Spędzanie czasu blisko natury to zawsze ogromna przyjemność, jednak w trawie i nie tylko często czai się duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Są to kleszcze, które mogą być nosicielami boreliozy – choroby atakującej niespodziewanie, a czasem z bardzo dużą siłą.

Borelioza – co to za choroba?

Borelioza, inaczej krętkowica kleszczowa, rozpoznawana jest dopiero od ok. 30 lat. Nie została jeszcze dobrze zbadana, stąd występują jeszcze problemy z jej zdiagnozowaniem czy metodami leczenia.  

Jest chorobą zakaźną, która atakuje wiele układów w ciele człowieka. Wywołują ją bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii i Borrelia japonica.

Zwykle zakażeniu winien jest kleszcz nosiciel z rodzaju Ixodes. Warto również wiedzieć, że nie tylko ludzie są na nią narażeni. Boreliozą zagrożone są także zwierzęta, dlatego warto zadbać o swojego pupila zwłaszcza przed wyjściem do lasu czy na łąkę

Bywa też tak, że kleszcze bytują też w zielonych miejscach w mieście, stąd ochrona zwierzaka powinna być ciągła, nie jedynie na wyjazdach na łono natury. Swoje ciało warto mieć pod lupą zarówno po leśnej wycieczce, jak i grillu na działce w środku metropolii.

Borelioza – jakie są jej objawy?

Najczęstszym objawem, po którym rozpoznaje się boreliozę, jest tzw. rumień wędrujący. Pojawia się on w miejscu ukąszenia kleszcza. Inne objawy mogą być utożsamiane z mocnym przeziębieniem czy grypą, np. osłabienie, gorączka, bóle mięśni, głowy.

Niestety, czasem choroba ta może przebiegać przez długi czas bezobjawowo, stąd też trudności w jej rozpoznaniu i szybkiej reakcji na zakażenie bakteriami.

Borelioza dzieli się na 3 fazy kliniczne: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. We wszystkich fazach atakowana zostaje tkanka łączna, mięśniowa i nerwowa

Wraz z rumieniem wędrującym pojawiają się objawy do złudzenia przypominające te, jakie dokuczają nam podczas grypy. Kluczowym momentem rozpoznania zaraz po rumieniu są objawy grypopodobne. Jeżeli wtedy nie zostaną podane odpowiednie antybiotyki, choroba przejdzie w fazę rozsianą. Oznacza to, że do kilku miesięcy mogą pojawić się objawy wtórne. 

Faza przewlekła obowiązuje rok po zakażeniu, jeśli pojawiają się dreszcze, gorączka, ból głowy, ból gardła, ból, sztywność stawów. Może występować również  podwójne widzenie, zawroty głowy i problemy z mówieniem.

Neuroborelioza – borelioza układu nerwowego może ujawnić się po kilku latach od ukąszenia kleszcza. Dotyczy ona aż 1/3 przypadków zachorowań. Może wtedy wystąpić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, porażenie nerwów czaszkowych, fibromialgia czy objawy encefalopatii.

Borelioza – jak ją zdiagnozować i jakie są metody jej leczenia?

Na te pytania odpowiadamy w e-booku, o którym mowa poniżej…

…Dowiedz się więcej z darmowego e-booka na temat boreliozy i zdobądź szczegółową wiedzę o różnych sposobach jej leczenia – także tych domowych!

 

 

Borelioza – objawy i leczenie

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x