Kleszcze należą do pajęczaków z podgromady roztoczy. Przenoszą groźne choroby odkleszczowe, z których najczęściej spotykaną jest boreliozaZ tego powodu należy zachowywać środki ostrożności. Wybierając się do lasu, w miejsce otoczone trawami oprócz odpowiedniego zakrywającego ciało ubraniami należy zadbać o odpowiednie preparaty chroniące przed kleszczami.

Preparaty o jakim składzie są najlepsze?

W sklepach czy aptekach spotkać można wiele preparatów zapobiegających atakom kleszczy. Nie wszystkie są jednak skuteczne.
Warto wybrać te preparaty, które swój skład opierają na mieszance na bazie ziół, alkoholu, wody, które dzięki substancjom czynnym odstraszają kleszcze. Jakie więc wybrać?

Preparaty w aerozolu i sprayu

Preparaty w aerozolu i sprayu z zawartością mięty oraz eukaliptusa rozpylają na skórę delikatną mgiełkę lub płyn. Chroni ona przed ukąszeniem kleszcza przez kilka godzin. Taki preparat należy rozpylić na odsłonięte części ciała w odległości około 20 cm od skóry.

Plastry

Są one bezpieczne w zastosowaniu oraz przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Plaster przykleić można także na ubrania. Są one nasączone olejkami eterycznymi dzięki czemu odstraszają skutecznie kleszcze.

Kremy

To preparaty do miejscowego stosowania. Posiadają oprócz substancji odstraszających kleszcze substancje łagodzące, pielęgnujące.

Kapsułki

Kapsułki są nowoczesnym środkiem odstraszającym kleszcze. Nadają one zapach niewyczuwalny dla ludzi, ale odczuwalny przez kleszcze. Posiada witaminę B1, wyciągi z ziół.

Opaski na kleszcze

Są one nasączone olejkami eterycznymi. Chronią przed kleszczami dorosłych i dzieci. Są wygodne w użyciu, ponieważ wystarczy jedynie założyć taką bransoletkę na nadgarstek. Należy pamiętać, by przechowywać ją w odpowiednim pojemniku, aby nie straciła swojego działania.

Jak działają preparaty na kleszcze ?

Większość preparatów na kleszcze zawiera składnik noszący nazwę DEET. Jest on w pełni bezpieczny dla człowieka oraz bardzo efektywny w działaniu. Blokuje receptory kleszcza średnio na cztery godziny.  Preparaty dla dzieci, niemowląt nie zawierają jednak tego składnika, ale naturalne środki – najczęściej roślinne.

Naturalne domowe preparaty odstraszające kleszcze

Kleszcze nie lubią niektórych zapachów. Przed wyjściem np. do lasu użyć można jednego z olejków:

 • goździkowego,
 • cytronelowego,
 • z drzewa herbacianego,
 • tymiankowego,
 • szałwiowego,
 • z mięty pieprzowej,
 • ze słodkich migdałów.

Przed użyciem olejków rozcieńcz je. Możesz na przykład 5 kropli danego olejku wymieszać z 50 ml oleju roślinnego.

Do odstraszenia kleszczy wykorzystać możesz również zioła. Należą do nich :

 • suszona lawenda,
 • szałwia,
 • mięta pieprzowa,
 • rozmaryn,
 • tymianek.

Z tych ziół przygotować można napar, którym następnie należy się spryskać.

Efekty uboczne

Preparaty na kleszcze dzięki składnikom takim DEET, naturalnym olejkom, miętą, eukaliptusem są bezpieczne dla ludzi. Sprawdzone środki o dobrym składzie nie niosą za sobą efektów ubocznych.

Warto, jednak czytać dokładnie etykiety produktów. Pamiętać należy, że nie wszystkie mogą być stosowane przez dzieci.

Kleszcze są bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Warto pamiętać również o ochronie swojego pupila. Wybierając się w miejsca gdzie mogą one występować należy zachować szczególną ostrożność i zadbać o właściwy ubiór oraz użyć preparatu zabezpieczającego przed kleszczami.

Źródła:

http://www.poradnikzdrowie.pl/galeria-artykulu/naturalne-sposoby-na-kleszcze-jak-sie-chronic-przed-kleszczami_41435/2322/49877.html

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x