Sezon na kleszcze już się rozpoczął, dlatego warto znać ryzyko, jakie niosą za sobą ich ukąszenia. Głównym z nich jest borelioza, która zbiera z roku na rok coraz większe żniwo. Jest to niebezpieczna choroba, która może mieć bardzo poważne powikłania.

Dowiedz się, co zrobić, kiedy znajdziesz na swoim ciele kleszcza oraz gdy będziesz mieć podejrzenie zakażenia boreliozą!

Kleszcze – niepozorni winowajcy

Kleszcze należą do rzędu pajęczaków z podgromady roztoczy. Dzielą się na  około 900 gatunków. 

Podobnie jak komary żywią się krwią, jednak potrzebują jej o wiele więcej. Zdarzają się przypadki, kiedy pozostają przytwierdzone do żywiciela nawet do 15 dni. Do bytowania wybierają ciepłe miejsca,  w których skóra jest cienka, np. pachy. 

Kleszcz posiada wysokorozwinięty aparat żądlący, a także narząd gębowy przypominający nożyczki. Ten drugi rozcina skórę żywiciela, a żądło tworzy otwór w tkance. Charakteryzuje je także rząd symetrycznych kolców, które pozwalają stabilnie utrzymać się kleszczowi na ofierze. Niektóre gatunki wytwarzają też rodzaj kleju, który dodatkowo przytwierdza kleszcza.

Nie można ulegać błędnemu poglądowi, że kleszcze żyją tylko w gęstych lasach lub na łąkachkleszcz może znaleźć się na naszym ciele nawet w mieście. Miejskie parki czy skwery również kryją w sobie gromady kleszczy – należy o tym pamiętać przede wszystkim siadając w trawie. Kleszcze często sytuują się przy szlakach, którymi przemieszczają się zwierzęta czy ludzie

Jak uchronić się przed kleszczem?

By zmniejszyć ryzyko “złapania” kleszcza, należy zastosować się do kilku prostych wskazówek:

  1. Jeśli masz wybór, udaj się na wycieczkę w godzinach wieczornych. Kleszcze są najbardziej aktywne rankiem i późnym popołudniem.
  2. Na spacery wybieraj się środkami ścieżek, z dala od krzaków, zarośli i wysokich traw.
  3. Na długie wycieczki w teren ubieraj długie spodnie, koszulki zakrywające ramiona, nakrycie głowy
  4. Przed wyjściem użyj preparatu odstraszającego kleszcze (więcej o preparatach przeczytasz tutaj: https://diagnozujmy.pl/preparaty-na-kleszcze-przeglad/ ) Warto zabezpieczyć również swoje pupile. Dla nich kleszcze również bywają niebezpieczne i zdarza się, że kleszcze przechodzą ze zwierząt na człowieka.
  5. Po powrocie do domu dokładnie obejrzyj swoje ciało – kleszcz mógł przewędrować z ubrania i jeszcze nie wbić się w skórę, więc szybko możesz uniknąć nieprzyjemności

Jak poprawnie usunąć kleszcza?

Kleszcz to nie powód do paniki – umiejętne usunięcie niezakażonego intruza nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Co więcej, nawet, gdy kawałek żądła zostanie w skórze, nie należy się martwić. Organizm po kilku dniach naturalnie je usunie. 

Kleszcza należy usunąć pęsetą. Zdecydowanym ruchem obrotowym należy wyciągnąć kleszcza w górę. Miejsce po nim trzeba zdezynfekować i obserwować.

Borelioza 

Boreliozę przenoszą kleszcze z rodzaju Ixodes. Jest to podstępna choroba, która zbiera coraz większe żniwo.  Nazywana jest również krętkowicą kleszczową. Wywołują ją długie cienkie bakterie – krętkowce: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii i Borrelia japonica.

Warto również wiedzieć, że nie tylko borelioza stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia po ukąszeniu kleszcza. Istnieją takie choroby odkleszczowe jak na przykład kleszczowe zapalenie mózgu, babaeszjoza, anaplazmoza

Borelioza – objawy skórne

Najczęstszym pierwszym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Pojawia się najpierw wokół śladu po kleszczu w ciągu kilku dni do tygodnia. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze występuje pomimo zakażenia krętkami. 

Borelioza – objawy ogólne

Objawy boreliozy można pomylić z pospolitą grypą. Są to między innymi:

  • gorączka
  • bóle mięśni
  • bóle stawów
  • bóle żołądka.

Stąd, wykrycie boreliozy stanowi zagadkę i trwa bardzo długo. By skrócić czas diagnozy, należy wykonać badania, o których mowa poniżej.

Borelioza – badania

Po skierowanie na badania diagnostyczne możemy udać się do różnych specjalistów, np. specjalisty chorób zakaźnych, neurologa, dermatologa, czy okulisty. Wynika to z tego, że borelioza atakuje różne układy i narządy ciała, objawy mogą być różne

Do najczęściej zlecanych badań należą badania serologiczne, które oznaczają przeciwciała przeciw boreliozie w klasie IgG/IgM. Nie stanowią one jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy jest się chorym. Wynika to z faktu, że we wczesnym stadium często występują też u osób zdrowych. 

Standard diagnostyczny stanowią badania metodą ELISA oraz późniejsze ich potwierdzenie testem Western blot.

Wynik, jaki wykaże badanie serologiczne zależy od:

  • stadium choroby,
  • czasu występowania objawów
  • ewentualnych terapii antybiotykowych.

Badanie serologiczne może wygenerować pozytywny wynik najwcześniej 3-4 tyg. od zakażenia. Stąd, przeprowadzanie badania kilka dni po ukąszeniu jest bezzasadne. 

Alternatywę stanowią metody PCT i PCT Real Time. Wyszukują one DNA bakterii i mają dużo większą skuteczność. Ich wykonanie jednak m miejsce tylko w wyjątkowych przypadkach. Próbkę stanowi wycinek skóry lub płyn mózgowo – rdzeniowy.

Borelioza – leczenie

Borelioza to infekcja bakteryjna, dlatego po wczesnym wykryciu jest podatna na leczenie antybiotykami.  Kiedy objawy nie mijają po antybiotykoterapii, dana osoba może wymagać leczenia wspomagającego lub rehabilitacji. 

Istnieją dwie metody antybiotykowego leczenia boreliozy:

Metoda IDSA

Opiera się na podaniu antybiotyku wtedy, gdy wystąpią pierwsze objawy. Jest stosowana w przypadku, kiedy minęły mniej niż 72 godziny od usunięcia kleszcza, gdy nie ma przeciwwskazań do leczenia. Kleszcz musiał wpić się na obszarze, gdzie min. 20% tych osobników jest zakażonych boreliozą. Antybiotyk jest stosowany przez 3 – 4 tygodnie. Jeśli po tym czasie objawy nadal wystepują, orzeka się zespół poboreliozowy.

Metoda ILADS

W tej metodzie leczenie rozpoczyna się z kolei zanim zaobserwuje się pierwsze objawy. Zdaniem specjalistów stosujących ILADS, powinno się rozpocząć leczenie, gdy jest podejrzenie zakażenia.  Według nich lepiej zaryzykować antybiotykoterapię niż rozwój choroby. Prawdopodobieństwo zachorowania jest duże, kiedy kleszcz pochodził z obszarów endemicznych, tkwił w skórze kilka godzin czy też jakaś jego część została w ciele człowieka.

Metoda alternatywna leczenia boreliozy

Często zdarza się, że leczenie antybiotykiem nie powodzi się – objawy nie ustępują. Z tym problemem zmagają się tysiące osób, a ich liczba rośnie z roku na rok. Z pomocą przychodzi biorezonans – metoda bazująca na drganiach elektromagnetycznych, które pomagają wytępić m. in. krętki boreliozy z ludzkiego organizmu

Warto nadmienić, że biorezonans może również umożliwić zdiagnozowanie boreliozy, a tym samym przyspieszyć wdrożenie leczenia.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem poświęconym tematowi oddziaływania biorezonansu na boreliozę: https://diagnozujmy.pl/borelioza-leczenie-biorezonansem-jest-skuteczne/

Źródła:

www.kleszcze.info.pl/borelioza

Borelioza – objawy i leczenie

Co powinniśmy wiedzieć o kleszczach?

Borelioza wciąż dziesiątkuje Polaków – poznaj domowy sposób leczenia!

kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/uwaga-na-kleszcze-juz-326-przypadkow-boreliozy-w-jednym-wojewodztwie-a-to-dopiero/c54x206

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x