Post sponsorowany

Obrzęki najczęściej spowodowane są zaburzeniami w gospodarce wodą. W momencie, kiedy jest jej zbyt dużo lub występują inne czynniki bezpośrednio powodujące jej zatrzymywanie, dochodzi do przenikania płynu z komórek do przestrzeni poza naczyniowej. Wtedy niemal natychmiast dana kończyna lub fragment ciała widocznie nabrzmiewa, co jest jednoznacznym sygnałem, że wewnątrz dzieją się złe rzeczy. Jak przeciwdziałać i leczyć obrzęki?

Przyczyny powstawania obrzęków

Przyczyn powstania opuchlizny może być wiele. Zwiększenie objętości ciała bardzo często związane jest z alergiami wszelkiego typu. Obrzęk wtedy ma charakter przejściowy i ustępuje zazwyczaj wraz z zakończeniem się reakcji alergicznej. Warto być jednak uważnym, ponieważ w momencie, gdy dojdzie do opuchlizny układu oddechowego i okolic, może dojść do groźnych dla życia i zdrowia problemów z oddychaniem.

Inna przyczyna obrzęków jest bezpośrednio związana z chorobami nerek, które charakteryzują się zmniejszonym przesączaniem kłębuszkowym lub znacznie nasilonym wchłanianiem wody w nerkach. Krótko mówiąc, w zaawansowanych stadiach choroby nerki nie są w stanie oczyścić całej krwi i przyjmowanej wody, co skutkuje odkładaniem się w mięśniach. W pierwszej kolejności zawsze puchną kostki, stopy i twarz, następnie obrzęk może objąć nawet całe ciało.

Obrzęki mogą być związane również z problemami z układem krążenia. W wielu przypadkach mamy do czynienia z niewydolnością. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska wydolność serca, przez co krew krąży wolniej, a w poszczególnych tkankach odkłada się woda.

Opuchlizna może pojawiać się również w nietypowych okolicznościach takich jak ukąszenia owadów, do których dochodzi najczęściej wiosną lub latem, czy po kontakcie z wybraną substancją chemiczną. W takich przypadkach należy natychmiast podać leki antyalergiczne, a jeśli związek chemiczny był trujący i niebezpieczny dla zdrowia – skontaktować się z lekarzem specjalistą.

Obrzęki – profilaktyka

Od zawsze wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też w przypadku przeciwdziałania obrzękom bardzo dobrze sprawdzą się wszelkie sposoby na regulację gospodarki wodnej i elektrolitowej w organizmie. Z racji tego, że obrzęk to w znacznej mierze woda, a sól wykazuje właściwości zatrzymywania jej – ogranicz spożycie tej przyprawy do minimum. Ponadto zwracaj uwagę na pozycje, w jakich znajdujesz się w ciągu dnia. Jeżeli wykonujesz pracę siedzącą, przy komputerze lub za kierownicą pojazdu – rób częste przerwy, a podczas nich spaceruj i wykonuj proste ćwiczenia.

Warto także wprowadzić zmiany w jadłospisie. Od teraz potrawy, jakie spożywasz, powinny być bogate w potas i inne wartościowe pierwiastki. Nie zapomnij o ziołach takich jak pietruszka czy jałowiec. Działają one moczopędnie, dzięki czemu regulują ilość wody w organizmie. Pamiętaj, że za zmianami w żywieniu powinny iść zmiany w trybie życia. Zażywaj jak najwięcej sportu, ale nie przemęczaj się, bo ten stan również może doprowadzić do poważnych problemów.

Obrzęki w ciąży

Ciąża kojarzy nam się nie tylko z niecierpliwością związaną z przyjściem dziecka na świat, ale również wieloma dolegliwościami, które towarzyszą temu wyjątkowemu okresowi w życiu. Jedną z nich są właśnie obrzęki najczęściej pojawiające się w okolicy dolnych partii nóg. Warto zaznaczyć, że w ciąży opuchlizna jest zupełnie standardowym objawem. Związana jest ze zwiększoną ilością krwi i wody w organizmie. O ile pierwszy aspekt nikogo nie dziwi, drugi może wprawiać w niemałe zakłopotanie. Otóż, jak się okazuje, organizm sam broni się przed dużą utratą płynów w trakcie porodu i zawczasu zabezpiecza wodę, którą wykorzysta w trudnym dla siebie momencie.

Aby ograniczyć występowanie obrzęków w ciąży, warto zmniejszyć spożycie soli, unosić nogi w trakcie odpoczynku i ograniczyć aktywność fizyczną do minimum.

Leczenie obrzęków

Obrzęk zawsze jest jasnym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Bezpośrednią przyczyną opuchlizny zawsze jest nagromadzona woda, której jak najszybciej musimy się pozbyć. Jest na to wiele sposobów, dlatego warto sprawdzić, który w naszym przypadku jest najskuteczniejszy. Leczenie obrzęków zazwyczaj sprowadza się do stosowania różnego typu technik takich, jak odpoczynek w odpowiedniej pozycji, czy zmiana diety. Jednak wiele osób decyduje się na zastosowanie różnego typu preparatów, których zadaniem jest poprawienie krążenia i zmniejszenie opuchlizny. Jednym z nich jest Aescin żel (informacje o nim znajdziesz na stronie producenta żelu Aescin pod adresem http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/produkty/aescin/), lek przeznaczony do stosowania miejscowego bogaty w heparynę i escynę może przynieść ulgę w momencie wystąpienia opuchlizny.

 

 

Jesteś diagnostą?

Dodaj swoją placówkę!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Diagnozujmy 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x