczenie się. Specjaliści zauważają również wysoką gorączkę i osłabienie. Poza wywiadem lekarz może dostrzec nieprawidłowości już w badaniu osłuchowym. Pewność dają badania EKG i ECHO serca, RTG klatki piersiowej i badanie krwi. Często bada się również płyn osierdziowy, a to pozwala ustalić przyczynę. Leczenie zapalenia osierdzia polega przede wszystkim na podaniu leków przeciwzapalnych, a w nasilonych stanach specjaliści sięgają po sterydy. Sam proces jest oczywiście uzależniony od przyczyny choroby i początkowo przebiega w warunkach szpitalnych. Warto pamiętać, że jest to poważny stan, a przebyty wielokrotnie w znaczący sposób może wpłynąć na wydolność serca.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x