Artykuł sponsorowany
Chrypka, czyli zmiana naturalnego brzmienia głosu to objaw, którego nie należy bagatelizować. Przyczyny długotrwałej chrypki są różne i choć nie każda jest objawem poważnej choroby, często kontakt z lekarzem jest nieunikniony. Jakie są jej przyczyny i co robić, gdy męczy nas długotrwała chrypka? Zapraszamy do lektury!
Skąd się bierze chrypka?
Kiedy głos zmienia swoją normalną barwę na bardziej szorstką lub skrzeczącą, gardło piecze i boli, a całości towarzyszy suchy kaszel, mamy do czynienia z powszechnie znaną chrypką. Powstaje ona wtedy, gdy w wyniku nieprawidłowych procesów, które zachodzą w obrębie strun głosowych i fałdów głosowych krtani, pojawiają się zmiany. To właśnie krtań jest odpowiedzialna za powstawanie głosu, a jej schorzenia, w szczególności dotyczące fałdów głosowych, determinują powstawanie chrypki. Wbrew pozorom uporczywa chrypka wcale nie jest tak niewinna, jak się wydaje. Jeżeli towarzyszy nam dłużej niż 2 tygodnie może mieć zdecydowanie groźniejsze podłoże chorobowe – przewlekłe zapalenie krtani, występujące w obrębie strun głosowych polipy i guzki, a także rak krtani lub gardła. W przypadku nieustającej chrypki konieczna jest więc wizyta u lekarza.
Uporczywa i przewlekła chrypka? Poznaj przyczyny, by się jej pozbyć!
Przewlekłej chrypki, choć może wydawać się błahostką, zdecydowanie nie można ignorować. Powoduje ją wiele czynników – niektóre z nich są skutkują jedynie chrypką krótkotrwałą, inne mogą nawet zagrażać życiu. Chrypka powstaje między innymi na skutek intensywnego mówienia, krzyczenia czy śpiewania, przez co nadwyrężają się więzadła głosowe. Bardzo często borykają się z nią nauczyciele – to jedna z chorób zawodowych tej profesji. Mamy z nią do czynienia także wtedy, gdy krtań jest podrażniana – spowodować ją mogą dym tytoniowy, suche powietrze, klimatyzacja, niektóre środki chemiczne, zażywane leki, a także nadmierne spożywanie alkoholu. Najczęstszą przyczyną chrypki są jednak infekcje dróg oddechowych – chrypka pojawia się wtedy nagle i szybko przemija, ale nieleczone czy zaniedbane infekcje mogą skutkować długotrwałą chrypką. Inne przyczyny przewlekłej chrypki, które wymagają szczegółowej diagnostyki to między innymi: obrzęk alergiczny i astma, refluks, niedoczynność tarczycy, występowanie guzków, polipów i brodawczaków w obrębie fałd głosowych, zapalenie swoiste krtani (kiła, gruźlica), a także nowotwory. To sytuacje, w których chrypka jest ważnym symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych!
Przewlekła chrypka i jej leczenie
Walkę z chrypką należy zacząć od zdiagnozowania jej przyczyny – każdą trzeba jednak zacząć leczyć zaraz po pojawieniu się pierwszych zmian głosowych. Chrypka, która towarzyszy infekcji, powstała na skutek podrażnienia strun głosowych lub krtani, może być z powodzeniem leczona za pomocą preparatów dostępnych w aptekach. Doskonale sprawdzą się syropy o działaniu przeciwzapalnym oraz powlekającym, ziołowe płyny do płukania gardła o właściwościach nawilżających, inhalatory, a także nawilżające i zwalczające uczucie drapania w gardle pastylki do ssania, takie jak Fiorda (http://fiorda.pl/). Jeżeli przyczyną jest natomiast zakażenie bakteryjne, nie poradzimy sobie najprostszymi sposobami – konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku. Niezależnie od przyczyny powstania przewlekłej chrypki, wsparciem w odzyskaniu pełni głosu będzie unikanie czynników takich jak suche powietrze, klimatyzacja, palenie tytoniu lub przebywanie w bezpośrednim otoczeniu dymu papierosowego oraz nadwyrężanie głosu. Eksperci od profilaktyki chorób zawodowych często podkreślają też, że ważną formę profilaktyki uporczywej i przewlekłej chrypki u osób, które cierpią na nią z powodu trudnych warunków pracy zawodowej jest kształcenie głosu.