Z alergiami zmaga się wiele osób na całym świecie. Bez znaczenia czy są to alergie wziewne, czy pokarmowe, mogą być bardzo niebezpieczne nawet dla życia. Najpoważniejszym powikłaniem ataku alergii jest wstrząs anafilaktyczny, który może skończyć się tragicznie. Jednak nie jest to częste zjawisko, ale objawy każdej alergii potrafią   skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak sobie pomóc w walce z alergią? Czy alergicy są skazani tylko na leki?

Czym jest alergia?

Alergia to nietypowa reakcja organizmu na jakiś konkretny czynnik. Trudno powiedzieć, dlaczego organizm człowieka reaguje nadwrażliwością na niektóre rzeczy, a potrafi zbuntować się naprawdę mocno. Istnieją dwa rodzaje alergii – pokarmowa oraz wziewna. Alergia pokarmowa to nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze. Najczęściej zdarzają się alergie na orzechy, kakao, mleko czy gluten. Reakcje alergiczne na produkty spożywcze objawiają się najczęściej wysypką skórną, pokrzywką, a więc zaczerwienieniem skóry, krostkami i swędzeniem. Alergia pokarmowa może także mieć poważniejsze objawy ze strony układu pokarmowego. Alergie wziewne to te, które objawiają się po dostaniu się alergenu do dróg oddechowych. Są to uczulenia na wszelkie pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, pierze czy roztocza. Te alergie objawiają się najczęściej katarem, kaszlem czy łzawieniem oczu, a także czasem dusznościami. Najtrudniejszymi do wykrycia alergenami są jednak substancje chemiczne zawarte w środkach czystości czy kosmetykach.

Najlepiej unikać alergenu

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na walkę z alergią jest unikanie kontaktu z alergenami, które powodują nieprzyjemne dolegliwości. O ile jednak dość łatwo jest unikać alergenów pokarmowych, bo wystarczy nie jeść tego, na co jest się uczulonym, czy zrezygnować z posiadania psa, jeśli jest się uczulonym na sierść, o tyle niełatwo jest uniknąć kontaktu z kurzem czy z pyłkami roślin wiosną i w lecie. W tych przypadkach alergicy są narażeni chcąc nie chcąc na kontakt z alergenami i to nawet ciągły. Ponadto nie każdy, kto ma objawy alergii wie na co jest tak naprawdę uczulony. Czasem więc walka z alergią w ten sposób nie jest możliwa. Jednak nie warto zwalać winy za brak możliwości uniknięcia alergenu na to, że nie wiemy, na co jesteśmy uczuleni. W takiej sytuacji, gdy podejrzewamy, że nasze objawy to alergia, powinniśmy udać się do alergologa i przeprowadzić testy alergiczne, które dokładnie wykażą, na co jesteśmy uczuleni. Nierzadko bywa też tak, że alergie współistnieją i jedna osoba może być uczulona na dwa alergeny. Warto także pamiętać o zrobieniu próby alergicznej przed zastosowaniem każdego nowego kosmetyku.

Inne sposoby na alergię

Wielu alergików jest wręcz skazanych na leki antyhistaminowe, przepisywane przez lekarzy. W aptekach są też dostępne leki bez recepty, pomocne w radzeniu sobie z nieprzyjemnymi objawami, takie jak Zyrtec czy Allegra. Czy są jednak jakieś inne sposoby oprócz leków odczulających? Jeśli najbardziej cierpią z powodu łzawienia i swędzenia oczy, warto regularnie zakraplać je solą fizjologiczną, która je oczyszcza z alergenu, który się do nich przykleił. Jeśli zaś mamy problem z katarem siennym, może pomóc przepłukiwanie nosa wodą morską w sprayu lub irygacja nosa i zatok. W przypadku uczulenia na kurz, jak najczęściej sprzątajmy mieszkanie i zmieniajmy pościel. Najlepiej także pozbyć się firanek i dywanów, na których osadza się najwięcej kurzu. Wiele kurzu osadza się także na półkach i książkach, z czego czytelnicy z alergią nie będą zadowoleni. Zaś w przypadku alergii na pyłki roślin, pamiętajmy o tym, by nie wietrzyć mieszkania w czasie pylenia oraz nie suszyć wtedy prania na zewnątrz. Na ubraniu pyłki osiadają najlepiej, więc po każdym pobycie na zewnątrz najlepiej zmienić ubranie i często robić pranie. Mimo tego wszystkiego walka z alergią przypomina walkę z wiatrakami. Jest jednak jeszcze jeden sposób na alergie, o którym mało kto wie. To który dzięki oddziaływaniu odpowiednimi falami rezonansowymi na organizm, powoduje znaczne złagodzenie nadwrażliwości organizmu na dany czynnik, a tym samym wywoływanych przez alergię nieprzyjemnych i doskwierających dolegliwości.

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x